Skocz do zawartości

NewTwin a budowa teleskopu


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Programik fajny ale nic nie wiem. Chcę zbudować teleskop 150/1500 w tym celu zamówiłem już w ASTROKRAK zestawik do zrobienia lustra :D ALe do rzeczy. MAm ten programik i chciałbym wprowadzić przyszłe dane tego teleskopu, lecz nic nie umiem tam zrobić :( Prosze pomóżcie, npiszcie co i gdzie wpisać i co wyczytamz tego programu :roll:

 

JESTEM ZIELONY :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klikasz na EDIT i potem na pasku SPECIFICATION i tam masz podstawowe parametry przyszłego teleskopy czyli średnica ogniskowa światłośiła średnica wyciągu itp. Dzięki temu programowi możesz rozplanować średnice tubusu i m. in. dowiedzieć sie o stopniu winietowania w różnych częściach pola widzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primary diameter - średnica lustra

Focal ratio - światłosiła lustra

Diagonal mirror axis - dłuższa "przekątna" lusterka płaskiego eliptycznego

Tube inside diameter - wewnętrzna średnica tuby

Tube thickness - grubość scianki tuby

Focuser to front of tube - odległośc wyciągu od przedniego brzegu tuby

Mirror face to back of tube - odległość powierzchni głównego lustra od tyłu tuby

Focuser height - wysokość wyciągu

Spare focuser in travel - hmm :oops:

Focuser inside diameter - średnica "robocza" wyciągu czyli 1,25" lub 2"

 

Aha i pamiętaj obok masz jednostki miar których możesz używać do określania parametrów

cm - centymetry

inch - cale

mm -milimetry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagonal mirror axis - dłuższa "przekątna" lusterka płaskiego eliptycznego

 

jestś pewien, cały pewien, i tylko pewien? :wink:

 

[ Add: 06 Sie 2004 7:42 ]

Spare focuser in travel

 

odległość między końcem wyciągu a obrazem zogniskowanym na nieskończoność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagonal mirror axis - dłuższa "przekątna" lusterka płaskiego eliptycznego

Tube inside diameter - wewnętrzna średnica tuby

Tube thickness - grubość scianki tuby

Focuser to front of tube - odległośc wyciągu od przedniego brzegu tuby

Mirror face to back of tube - odległość powierzchni głównego lustra od tyłu tuby

Focuser height - wysokość wyciągu

 

Skąd mam to wiedzieć skoro dopiero planuje swój teleskop :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek wykonujesz lustro główne kupujesz eliptyczne wyciąg robisz oprawy czy też kupujesz itp. i dopiero planujesz tubus telepa. Dlatego musisz najpierw ukończyć prace dotyczace poszczególnych wszystkich elementów które wchodzą w skał tubusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mnożycie problemy, większość parametrów się nie zmienia. Średnica tuby powinna Ci być znana bo chyba zdecydowałeś z czego masz zamiar ją wykonać (ja postanowiłem że pcv więc musiałem się dostosować do istniejącej rozmiarówki zarówno średnic jak i grubości ściany) położenie wyciągu od końca tuby (górnego) 15-20 cm, Srednica wyciągu - właściwie dwa dostępne standardy do wyboru, wysokość na jaką "wystawisz" ognisko ponad -powierzchnię tuby musi być w zasięgu wysiągu (o parametry wyciągu zapytaj producenta)

odległość pow lustra od tyłu tuby - zal od oprawy lustra ale 12 cm to max. pozostaje jedna zmienna ogniskowa lustra celujesz w 1500 to wstaw w program i masz minimalne rozmiary lusterka eliptycznego (wybierz z oferty producenta najbliższe większe żeby mieć trochę zapasu na wszelki wypadek), długość tuby itp. A jak ukończysz lustro i będziesz dokłdnie wiedział jaką ma ogniskową to położeniem wyciągu , odległością lustra od końca tuby, odległością ogniska ponad pow tuby zoptymalizjesz ostatecznie wszystkie wymiary do ćwierć milimetra :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO TO TAK

Tuba - jako żę jestem początkujący to postanowiąłem wykonać ze sklejki jako że jest lepszy dostęp do środka.

Wyciąg 2'

lustro 150-1500

celujesz w 1500 to wstaw w program i masz minimalne rozmiary lusterka eliptycznego
przecież tam siępodaje dłuższą przekątną :idea: Niby gdzie pokazuje ten program minimalny rozmiar lustra wtórnego :?: :?:

 

Gróbość ścianki to 0.6cm

 

To chyba tyle co wiem teraz 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.