Skocz do zawartości

M81 i M82 - początki.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Wstęp będzie długi, ale chcę przedstawić moje boje ze sprzętem :)

Ostatnio pisałem w wątkach w sprawach technicznych odnośnie ustawień montażu na polarną... i myślałem że nie przebrnę tego tematu. Nic nie widziałem w lunetce biegunowej, a na dodatek straciłem jej osiowość, bo kręciłem tym co nie trzeba.
Wczoraj zapowiadała się świetna pogoda na astrofoto, więc zmobilizowałem się i przystąpiłem do szukania łatwej i skutecznej metody ustawienia na polarną.. I oto z nieba spadła mi metoda Janusza Wilanda : http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/ustawiam-montaz-heq5-na-biegun-polnocny/

Ogarnąłem metodę, przygotowałem odpowiednio szukacz, wypoziomowałem statyw. Zostało tylko ustawienie osiowości lunetki. Próbowałem wcześniej ustawiać na oddalonych obiektach albo nie wychodziło mi. Stwierdziłem, że tego nie będę robił. Podczas prób ustawiania na polarną wyszło, że jednak ta lunetka musi być dobrze ustawiona. Patrzę w tą lunetkę i widzę jakąś gwiazdę, ale tylko lekko majaczyła. Prawdopodobnie to była polarna, więc ustawiłem ją na środku lunetki i kręcę montażem. Jak zakręciłem tak znikła.... Wiedziałem, że jest źle. Pomyślałem, że ustawiam na ślepo bo nic innego nie wymyślę. Pokręciłem trochę w tę stronę, przykręciłem śrubę, później w drugą stronę to przykręciłem drugą, później je luzowałem i trwało to może ze 2 minuty i o dziwo..... ustawiłem osiowość. Całkowite szczęście, przypadek.
Mogłem w końcu zabrać się za metodę Pana Janusza Wilanda. Sprawnie to szło i po kilkunastu powtórzeniach stwierdziłem że wystarczy. Odpaliłem montaż, ustawiłem to co trzeba i robię pierwszą klatkę - 30 sekund nieporuszone. następna 60 sekund też nie... ostatecznie udało się wyciągnąć 105 sekundowe ekspozycje, które według mnie były do zaakceptowania :)
Wyczytałem w internecie, że marcowe obiekty to między innymi M81 i M82. Wycelowałem zgodnie z mapką przygotowaną przez Szuu i rozpocząłem zbieranie materiału :)

Łącznie wyszło :
- 46x105s
- ISO800
- f5.6
- darki i flaty

Kolejnym etapem jest obróbka, gdzie wiele rzeczy robię na ślepo. Denerwują mnie gradeinty, szumy i utracenie kolorów gwiazd. Może kiedyś rozwiążę te problemy.

mzlMcOZ.jpg

 

 

 

Link do wyższej rozdzielczości :
http://i.imgur.com/C69VRRX.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem z tej metody to polega Ona na ustawieniu szukacza w osi montażu. Czyli de facto justuje się lunetkę biegunową, tylko że w tym wypadku lunetką jest szukacz. Może da się tym sposobem zjustować wbudowaną lunetkę ? Zyskacz na późniejszych obserwacjach bo zjustujesz ją raz i koniec.

Nic nie widziałeś w lunetce, może chodzi o banał. W HEQ5 trzeba odpowiedniu przekręcić jedną z osi - popatrz od strony "wylotu" lunetki biegunowej czy ją widać.

Ja w szukaniu polarnej pomagam sobie zielonym laserem.

Co do zdjęcia to przydałby się crop. W takim nie wykadrowanym za wiele nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, żeby wyciąć zbędną część zdjęcia :P

Od lewej strony do prawie połowy zdjęcia nic się nie dzieje, od dołu tak do 1/4 też nudy. Jakbyś się tego pozbył to i galaktyki by się powiększyły. Tymbardziej, że zrobiłeś niezłą fotkę.

Tu dla przykładu moja fotką, która jest gorsza od Twojej ale przycięta i dzięki temu lepiej widać szczegóły. Tylko nie przycinaj tak bardzo jak ja, bo w tej fotce aż przesadziłem :P
IMGP6465_zpstmojzqi6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę oczekiwać od was podpowiedzi co do tego rodzaju zdjęć ? Może zwiększyć ISO do 1600 i przymknąć obiektyw do f6.3 lub f8 by detal był lepszej jakości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przymykaj obiektywu, nie wpłynie to na detal, zbierzesz mniej światła. Lepszy detal powstaje z obróbki lepszego materiału, a lepszy materiał to (ale nie tylko :)) więcej klatek. Tu masz 80 minut... dozbieraj drugie tyle, będzie można bardziej wyciągnąć zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za poradę techniczną. Przy moim niskim doświadczeniu wydawało mi się, że przymknięcie obiektywu wyostrzy/poprawi kontrast obrazu, a tu jednak się myliłem i to bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.