Jump to content

Klejenie tafli szkła pod lustro i takie inne


Jap
 Share

Recommended Posts

Zdobyłem taflę szklaną 30 x 30 cm ale o grubości zaledwie 11mm. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z lustrami z tak cienkiego szkła? Wg artykułu T. Kozara z Uranii 1/86 okazuje się, że jeśli lustro będzie podparte w 6 punktach to z mojej tafli mogę wykonać je o średnicy aż 200mm (ja planuję coś ok. 150mm)!!! Czy ktoś praktycznie to przetestował? No i pojawia się tu mini problem – obiekt podparty w 3 punktach zawsze będzie stabilnie na nich spoczywał. Jednak mocowanie lustra w 6 punktach będzie w nim powodowało naprężenia (bo przecież nie da się idealnie stworzyć mocowań, których punkty styku z lustrem będą w jednej płaszczyźnie, a co dopiero z 9cioma podporami?). T. Kozar proponuje także sklejanie tafli szkła za pomocą tzw. szkła wodnego (cóż to i gdzie to można kupić ?). Czy nie można do tego celu użyć nowoczesnych klejów (był z nimi chyba problem w 86stym, nie?) i czy praktycznie ma to sens? Wiem, że najlepszym wyjściem jest jednolita tafla o odpowiedniej grubości, ale skoro mam już tą płytę to może coś z niej wyskrobać?

 

Druga sprawa to metoda szlifowania za pomocą pierścienia z metalu . Czy ktoś wykonał tą metodą lustro? Podobno szybciej i ekonomiczniej przebiega praca, choć później przygotowanie odlewu matrycy z betonu trochę czasu na pewno zajmie (czas schnięcia). Czy ta metoda może być wykorzystana przez początkującego (pierwsze lustro w życiu)??? Czy lepiej już szkłem o szkło :?

 

 

SENKJU

Link to comment
Share on other sites

Napiszę tylko o szkle wodnym. Szkło wodne to wodny roztwór krzemianu sodu lub potasu z dodatkiem wodorotleku sodu jako stabilizatora. Używany był do impregnacji przeciwogniowej drewna. Spokojnie można go zastąpić współczesnymi klejami w dodatku, że kupienie obecnie szkła wodnego może być trudna.

Link to comment
Share on other sites

nie wiem co z tą metodą z rurami ale do lustra 150mm to wydaje mi się że szkoda zachodu,

najwięcej czasu i tak pewnie zajmie Ci figuryzacja a nie samo szlifowanie.

Z tej płyty 11 mm to oczywiście da się coś wyszlifować jak się potrafi, ale na pierwsze lustro

to radziłbym rozglądnąć się za czymś grubszym ( ja wydłybałem moje lustro z tafli 15mm którą kupiłem u zwykłego szklarza za 10zł i jeszcze mi pociachł na kawałki 15x15cm)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Powiem tak, zrobienie dobrego lustra 150mm z tafli 11mm jest możliwe właśnie metodą pierścienia i wylewania potem matrycy z żywicy epoxydowej lub monomeru Plexi do drobnego szlifu i polerowania ale to kłopotliwa droga do celu, wymaga sporej wiedzy i wiąże się ze sporymi nakładami pracy oraz wymaga wielu przmyśleń oraz dobrej oprawy z wagami na 9 punktach podparcia ciężkiej do wykonania tak więc raczej odradzam takie poważne wyzwanie na początek swojej kariery szlifierskiej :roll: :salu:

Lustro sklejone szkłem wodnym będzie się ciągle odkształcać ze zmianami wilgotności otoczenia i nie będzie dobrego chleba z tego przekombinowanego pieca :Cry:

 

Ps. Kiedyś dawno temu nie mając też grubszego szkła skleiłem 2 krążki 170mm o grubości po 10mm zeszlifowane ze sobą na styk proszkiem 80 za pomocą Balsamu Kanadyjskiego i lusto po figuryzacji było O.K. ale w miarę twardnienia Balsamu robiło sie coraz bardziej hiperboliczne i po miesiącu już nie dawało dobrych obrazów na skutek skurczu wysychającego cały czas kleiwa, tak więc zdecydowanie odradzam takie klejonki jako niepraktyczne, obecnie po 23 latach ma już stałą hiperbolę z e^2 około 1,29 i trzymam go nadal jako ciekawostkę optyczną z wieku szczenięcego :salu:

Link to comment
Share on other sites

Acha, dzięki za info. tafla 11 mm sama wpadła mi w ręce toteż myślałem, że coś z niej wyskrobię ale jeśli można za grosze wyrwać coś grubszego u szklarza to nie ma co się zastanawiać. No i jak na pierwszy raz to szkło po szkle, nie?

Link to comment
Share on other sites

Aby zaoszczedzic grubosci szkla na lustrze mozesz szlifowac wstepnie takze kamieniem szlifierskim / szary / o srednicy polowy lustra . Sypiac proszek 40 i czasem moczac woda czy plucząc mozna szybko wyszlifowac wglebienie tak do polowy wymaganego . Później klasycznie . matryca z dolu , proszek i z góry lustro . Brzegi matrycy szybko dopasuja sie do lustra . Ja tak szlifowalem krazki 24 cm i 3 cm grubosci z pyrexu . Lustro nadal ma prawie 3 cm grubosci . Matryca ok 2,5 cm . Ogniskowa 130 cm .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.