Skocz do zawartości

okulary Sw synta 114/900 EQ2


ZmudekxDD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że to mój pierwszy post na forum i początki mojej przygody z astronomią proszę o wyrozumiałość. To tak:

Na urodziny dostałem ww. Teleskop wraz z barlowem i 2 okularami Super 10mm i Super 25 Wide Angle Long Eye Relief i moje pytanie jest takie. Czy na tych okularach można zobaczyć Saturna i Jowisza, a jeśli nie to jakie dobre okulary polecacie do 100-150 zł. I jeszcze jak mogę w domowy sposób skolimować/skalibrować ten teleskop, w grę nie wchodzą kolimatory do kupienia chyba że będzie jakiś do 50 zł. Tak więc jeśli się gdzieś wygłupiłem (a na pewno) to proszę o wyrozumiałość. Z góry dziekuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jak do tego sprzętu to może jakiś TBM planetary 5mm,6,mm na giełdzie astromaniaka jest taki http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=35516

do planet będzie dobry jak na początek będzie o wiele lepszy od kitowych.napisz do forumowicza pisze ze okolo 120zł jak z przesyłką to nie było by źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji wizualnych nie potrzeba lasera. Twoj teleskop ma umiarkowana swiatlosile i lustro sferyczne, ktore nie posiada wyroznionej osi optycznej , w przeciwienstwie do lustra parabolicznego. W zupelnosci wystarczy zrobic kolimacje krok po kroku jak w tej instrukcji. http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

ps. okular planetarny to polecam TMB Planetary 6 lub 7 mm, albo Ortho 6mm. Krotsze ogniskowe zbyt sciemnia obraz.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety możesz i zobaczyć gołym okiem. Zrób kolimacje metodą pudełka po kliszy (kolimator optyczny można też zrobić z zaślepki od wyciąg) a potem skieruj teleskop na aktualnie świecącego nisko Jowisza i zobaczysz zapewne jego księżyce a na nim samym 2 pasy (a może i więcej). Jowisza to ta druga jasna gwiazda na zachodzie bo ta pierwsza to Wenus - nic szczególnego :D Potem nie daleko Księżyca widać gwiazdkę i jest to Saturn. Tu możesz zobaczyć słynne pierścienie i być może przerwę Cassiniego a na tarczy pas/pasy.

 

Tak więc tym co masz zobaczysz to co ja napisałem, wystarczy kolimacja (nawet tylko słaba) no i pogoda ! :)

 

Powodzenia !!!!!! Daj znać jak poszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrobiłem kolimację w inny sposób a mianowicie: 1. Znalazłem przedmiot i wycelowałem w niego celownikiem.

2. Wyciągnąłem okular i barlowa i poprosiłem brata aby patrzył w wizjer (?) i mówił czy dobrze czy źle kręcę. A co do obserwacji, widziałem Saturna ale bardzo małego, było delikatnie widać zarys pierścieni, a Jowisz i Wenus to już bez komentarza... Po prostu plamy... A jak regulowałem to od plamy do malutkiej gwiazdy, żadnych pasów, ostrości... Porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kolimacja. Kolimacje robi sie w dzien. Szukacz / celownik / nie jest tu potrzebny. Zacznij od poczatku, obejrzyj i poczytaj poradniki na temat kolimacji, i rob krok po kroku. Moj kolega ma taki sam teleskop, a obrazy sa ostre. Nikt na odleglosc Ci nic innego nie doradzi, musisz znalezc czas i na spokojnie ustawic lustra w osi. Niewielkie odchylki w ustawieniu, kiedy ma sie lustro glowne sferyczne, nie beda mialy duzego wplywu na jakosc obrazu. Kolimacje zrobisz sam, wystarczy chciec.

 

ps. kupnem dodadkowego okularu, nie zawracaj sobie glowy na tym etapie, wystarcza te to masz.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to obraz był jako taki ostry na Saturnie więc zapewne brak wychłodzenia i idealnej kolimacji mogło by przyczyną braku szczegółów na innych planetach. A księżyce Jowisza widziałeś ? Winą braku pasów może być też zbyt wygórowane oczekiwania od sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz na tzw. "chłopski rozum" wkładam rurkę z pcv w dziurkę na okular, świecę laserkiem sztywno zamocowanym i kręcę tym mniejszym lusterkiem (zapomniałem nazwy) tak żeby laserek był na samym środku a potem tak żeby laserek wracał tam skąd przyszedł kręcę lustrem głównym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega margor55 dał ten link,http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm przeczytaj co tam piszą,patzrysz przez ten kolimator jak przez okular,niczym nie świecisz patzrysz i kręcisz śrubami kolimacyjnymi,pokręcisz popatzrysz co i jak się zmienia przy kręceniu to zrozumiesz o co kaman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.