Skocz do zawartości

Słońce-nowe plamy


dziadek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów

od piątku oglądam Słońce i zaobserwowałem dzisiaj ok. godz. 13-tej czasu polskiego nowe plamy w ilości ok. 8 sztuk rozmieszczone w kształcie motyla 6 szt. i dwie małe z boku ze "starymi" jest ich 10-ć. Obserwowałem moim refraktorkiem 48/580 z okul. 9 mm pow. 64x. Trochę małe powiększenie gdyż w plamy w "drugim rzędzie" są blisko siebie z otoczką i nie jestem pewien tej środkowej. Może ktoś oglądał i widział lepiej?

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju;

też oglądałem te plamy i byłem mile zaskoczony ich widokiem. Kilka dni temu ich nie było. Były tylko te dwie (duża i mniejsza), które są poza centum gwiazdy - bliżej krawędzi.

 

PLamy, o któruch mówisz oglądałem w powiększeniach 40, 90 i 150. Bardzo ostry, ładny i kontrastowy widok. Nadal niestety nie posiadam odpowiednich akcesoriów do foto, więc ich nie fotografowałem, ale widok był ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezrozumcie mnie zle ale śmiać mi się chce że miłośnik astronomi nie wie coto jest liczba Wolfa i jak sie ją liczy.

A co do plam to 2 duże plamy które wschodzą są pozostalością grup które zachodzily 7 maja w dniu przejścia Merkurego , pozostaly tylko plamy prowadzące .Dziś rano (26 05) liczba Wolfa wyniosła 87 (5gup 37 plam) a do obserwacji wcale niepotrzeba poteżnego powiększenia ja używam 30-krotnego i wpelni mi ono wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała masa ludzi chodzących po ulicach nie zdaje sobie sprawy z podstawowych spraw i rzeczy, które ich otaczają.

Nie zrozum mnie źle, astronomia nie dla wszystkich jest sensem i celem życia. Dla wielu nawet nie jest pierwszoplanowym hobby.

 

Ja też nie wiem jak sie ją określa i co dokładnie oznacza (liczba Wolfa). Samo hasło i mniej więcej o co chodzi, to wszystko co wiem i jest OK.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw widze ze piszecie w sposób conajmniej profesjonalny o sprzecie, oprobramowaniu astronomicznym itp. a w miedzyczasie widze ze pewne osobynie wiedza jaki jest miernik zaplamienia Słońca i co mam o tym myśleć ?? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki El, Crocodile i Marcus za to że nie wyśmialiście mnie za mój oczywisty i jakże komiczny brak wiedzy . Dzięki Wam za to.

El - dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw widze ze piszecie w sposób conajmniej profesjonalny o sprzecie, oprobramowaniu astronomicznym itp. a w miedzyczasie widze ze pewne osobynie wiedza jaki jest miernik zaplamienia Słońca i co mam o tym myśleć

Zauważ, że na forum są ludzie, którzy wiedzą bardzo dużo i tacy którzy odkrywają tajniki astronomii. Każdy w różnym stopniu zainteresowania i zaawansowania. Jak do tej pory spotkałem się z wielka życzliwością tych dużo wiedzących (i cierpliwością). Dlatego niech dziwnym Ci nie będzie, że pojawiają się pytania o sprawy dla Ciebie proste. A tak wogóle to ja nie pamiętam, aby w szkole podstawowej wzór Wolfa był omawiany. :)

 

Jaki komiczny brak wiedzy? Ja dopiero teraz dowiedziałem się o wzorze Wolfa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczbę Wolfa opisującą m.in. ilość, wielkość i koncentrację plam słonecznych.

 

Koncenracje? Z tego co pamietam liczba Wolfa to liczba grup plam

pomnozona przez 10 + liczba wszystkich plam. Czesto skaluje sie to potem

do ujednoliconego sprzetu, mnozac wszystko przez odpowiedni wspolczynnik k.

 

Liczbe Wolfa ostatni raz ocenialem jednak jakies 10 lat temu wiec moze cos

sie zmienilo. Moze sa na forum jacys ludzie z TOSu, to nas oswieca :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Marcusie

to dobrze,że masz inny punkt widzenia, człowiek się uczy do śmierci i głupi umiera, gdyby był mądry żyłby wiecznie. Co do mnie to jest moje hobby i wcale nie muszę wszystkiego wiedzieć.Co do innych spraw to niektóre wysysamy z mlekiem matki/np. nacje/, a niektóre trzeba sobie przyswoić/np.takt/, choć mnie go właśnie zabrakło w tamtym momencie, lecz była to riposta. Pewnie jestem raptusem Marcusie.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek linka już zapodał ale może tak bedzie łatwiej

 

cyt.

"Wolfa liczby, parametry wykorzystywane do scharakteryzowania aktywności Słońca:

 

W = k(10g + f),

 

gdzie: g - liczba grup plam na Słońcu, f - ogólna liczba poszczególnych plam na tarczy Słońca, k - współczynnik aparaturowy. K = 1 (z definicji) dla teleskopu, jaki do obserwacji plam słonecznych stosował od 1849 astronom szwajcarski R. Wolf. Parametr W jest proporcjonalny do powierzchni zajmowanej przez plamy na Słońcu.

 

Użyteczność liczby Wolfa do badania aktywności słonecznej wynika z długości cyklu obserwacji opisanych tymi parametrami - rozpoczyna się on w 1850, dzięki opracowaniu przez Wolfa wcześniejszych obserwacji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziadek, to co napisałem jest poparciem Twojej wypowiedzi w całej rozciągłości :)

napisałem (może niezbyt wyraźnie), że próbuję się z Tobą "nie zgodzić" ;D

A tak wogóle to per dziadek mi nie pasuje, dlatego Andrzeju: separatysta mnie zbulwersował co nieco i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczbę Wolfa opisującą m.in. ilość, wielkość i koncentrację plam słonecznych.

 

Koncenracje? Z tego co pamietam liczba Wolfa to liczba grup plam

pomnozona przez 10 + liczba wszystkich plam. Czesto skaluje sie to potem

do ujednoliconego sprzetu, mnozac wszystko przez odpowiedni wspolczynnik k.

 

Liczbe Wolfa ostatni raz ocenialem jednak jakies 10 lat temu wiec moze cos

sie zmienilo. Moze sa na forum jacys ludzie z TOSu, to nas oswieca :)

 

Arek

 

 

Jeżeli plam jest 30 w 3 grupach, to pominąwszy współczynnik "k" otrzymamy liczbę 3*10 + 30 = 60.

 

Jeżeli plam jest 30 ale są rozproszone po całej tarczy Słońca to pominąwszy współczynnik "k" otrzymamy liczbę 0*10 + 30 = 30.

 

Przy tej samej liczbie plam pierwsza otrzymana liczba Wolfa wskazuje na większą ich koncentrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.