Skocz do zawartości

Widoczne planetoidy do 15-16 mag?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeszukuję internet i nie mogę odszukać odpowiednich stron. Potrzebuję listy widocznych planetoid z mojego miejsca obserwacji, które w danym dniu będą jaśniejsze niż 15-16 mag (najlepiej 16). Wiem, że ich będą tysiące, a przez Stellarium zajęłoby mi tygodnie. Jedyną stronę, która stała się użyteczna, to calsky.com. Niestety, pokazuje planetoidy tylko jaśniejsze niż 14 mag, a to za mało. Mógłby ktoś podać jakieś źródło?

 

Planuję wykonać projekt, który będzie polegał na śledzeniu ruchu tych kamyczków. Niestety, bez dostępnej listy obiektów nie wiem w którą stronę nieba celować. Co prawda, do 15-16 mag. są praktycznie wszędzie wzdłuż ekliptyki, jednak ich nazwy będą dla mnie cenną informacją.

 

Oraz (przy okazji) szybkie pytanko: z Minor Planet Center skopiowałem elementy orbitalne 1000 pierwszych planetoid (1-1000) i zapisałem w notatniku. Po załadowaniu w Stellarium, skanuje tylko kilkadziesiąt z nich, o losowych numerach (np. 1, 46, 53, 98, 125, 178... zamiast po kolei do końca). To błąd programu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam mój program AFA. Zadajesz limit magnitudo (lub inne limity, np. wszystkie planetoidy odległe nie więcej niż 1° od jakiejś pozycji) i masz tabelę wszystkich planetoid spełniających zadane kryteria. Np. na ten moment planetoid do 16,0 mag jest 1271 sztuk na niebie. Możesz też np. wyświetlić tabelę wszystkich trójek planetoid odległych od siebie o nie więcej niż 1° na daną datę. I jeszcze parę innych przydatnych funkcji.

Szukaj na astronomia.brych.com.pl

 

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że pomoże Ci trochę strona z której sam bardzo często korzystam:

http://scully.cfa.harvard.edu/cgi-bin/checkmp.cgi

Możesz wygenerować listę obiektów na podstawie podanej jednej lub wielu pozycji. Domyślny limit masz tam 20mag i promień 15 arcmin, ale wartości te są edytowalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam mój program AFA. Zadajesz limit magnitudo (lub inne limity, np. wszystkie planetoidy odległe nie więcej niż 1° od jakiejś pozycji) i masz tabelę wszystkich planetoid spełniających zadane kryteria. Np. na ten moment planetoid do 16,0 mag jest 1271 sztuk na niebie. Możesz też np. wyświetlić tabelę wszystkich trójek planetoid odległych od siebie o nie więcej niż 1° na daną datę. I jeszcze parę innych przydatnych funkcji.

Szukaj na astronomia.brych.com.pl

 

Znalazłem taki programik, ale on pokazuje efemerydy do roku 2010... coś robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.