Skocz do zawartości

Wskaźnik laserowy a polskie prawo


Paranoid

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi ostatnio po głowie mały projekcik. Chciałbym zbudować automatyczny tracker obiektów na niebie. Składałby się on z oprogramowania sterującego (pracującego na np. raspberry pi) silniczkami krokowymi, które poruszałyby przymocowanym do nich wskaźnikiem laserowym. Taki domowej roboty układ sterujący teleskopu tylko z laserem zamiast teleskopu. Nie jestem jednak do końca pewien jak wyglądają w Polsce przepisy dotyczące użytkowania takich laserów na zewnątrz. W stanach np. można mieć spore problemy jeśli wyceluje się laser w samolot. Mnie oczywiście samoloty nie obchodzą, ale nie wiem czy panów policjantów by to w ogóle obchodziło. Czy mógłbym popaść w konflikt z prawem po wycelowaniu lasera np. w satelitę? Laser jakigo bym użył miałby moc < 5mW.

 

Jeśli macie jakieś wskazówki co do samego projektu też chętnie posłucham - narazie to tylko pomysł na weekendowy projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie, z ustawy Prawo Lotnicze:

 

 

Art. 87a. 1. Zabrania się emitowania lub powodowania emisji, w strefach przestrzeni powietrznej wykorzystywanej do żeglugi powietrznej wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty i mogący stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na jego pokładzie.

 

 

Art. 211. Odpowiedzialność karna za wykonywanie lotów i transportu lotniczego statkami powietrznymi wbrew przepisom ustawy
1. Kto:
(...)

12) wbrew zakazom określonym w art. 87a emisja wiązki lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej, emituje lub powoduje emisję wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty i w rezultacie stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa statku powietrznego lub zdrowia załogi i pasażerów na jego pokładzie

- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.