Jump to content

Filtr mglawicowy


Mistshu
 Share

Recommended Posts

Witam

Od jakiegos czasu obserwuje niebo newtonkiem 170/1300. Najchetniej obserwuje mglawice i tutaj mam pytanko. Czy oplaca sie kupic jakis filtr mglawicowy do mojego sprzetu i jesli tak to jaki ? Czy przy jego uzywaniu zoabcze wyrazniej obiekty mglawicowe, lub galaktyki ?

Link to comment
Share on other sites

Lustro 17cm jezt wystarczające, żeby używanie filtra mgławicowego miało sens. Masz do wyboru trzy rodzaje:

 

ALP (AntiLightPollution), lub SkyGlow, szerokopasmowe, wycinające większość linii emisyjnych lamp sodowych i rtęciowych. W założeniu mają zwiększać kontrast obiektów w miejscach silnie zaświetlonych, ale ich przydatność jest często kwestionowana, chociaż są tacy, którzy sobie je chwalą. Na pewno zwiększają one nieco kontrast mgławic, ale już inne DS wcale nie są widoczne lepiej, a obraz jest wyraźnie ciemniejszy, co odczujesz zwłaszcza w swoim telepie, niezbyt dużym bądź co bądź.

 

Drugi typ to UHC Lumicona, filtr wąskopasmowy przepuszczający linie OIII, H-b i H-a, mocno ściemnia obraz wszystkiego oprócz mgławic, dzięki czemu można je wyciągnąć z tła nawet w miejscach silnie zaświetlonych.

 

Trzeci typ to filtr liniowy OIII, przepuszczający tylko linię OIII (i H-alfa, której jednak oko nie odbiera) obecną we wszystkich mgławicach planetarnych i większości emisyjnych, np. Ameryka PN, czy Kalifornia. Mam pewne doświadczenie z tym filtrem i uważam że minimalna apertura do jego stosowania to 20cm, gdyż wycina on naprawdę prawie wszystko i obraz robi się bardzo ciemny. Za to nawet pod ciemnym niebem pojawiają się słabe mgławice, które nie były widoczne bez filtra.

Filtry Lumicona są jednak dosyć drogie, ok. 500zł.

 

Jest jeszcze filtr ALP Antaresa o szerokości pasma między typowym ALP i UHC. Mam go od niedawna, ale nie testowałem go jeszcze z wiekszym teleskopem.

 

To tyle wstępu, myślę, że dla Ciebie najlepszy byłby UHC, ale musisz jeszcze powiedzieć do czego dokładnie chcesz używać tych filtrów i w jakich warunkach obserwujesz :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Owszem ale i zarazem najdroższy, to filtr o najszerszej gamie zastosowań wizualnych ale ze wskazaniem na raczej większe teleskopy bo to filtr typowo wąskopasmowy :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Za to miłośnikom szukania słabycvh galaktyk polecam zdecydowanie filtry LPR bo gwiazdy w galaktykach świecą głównie widmem ciagłym i użycie filtrów wąskopasmowych powoduje wręcz znikanie słabych galaktyk z pola widzenia w przeciwieństwie do widoku z filtrami szerokopasmowymi jakimi są filtry LPR :salu:

Link to comment
Share on other sites

Za to miłośnikom szukania słabycvh galaktyk polecam zdecydowanie filtry LPR bo gwiazdy w galaktykach świecą głównie widmem ciagłym i użycie filtrów wąskopasmowych powoduje wręcz znikanie słabych galaktyk z pola widzenia w przeciwieństwie do widoku z filtrami szerokopasmowymi jakimi są filtry LPR :salu:

 

Trzeba jednak zaznaczyc, ze ma to sens wylacznie w okolicach mocno zanieczyszczonych swiatlem (a i tu zdania obserwatorow na temat przydatnosci tych filtrow sa podzielone), natomiast pod ciemnym niebem ich stosowanie jedynie pogarsza obraz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

W czarnych Bieszczadach Filtr LPR także poprawia obraz galaktyk wycinając naturalne świecenie nieba w lini azotu pochodzące z rekombinacji jonów w wyższych warstwach atmosfery :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.