Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


SirKaczor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym kupić pierwszy teleskop. Myślę o teleskopie używanym gdyż wraz z rozwojem pasji pewnie będzie trzeba się będzie przesiąść na inny: większy, lepszy i droższy.

Na pewno o średnicy obiektywu pow.: 90 mm.

Najchętniej Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3 ale rozważę też inne propozycje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez SirKaczor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jeżeli potrzebujesz teleskopu do obserwacji, a jego rozmiar sprzętu nie jest dla Ciebie problemem, to kup sobie Dobsona 20-25cm. Tym najwięcej zobaczysz w ramach kasy, którą chcesz wydać.

 

Ps. refraktor 90mm poza widokiem Księżyca Cię nie "oczaruje" i tylko zniechęcisz się do Astronomii....

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Oczywiście od dawna utarło się, że teleskop to luneta. Ale dziś jest więcej opcji a refraktory (lunety) są dosyć drogie.

Oczywiście ich mobilność jest niezaprzeczalna.

Z kolei dobsonem z lustrem 20-25cm zobaczysz duużo więcej ale mobliność będzie utrudniona. (luneta waży kilka kg, dobson: 15kg tuba + 15g montaż).

Są opcje np flex-tube, którą można przewieźć samochodem (złożyć), lub trussy (jeszcze lżejsze i możliwe do spakowania w mniejszej objętości).

Tu nie ma kompromisu i musisz dobrze przemyśleć: co chcesz oglądać (planety, czy obiekty ciemnego nieba), oraz czy będzie ci się chciało wynosić dobsona przed blok (jeśli mieszkasz w bloku) czy też masz domek, a może będziesz zawsze wyjeżdżał autem na obserwcje?

Dobson osłuży i planety i DS-y ale do tych ostatnich potrzebuje ciemnego nieba (lub chociaż wiejskiego + filtr UHC-S) zaś refraktor to przede wszystkim do planet i księżyca, a te obiekty nie wymagają ciebnego nieba.

 

Także generalnie zgadzam się z tym co napisał kolega Tur...

Ja zacząłem od Newtona na Dobsonie (właśnie Flex Tube, mam go nadal i będę chciał sprzedać.) i nie żałuję. Nie wiem co by było, gdybym zaczął od refraktora.

 

Życzę dobrego rozpoczęcia przygody z astronomią :)

 

Edytowane przez czarek777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Oczywiście od dawna utarło się, że teleskop to luneta. Ale dziś jest więcej opcji a refraktory (lunety) są dosyć drogie.

Oczywiście ich mobilność jest niezaprzeczalna.

Z kolei dobsonem z lustrem 20-25cm zobaczysz duużo więcej ale mobliność będzie utrudniona. (luneta waży kilka kg, dobson: 15kg tuba + 15g montaż).

Są opcje np flex-tube, którą można przewieźć samochodem (złożyć), lub trussy (jeszcze lżejsze i możliwe do spakowania w mniejszej objętości).

Tu nie ma kompromisu i musisz dobrze przemyśleć: co chcesz oglądać (planety, czy obiekty ciemnego nieba), oraz czy będzie ci się chciało wynosić dobsona przed blok (jeśli mieszkasz w bloku) czy też masz domek, a może będziesz zawsze wyjeżdżał autem na obserwcje?

Dobson osłuży i planety i DS-y ale do tych ostatnich potrzebuje ciemnego nieba (lub chociaż wiejskiego + filtr UHC-S) zaś refraktor to przede wszystkim do planet i księżyca, a te obiekty nie wymagają ciebnego nieba.

 

Także generalnie zgadzam się z tym co napisał kolega Tur...

Ja zacząłem od Newtona na Dobsonie (właśnie Flex Tube, mam go nadal i będę chciał sprzedać.) i nie żałuję. Nie wiem co by było, gdybym zaczął od refraktora.

 

Życzę dobrego rozpoczęcia przygody z astronomią :)

 

 

Witam

 

A od jakiego Dobsona zaczynałeś?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat oferty kupna - prawidłowo zamieszczony na giełdzie - zmierza w kierunku luźnej rozmowy o teleskopach. Od tego są inne działy lub wiadomości prywatne.

 

Proszę o ograniczenie się do składnia propozycji sprzedaży w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do sprzedania mój pierwszy teleskop kupiony w DO

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

dokładm lunetkę biegunową kupiona w DO

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lunetka-biegunowa-sky-watcher-eq3-2,d574.html

filtr księzycowy niezbędny przy pierszych obserwacjach księżyca

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-125,d820.html

napęd w obu osiach kupiony na giełdzie (taki jak w linku), raz użyt do sprawdzenia

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-w-dwoch-osiach-sky-watcher-eq3-2-cg4,d584.html

 

całoś nieużywana od roku, normalne ślady użytkowania

 

Za całość 1350 zł.

Transport do 100 km od Kielce po mojej stronie

 

Jeżeli Kolega jest zainteresowany to proszę o info na

tajaszyszka@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dobson byłby oczywiście najlepszym (stosunek cena/możliwości/jakość) wyborem ale problem to przestrzeń jaką zajmuje i mobilność.

Dziękuję za propozycję Szyszkownika ale chyba dla początkującego astroamatora to zbyt wysokie progi na start. Tym bardziej, że nie mam doświadczenia w tej materii. Dlatego też pomyślałem, że montaż AZ będzie wtym przypadku najlepszy czyt. najłatwiejszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam mam na sprzedarz. SW 1309. Dokladam filtr sloneczny tkzw . Bader , okular TMB 6 mm ploesl 4 mm oraz okulary kitowe.

Stan oceniam na dobry + poniewaz obserwacje prowadzilem tylko z balkonu a sprzedaje poniewaz mam wiekszy i ten jest zbedny .

Uwazam , ze na poczatek jest ok i napewno z obserwacji nim bedziesz zadowolony

Cena jaka mnie interesuje 350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.