Skocz do zawartości

Okular do SW BKP15075eq3-2


Bogus88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Chciałem szanownych forumowiczów prosić o małą podpowiedz w temacie zakupu pierwszego okularu do mojego teleskopu SW BKP15075eq3-2. Dodam, że obecnie posiadam stackowe 10mm i 25mm. Jestem z nich w miarę zadowolony (ciężka i subiektywna ocena nie patrząc nigdy w inne okulary ;) ). Prośba to nie jest oczywiście droga na skróty, gdyż samodzielne przekopywanie forum i stron dotyczących sprzętu jest dla mnie bardzo przyjemna czynnością jednak opinie doświadczonych astro-maniaków bardzo się dla mnie liczy. Pierwszy zakupiony okular chciałbym, aby nadawał się do obserwacji planet,a górna bariera cenowa to 500 zł. Wytypowałem samodzielnie 3 okularki i tutaj prośba o opinie czy takie nadają sie do mojego teleskopu i ewentualnie propozycje alternatywne.

Moje propozycje:

Okular Baader Hyperion 8 mm Okular Celestron X-Cel LX 7 mm Okular Vixen NLV 6mm

 

PS Pytanie dodatkowe czy zakres cenowy w przedziale 150-500zł jest dobrym wyznacznikiem jakosci okularu? Chodzi mi o to czy np model danego producenta za 200zł bedzie faktycznie dużo gorszy do modelu za 500 zł?

 

Z góry dziękuję za każda pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z Twoich wytypowanych okularów do Twojego teleskopu F5 to Hyperion 8 mm będzie dobrym wyborem okularu ze średniej półki cenowej , NLV 6 mm to też powiedzmy przyzwoity wybór , ale osobiście proponował bym Ci zakup okularu TS HR Planetary 5 mm i 4 mm z tej serii. Są sporo tańsze i zarazem równie Dobre w jakości generowanego obrazu na osi.

Okular NLV ma stosunkowo małe pole własne przez co będziesz miał małe pole wypadkowe , okulary TS HR mają pola własne około 60* i dają tym samym większe użyteczne pole widzenia na niebie , posiadają dobrą korekcje własną i ładnie punktują gwiazdy w całym polu widzenia nawet z Twoim teleskopem F5.

To Klony okularów TMB Otical USA , praktycznie Najlepsze z Klonów , gdyż posiadają najlepsze powłoki ze wszystkich klonów takich jak TMB Planetary II i SW SWA 58* których zakup osobiście odradzam ze względu na kiepskie warstwy i tym samym gorszą transmisję , itp.

Uzyskasz już planetarne powiększenia 150 X praktycznie na każde warunki Seengowe jak i prawie 190X na te lepsze dni , przy jeszcze Bardzo Dobrym obrazie z Twojego teleskopu.

Okular Celestron XCel-LX to też kiepskie szkiełko i odradzam , lepiej zakup 7 mm TS HR i będziesz zadowolony.

Generalnie najlepszym wyborem jeszcze w przyzwoitych kwotach byłby zakup okularów LVW np. 22mm , 13 mm , 8 mm i Reszty z serii TS HR Planetary , Twoja OTA bowiem jest dość wymagającym sprzętem pod względem okularów i aby gwiazdy były punktowe praktycznie w całym polu widzenia , teleskop wymaga co najmniej dobrych okularów.

Są też okulary ES , Bardzo Dobre , ale ich mały ER nie podchodzi każdemu użytkownikowi , może poluj na giełdach na dobre używki , czasem można kupić dobry okular i sporo zaoszczędzić , chyba że masz przeznaczony budżet na zakup w sklepie to kupuj okulary co najmniej średniej klasy jak wymieniłem , aby posłużyły Ci jak najdłużej aż apetyt wzrośnie na wymianę na lepsze.

Zamiast tych dłuższych LVW , możesz tez nabyć dłuższe i tańsze oraz przyzwoite szkiełka Hyperion , np. 21 mm , 17 mm , itp. , natomiast wystrzegaj sie kupna Hyperiona 24 mm , gdyż to najgorzej skorygowany okular z całej serii Hyperionów.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.