Skocz do zawartości

Camera GoPro i Teleskop SW Synta 200/1200 1,25"


skowronvip

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Panowie (i Panie ...jeśli są). Niestety ani szukajka forumowa ani google nie odpowiedziało na moje pytanie.

 

Przeczytałem kilka postów związanych z webcam i wszyscy coś modyfikują. Mam kamerę GoPro i zastanawiam się czy da się w jakiś sposób "przenieść obraz z okularu na kamerkę", bez demontażu jej obiektywu lub innej ingerencji w jej wnętrzności.
Ewentualnie (jeśli nie ma możliwości obserwacji przez obiektyw) to czy w tej kamerce można bezinwazyjnie zdemontować obiektyw i w jakiś sposób zamontować na okular?

post-29612-0-23433100-1443038306_thumb.jpg

post-29612-0-00830400-1443038424_thumb.jpg

Edytowane przez skowronvip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możliwe to jest - hint: "projekcja okularowa". Trzeba w jakiś sposób (za pomocą jakiegoś uchwytu do kamerki) ustawić ją przed/za okularem możliwie współosiowo. I to wszystko. Niektórzy robią zdjęcia komórkami i "małpkami" więc da się. Oczywiście ze względu na ilość szkieł w torze optycznym (i ich jakość) to jakość zdjęć z reguły jest taka sobie. Z tego powodu jest to ogólnie odradzany sposób, ale warto spróbować - może miło się rozczarujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możliwe to jest - hint: "projekcja okularowa". Trzeba w jakiś sposób (za pomocą jakiegoś uchwytu do kamerki) ustawić ją przed/za okularem możliwie współosiowo. I to wszystko. Niektórzy robią zdjęcia komórkami i "małpkami" więc da się. Oczywiście ze względu na ilość szkieł w torze optycznym (i ich jakość) to jakość zdjęć z reguły jest taka sobie. Z tego powodu jest to ogólnie odradzany sposób, ale warto spróbować - może miło się rozczarujesz :)

 

Dziękuję za zainteresowanie tematem. "Projekcja okularowa" - właśnie tego określenia potrzebowałem :) resztę na pewno znajdę sam.

Do kamery jest cały zestaw, mniej lub bardziej potrzebnych elementów - między innymi uchwyt rowerowy, który będę mógł zamontować na redukcji wyciągu, jak tylko kupię dłuższe śrubki (średnica redukcji jest większa niż średnica kierownicy więc standardowe śruby są za krótkie). Do tego cały zestaw przedłużek i kątówek, które pozwalają na nakierowanie obiektywu na okular - obawiam się trochę o stabilność takiego montażu, ale przetestuję i postaram się pokazać efekty.

 

Znalazłem też info, że w GoPro obiektyw jest bezproblemowo demontowalny więc teoretycznie OK, niestety, praktycznie moja kamerka to nie do końca GoPro - i tu może być problem...

 

P.S. "miło się rozczarujesz" - dziś po raz pierwszy widziałem księżyc przez teleskop i jestem wniebowzięty... jeśli więc uda mi się jeszcze pstryknąć, na początek jakąkolwiek fotkę, to będzie wielki sukces, bez względu na jakość samego zdjęcia... To może tylko zacieśnić współpracę moją i teleskopu.

Edytowane przez skowronvip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.