Skocz do zawartości

Klejenie tafli szkła pod lustro i takie inne


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Zdobyłem taflę szklaną 30 x 30 cm ale o grubości zaledwie 11mm. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z lustrami z tak cienkiego szkła? Wg artykułu T. Kozara z Uranii 1/86 okazuje się, że jeśli lustro będzie podparte w 6 punktach to z mojej tafli mogę wykonać je o średnicy aż 200mm (ja planuję coś ok. 150mm)!!! Czy ktoś praktycznie to przetestował? No i pojawia się tu mini problem – obiekt podparty w 3 punktach zawsze będzie stabilnie na nich spoczywał. Jednak mocowanie lustra w 6 punktach będzie w nim powodowało naprężenia (bo przecież nie da się idealnie stworzyć mocowań, których punkty styku z lustrem będą w jednej płaszczyźnie, a co dopiero z 9cioma podporami?). T. Kozar proponuje także sklejanie tafli szkła za pomocą tzw. szkła wodnego (cóż to i gdzie to można kupić ?). Czy nie można do tego celu użyć nowoczesnych klejów (był z nimi chyba problem w 86stym, nie?) i czy praktycznie ma to sens? Wiem, że najlepszym wyjściem jest jednolita tafla o odpowiedniej grubości, ale skoro mam już tą płytę to może coś z niej wyskrobać?

 

Druga sprawa to metoda szlifowania za pomocą pierścienia z metalu . Czy ktoś wykonał tą metodą lustro? Podobno szybciej i ekonomiczniej przebiega praca, choć później przygotowanie odlewu matrycy z betonu trochę czasu na pewno zajmie (czas schnięcia). Czy ta metoda może być wykorzystana przez początkującego (pierwsze lustro w życiu)??? Czy lepiej już szkłem o szkło :?

 

 

SENKJU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko o szkle wodnym. Szkło wodne to wodny roztwór krzemianu sodu lub potasu z dodatkiem wodorotleku sodu jako stabilizatora. Używany był do impregnacji przeciwogniowej drewna. Spokojnie można go zastąpić współczesnymi klejami w dodatku, że kupienie obecnie szkła wodnego może być trudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co z tą metodą z rurami ale do lustra 150mm to wydaje mi się że szkoda zachodu,

najwięcej czasu i tak pewnie zajmie Ci figuryzacja a nie samo szlifowanie.

Z tej płyty 11 mm to oczywiście da się coś wyszlifować jak się potrafi, ale na pierwsze lustro

to radziłbym rozglądnąć się za czymś grubszym ( ja wydłybałem moje lustro z tafli 15mm którą kupiłem u zwykłego szklarza za 10zł i jeszcze mi pociachł na kawałki 15x15cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zrobienie dobrego lustra 150mm z tafli 11mm jest możliwe właśnie metodą pierścienia i wylewania potem matrycy z żywicy epoxydowej lub monomeru Plexi do drobnego szlifu i polerowania ale to kłopotliwa droga do celu, wymaga sporej wiedzy i wiąże się ze sporymi nakładami pracy oraz wymaga wielu przmyśleń oraz dobrej oprawy z wagami na 9 punktach podparcia ciężkiej do wykonania tak więc raczej odradzam takie poważne wyzwanie na początek swojej kariery szlifierskiej :roll: :salu:

Lustro sklejone szkłem wodnym będzie się ciągle odkształcać ze zmianami wilgotności otoczenia i nie będzie dobrego chleba z tego przekombinowanego pieca :Cry:

 

Ps. Kiedyś dawno temu nie mając też grubszego szkła skleiłem 2 krążki 170mm o grubości po 10mm zeszlifowane ze sobą na styk proszkiem 80 za pomocą Balsamu Kanadyjskiego i lusto po figuryzacji było O.K. ale w miarę twardnienia Balsamu robiło sie coraz bardziej hiperboliczne i po miesiącu już nie dawało dobrych obrazów na skutek skurczu wysychającego cały czas kleiwa, tak więc zdecydowanie odradzam takie klejonki jako niepraktyczne, obecnie po 23 latach ma już stałą hiperbolę z e^2 około 1,29 i trzymam go nadal jako ciekawostkę optyczną z wieku szczenięcego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, dzięki za info. tafla 11 mm sama wpadła mi w ręce toteż myślałem, że coś z niej wyskrobię ale jeśli można za grosze wyrwać coś grubszego u szklarza to nie ma co się zastanawiać. No i jak na pierwszy raz to szkło po szkle, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zaoszczedzic grubosci szkla na lustrze mozesz szlifowac wstepnie takze kamieniem szlifierskim / szary / o srednicy polowy lustra . Sypiac proszek 40 i czasem moczac woda czy plucząc mozna szybko wyszlifowac wglebienie tak do polowy wymaganego . Później klasycznie . matryca z dolu , proszek i z góry lustro . Brzegi matrycy szybko dopasuja sie do lustra . Ja tak szlifowalem krazki 24 cm i 3 cm grubosci z pyrexu . Lustro nadal ma prawie 3 cm grubosci . Matryca ok 2,5 cm . Ogniskowa 130 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.