Skocz do zawartości

co lepsze od baddera


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Filtr mylarowy. Dobry do obserwacji Słońca w większych powiększeniach. Pięknie ukazuje "świetlne mosty" nad plamami. Bardzo podobny do filtru Badder ale podatny na zginanie i dotykanie rękoma. Ze słonecznym pozdrowieniem. Krzysztof http://www.kszatkowski.astrowww.pl Polecam dział obserwacje Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, nie chcę Ci robić antyreklamy, ale czy bedzie to pełnoaperturowy filtr do Newtona 170mm ? Ten, którym miałem możliwość obserwować przez MTO na zeszłych Kudłaczach dawał na gałkę oczną wyraźne ciepło w porównaniu z Baaderem, obraz był porównywalny, może gorszy, cena wyższa. Są nowe, inne filtry w Twojej ofercie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat "Do MTO 11CA można kupić filtr szklany, ktory będzie dawał jeszcze lepsze obrazy. Jednak jego cena jest znacznie wyższa"

 

Tedy rozumię Ryśku że chodzi koledze o filtr do MTO a nie teleskopu 170mm :shock:

Baader ma spore jednak rozproszenie na plastiku a co szkło to szkło i nie ma zmiłuj się jeśli chodzi o kontrast filtru chromowego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś podawał link do artykułu na Sky&Telescope, gdzie był test porównawczy kilku różnych filtrów słonecznych. Z tego co pamiętam, folia Baadera osiągnęła bardzo wysoką, jeśli nie najwyższą notę.

Tak czy siak, do 170mm nic lepszego nie dostaniesz niż folia Baadera w akceptowalnej cenie. Pewnie, że są lepsze wynalazki, ale cena mało chrześcijańska...

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki Ryśku ale nigdzie nikt nie piszę że to ma być filtr do telepa 170mm, spotkałem tylko specyfikację 100mm MTO którą powyżej zacytowałem.

Jesteś może jasnowidzem czy też ja jestem jeszcze nie przestawiony na intensywną pracę po Kudłaczowym, wspaniałym wypoczynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopce powiadasz dobry człowieku i masz rację oczywiście ale w tekście i pytaniu nie ma o tym mowy a wiele osób ma w stopce conajmniej po kilka sprzętów tak więc nie widzę tu jednoznaczności wypowiedzi.

 

Ps. Zadanie dobrego pytania jest sztuką której uczymy się przez całe życie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, ja zerknąłem do stopki i stąd wiem, że chodzi Adamowi o filtr do 170mm Newtona, a o MTO było ciut dalej :wink: Wspomniał o nim r.ziomber :lol: Adam zadał dobre pytanie, choć mógł wspomnieć w nim o sprzęcie do którego filtr potrzebny, bo nie każdy zagląda ciągle w stopkę :lol: Sprawa jasna, więc dalej kontynuujmy temat filtra :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.