Skocz do zawartości

Tał 100RS lub Celestron CR-4


Krzysztof Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

pisałem o minimum 120mm a pewnie że lepiej jak już to od razu dobry jasny ze zminimalizowanymi aberracjami refraktor 150mm z 750mm ogniskową

 

Ja oczywiście nadal uważam, że 100mm refraktor całkowicie wystarcza.

 

Ja też tak uważam tylko jeśli jasno określimy do czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem o minimum 120mm a pewnie że lepiej jak już to od razu dobry jasny ze zminimalizowanymi aberracjami refraktor 150mm z 750mm ogniskową

 

Ja oczywiście nadal uważam, że 100mm refraktor całkowicie wystarcza.

Zależy do czego, Oskar :wink: Mi się marzyła 180-tka, ale niestety finanse nie pozwalały na zakup, bo i montaż konkretniejszy byłby wymagany :lol: Jak dla mnie to ta 150-tka to minimum. Do "Twoich" zmiennych to oczywiście Takiechaszcze 100 super :salu: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 100mm doskonale nadaje się już do obserwacji planet, gromad, a pod ciemnym niebem również i innych DS. Wydaje mi się, że jest to sprzęt wystarczający, aczkolwiek nie końcowy rzecz jasna.

 

I znowu pełna zgoda, ale chyba raczej piszesz o swoim bajońskim Apo... ja w każdym razie "ciemnego" achromatu f/10 100RS raczej nie wyobrażam sobie do rozmytych słabych DS jak np. pod Poznaniem 8" lustro f/6 mojej Synty sobie czasem nie radzi ze słabymi DS... po prostu przez 100mm widać pewnie tylko M42, M31, M13 etc. główne najjaśniejsze i na tym koniec. A z tym sprzętem fotki DS to chyba porywanie się "z motyką na Słońce"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 100mm doskonale nadaje się już do obserwacji planet, gromad, a pod ciemnym niebem również i innych DS. Wydaje mi się, że jest to sprzęt wystarczający, aczkolwiek nie końcowy rzecz jasna.

 

I znowu pełna zgoda, ale chyba raczej piszesz o swoim bajońskim Apo... ja w każdym razie "ciemnego" achromatu f/10 100RS raczej nie wyobrażam sobie do rozmytych słabych DS jak np. pod Poznaniem 8" lustro f/6 mojej Synty sobie czasem nie radzi ze słabymi DS... po prostu przez 100mm widać pewnie tylko M42, M31, M13 etc. główne najjaśniejsze i na tym koniec. A z tym sprzętem fotki DS to chyba porywanie się "z motyką na Słońce"

Marcin, co do lustra 8" f/6 zgoda, ale 100 mm soczewka nawet f/10 pozwala na robienie fotek DS :wink: Dłuższy czas i dokładne prowadzenie :lol: PTL ma "tylko" setkę, ale apo i krótsze niz f/10, zobacz jakie DS-y śmiga :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...aczkolwiek nie końcowy rzecz jasna.

 

potem małe Apo

 

...aczkolwiek nie końcowy rzecz jasna.

 

potem większe

 

...aczkolwiek nie końcowy rzecz jasna.

 

itd...

 

Dobrze że żony nie czytają Forum :wink:

 

i oby nie zaczęły :mrgreen:

 

:smoke:

Jak to małe apo :?: Przecież Oskar już je ma, teraz tylko duże apo :lol::King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.