Jump to content

Przerabiam teleskop - pomozcie


BugsBunny
 Share

Recommended Posts

Mam ten nieszczęsny reflektor 76/700 i dysponuje lustrem do Newtona 125mm i ogniskowej około 1000mm. Proszę opiszcie mi co i jak mam przerabiać :roll:

 

Rozumiem że mam wykonać nowy tubus. Opiszcie mi z czego co zrobiźć, w jaki sposób i co mogę przełożyć ze starego teleskopu.

 

- Czy wyciąg może być ten sam :?:

 

- Czy to lusterko kierujące światło do okularu możę pozostać, czy musi być inne :?:

 

 

Amator prosi o pomoc :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Lepiej sprzedaj to co masz do tej pory te 76mm i na bazie lustra 125/1000mm zbuduj nowy teleskop, ta przeróbka nie ma najmniejszego sensu :shock:

 

Ps. Mierz siły na zamiary bo czeka Cię jeszcze sporo pracy manualnej i trochę główkowania :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja tez przerabialem cos takiego . Jest to bardzo prosta sprawa . Kupujesz rure kanalizacyjna pomaranczowa o srednicy 16 cm i pokrywke do niej . Z posiadanego teleskopu wykorzystasz lusterko katowe z pajakiem ,wyciąg oraz podpatrzysz ulozenia tych czesci i ich montaz . Wbrew obawom lusterko eliptyczne jest wystarczajacej wielkosci . Ja mam lustro 135/1307 z okularem 40 mm , 30 mm ruskim oraz 20mm o 52 st. mam caly obraz . Gdyby to lusterko bylo za male to tylko obraz byłby w srodku pola obserwacji okularu . Lustro glowne mozesz zamocowac klasycznie na krazku i za pomoca srub ze sprezynami przymocowac wewnatrz pokrywki . Mozna prosciej , bo lustro jest lekkie , podobnie jak w teleskopie co posiadasz . Wyciąg okularowy pewnie masz o klasycznej srednicy i jest metalowy . Posiada tylko plastikwa wykrecana redukcje na okulary 1 " . Gdyby okular 1,25" nie wchodził do konca tulejki wyciagu to lekko spiluj widoczny w srodku nit . Musisz znac ogniskowa nowego lustra z dokladnoscia do kilku mm. Zarzyj na strone http://www.astrojawil.pl/spistrec.htm

tam jest opisane jak robic teleskop . Wyciag okularowy jest teraz przykrecony do tuby ok 12 cm srednicy . bez obaw mozesz go uzyc do 16 cm . plastik rury sie dopasuje . Wszystkie elementy mozesz przykrecac blachowkretami . Pajak do lusterka katowego wymaga dluzszych srub o 3 cm . Ja je tylko przedluzylem . Plyta komputera jest mocowana mosieznymi srubkami z wewnetrzyn gwintem 3mm . Obcialem je i wykorzystalem jako zlączki . Tak tymczasowo . Lusterko katowe jest stosunkowo male i musi byc dobrze centrycznie ustawione . Inaczej przy malym powiekszeniu z jednej strny nie bedzie obrazu . Duzo da wynienic okulary . Wyciag zamocuj w takiej odleglosci od lustra aby obraz slonca ogniskowal sie ok 3 cm od czarnego korpusu wyciagu / bez srodkowej tulei / Powodzenia Zbyszek

Link to comment
Share on other sites

Wbrew obawom lusterko eliptyczne jest wystarczajacej wielkosci . Ja mam lustro 135/1307 z okularem 40 mm , 30 mm ruskim oraz 20mm o 52 st. mam caly obraz . Gdyby to lusterko bylo za male to tylko obraz byłby w srodku pola obserwacji okularu .

 

Lusterko katowe jest stosunkowo male i musi byc dobrze centrycznie ustawione . Inaczej przy malym powiekszeniu z jednej strny nie bedzie obrazu .

 

Pomysły ciekawe ale tego nie rozumiem :roll:

Wiesz co to jest winietowanie ?

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi sie , że gdy w polu ,ktore dany okular moze objac mam obraz z lustra to nie musze przejmowac sie winetowaniem .Ten problem moze dotyczyc okularow o duzej ogniskowej . Ponadto w oferowanych okularach dlugoogniskowych kat patrzenia jest na ogol mniejszy niz dla 20 mm . Problem winetowania wzrasta z swiatlosila lustra . W tym przypadku jest do pominiecia

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Kupujesz rure kanalizacyjna pomaranczowa

A jeśli kupisz rurę ŻÓŁTĄ to zbudujesz... UNIWERSAŁA!

Z lustra 125 mm będzie to pewnie Uniwersał 140 (skoro U-120 ma lustro 114 mm). :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.