Skocz do zawartości

Przerabiam teleskop - pomozcie


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ten nieszczęsny reflektor 76/700 i dysponuje lustrem do Newtona 125mm i ogniskowej około 1000mm. Proszę opiszcie mi co i jak mam przerabiać :roll:

 

Rozumiem że mam wykonać nowy tubus. Opiszcie mi z czego co zrobiźć, w jaki sposób i co mogę przełożyć ze starego teleskopu.

 

- Czy wyciąg może być ten sam :?:

 

- Czy to lusterko kierujące światło do okularu możę pozostać, czy musi być inne :?:

 

 

Amator prosi o pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepiej sprzedaj to co masz do tej pory te 76mm i na bazie lustra 125/1000mm zbuduj nowy teleskop, ta przeróbka nie ma najmniejszego sensu :shock:

 

Ps. Mierz siły na zamiary bo czeka Cię jeszcze sporo pracy manualnej i trochę główkowania :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przerabialem cos takiego . Jest to bardzo prosta sprawa . Kupujesz rure kanalizacyjna pomaranczowa o srednicy 16 cm i pokrywke do niej . Z posiadanego teleskopu wykorzystasz lusterko katowe z pajakiem ,wyciąg oraz podpatrzysz ulozenia tych czesci i ich montaz . Wbrew obawom lusterko eliptyczne jest wystarczajacej wielkosci . Ja mam lustro 135/1307 z okularem 40 mm , 30 mm ruskim oraz 20mm o 52 st. mam caly obraz . Gdyby to lusterko bylo za male to tylko obraz byłby w srodku pola obserwacji okularu . Lustro glowne mozesz zamocowac klasycznie na krazku i za pomoca srub ze sprezynami przymocowac wewnatrz pokrywki . Mozna prosciej , bo lustro jest lekkie , podobnie jak w teleskopie co posiadasz . Wyciąg okularowy pewnie masz o klasycznej srednicy i jest metalowy . Posiada tylko plastikwa wykrecana redukcje na okulary 1 " . Gdyby okular 1,25" nie wchodził do konca tulejki wyciagu to lekko spiluj widoczny w srodku nit . Musisz znac ogniskowa nowego lustra z dokladnoscia do kilku mm. Zarzyj na strone http://www.astrojawil.pl/spistrec.htm

tam jest opisane jak robic teleskop . Wyciag okularowy jest teraz przykrecony do tuby ok 12 cm srednicy . bez obaw mozesz go uzyc do 16 cm . plastik rury sie dopasuje . Wszystkie elementy mozesz przykrecac blachowkretami . Pajak do lusterka katowego wymaga dluzszych srub o 3 cm . Ja je tylko przedluzylem . Plyta komputera jest mocowana mosieznymi srubkami z wewnetrzyn gwintem 3mm . Obcialem je i wykorzystalem jako zlączki . Tak tymczasowo . Lusterko katowe jest stosunkowo male i musi byc dobrze centrycznie ustawione . Inaczej przy malym powiekszeniu z jednej strny nie bedzie obrazu . Duzo da wynienic okulary . Wyciag zamocuj w takiej odleglosci od lustra aby obraz slonca ogniskowal sie ok 3 cm od czarnego korpusu wyciagu / bez srodkowej tulei / Powodzenia Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew obawom lusterko eliptyczne jest wystarczajacej wielkosci . Ja mam lustro 135/1307 z okularem 40 mm , 30 mm ruskim oraz 20mm o 52 st. mam caly obraz . Gdyby to lusterko bylo za male to tylko obraz byłby w srodku pola obserwacji okularu .

 

Lusterko katowe jest stosunkowo male i musi byc dobrze centrycznie ustawione . Inaczej przy malym powiekszeniu z jednej strny nie bedzie obrazu .

 

Pomysły ciekawe ale tego nie rozumiem :roll:

Wiesz co to jest winietowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie , że gdy w polu ,ktore dany okular moze objac mam obraz z lustra to nie musze przejmowac sie winetowaniem .Ten problem moze dotyczyc okularow o duzej ogniskowej . Ponadto w oferowanych okularach dlugoogniskowych kat patrzenia jest na ogol mniejszy niz dla 20 mm . Problem winetowania wzrasta z swiatlosila lustra . W tym przypadku jest do pominiecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz rure kanalizacyjna pomaranczowa

A jeśli kupisz rurę ŻÓŁTĄ to zbudujesz... UNIWERSAŁA!

Z lustra 125 mm będzie to pewnie Uniwersał 140 (skoro U-120 ma lustro 114 mm). :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.