Jump to content

co lepsze od baddera


 Share

Recommended Posts

Filtr mylarowy. Dobry do obserwacji Słońca w większych powiększeniach. Pięknie ukazuje "świetlne mosty" nad plamami. Bardzo podobny do filtru Badder ale podatny na zginanie i dotykanie rękoma. Ze słonecznym pozdrowieniem. Krzysztof http://www.kszatkowski.astrowww.pl Polecam dział obserwacje Słońca.

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się że filtru lepszego i tańszego od baadera nie znajdziemy. Można jednak wykorzystać do tych celów dyskietki komputerowe ale tylko przy krótkich obserwacjach bo moga one przepuszczać za duzo światła. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

I owszem znajdziesz lepszy filtr szklany,chromowy w naszej ofercie w podanym przedziale cenowym, patrz podpis w stopce maila :salu:

Link to comment
Share on other sites

Janusz, nie chcę Ci robić antyreklamy, ale czy bedzie to pełnoaperturowy filtr do Newtona 170mm ? Ten, którym miałem możliwość obserwować przez MTO na zeszłych Kudłaczach dawał na gałkę oczną wyraźne ciepło w porównaniu z Baaderem, obraz był porównywalny, może gorszy, cena wyższa. Są nowe, inne filtry w Twojej ofercie :?:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Cytat "Do MTO 11CA można kupić filtr szklany, ktory będzie dawał jeszcze lepsze obrazy. Jednak jego cena jest znacznie wyższa"

 

Tedy rozumię Ryśku że chodzi koledze o filtr do MTO a nie teleskopu 170mm :shock:

Baader ma spore jednak rozproszenie na plastiku a co szkło to szkło i nie ma zmiłuj się jeśli chodzi o kontrast filtru chromowego :salu:

Link to comment
Share on other sites

Janusz, to był właśnie szklany filtr (chyba wizualny) do MTO made in Astrokrak. Do 170mm będzie z pewnością droższy, a nie wiem jak dobry jakościowo, dlatego pytam :lol: Owszem, szklany to szklany, ale cena :?:

kudłacze2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ktoś kiedyś podawał link do artykułu na Sky&Telescope, gdzie był test porównawczy kilku różnych filtrów słonecznych. Z tego co pamiętam, folia Baadera osiągnęła bardzo wysoką, jeśli nie najwyższą notę.

Tak czy siak, do 170mm nic lepszego nie dostaniesz niż folia Baadera w akceptowalnej cenie. Pewnie, że są lepsze wynalazki, ale cena mało chrześcijańska...

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Sorki Ryśku ale nigdzie nikt nie piszę że to ma być filtr do telepa 170mm, spotkałem tylko specyfikację 100mm MTO którą powyżej zacytowałem.

Jesteś może jasnowidzem czy też ja jestem jeszcze nie przestawiony na intensywną pracę po Kudłaczowym, wspaniałym wypoczynku.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

W stopce powiadasz dobry człowieku i masz rację oczywiście ale w tekście i pytaniu nie ma o tym mowy a wiele osób ma w stopce conajmniej po kilka sprzętów tak więc nie widzę tu jednoznaczności wypowiedzi.

 

Ps. Zadanie dobrego pytania jest sztuką której uczymy się przez całe życie :salu:

Link to comment
Share on other sites

Janusz, ja zerknąłem do stopki i stąd wiem, że chodzi Adamowi o filtr do 170mm Newtona, a o MTO było ciut dalej :wink: Wspomniał o nim r.ziomber :lol: Adam zadał dobre pytanie, choć mógł wspomnieć w nim o sprzęcie do którego filtr potrzebny, bo nie każdy zagląda ciągle w stopkę :lol: Sprawa jasna, więc dalej kontynuujmy temat filtra :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.