Skocz do zawartości

Słońce-nowe plamy


dziadek

Rekomendowane odpowiedzi

EL Capitano, jeśli plam jest 30 a wszystkie są rozsypane tak, że każda stanowi własną osobną grupę (odległość min 5°) to taka liczba Wolfa jest nie 30 lecz 30 x 10 +30 = 330. Od niedawna należę do SOS PTMA http://sosptma.astrowww.pl i tam nauczyłem się, że pojedyncza plama ma wartość 11 w liczbie Wolfa. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EL Capitano, jeśli plam jest 30 a wszystkie są rozsypane tak, że każda stanowi własną osobną grupę (odległość min 5°) to taka liczba Wolfa jest nie 30 lecz 30 x 10 +30 = 330. Od niedawna należę do SOS PTMA http://sosptma.astrowww.pl i tam nauczyłem się, że pojedyncza plama ma wartość 11 w liczbie Wolfa. Janusz

 

A ja stawiałem na to, że w miejscu zera powinna byc jedynka. No i prosze znowu się czegoś dzisiaj nauczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jakos zrozumialem, ze mowisz o koncentracji w danej grupie. Czasami jest

bowiem problem tego czy dwie plamy to jedna grupa, czy juz dwie odrebne plamy.

Mylalem wiec, ze spece od wilkow wymyslili jakis parametr opisujacy koncentracje

grupy albo cos w tym rodzaju. Jak cos jest poza jakims granicznym promieniem to

juz nie nalezy do grupy itp.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami jest

bowiem problem tego czy dwie plamy to jedna grupa, czy juz dwie odrebne plamy.

 

Ja zrozumiałem Janusza tak, że jeżeli plamy są odległe od siebie o ponad 5 stopni to już inna (druga) grupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym parametrem jest odległość 5°. Jeśli ta odległość jest większa niż 5° to już są dwie grupy. Trzeba tylko uważać przy krawędziach tarczy Słońca, gdzie siatka heliograficzna zagęszcza się. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli plam jest 30 a wszystkie są rozsypane tak, że każda stanowi własną osobną grupę [...]

 

Czy to znaczy że pojedyncza plama jest grupą plam??

 

Jeśli tak jest, to kilka postów wyżej podałem fatalny przykład. Ale dalej jestem, przekonany, że z liczby Wolfa koncentrację plam idzie wydedukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sliska ta granica. Przeciez 5 stopni to 1/36 tarczy. Czesto zdarzaja sie

grupy albo nawet same plamy tej wielkosci. No ale jak spece od Slonca tak kaza

robic :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

 

Tak dla ścisłości:

 

Poziom aktywności Słońca obliczamy według wzoru Wolfa:

R= k(10g+f)

gdzie:

R - liczba Wolfa

g - liczba obszarów aktywnych, rozumianych jako grupa plam lub pojedyncza plama

f - liczba wszystkich plam, zarówno pojedynczych jak i należących do grupy

k - przyjmujemy, że współczynnik k =1

 

Przy większej aktywności, jeśli na przykład widać trzy grupy plam, wszystkich plam jest 68, liczba Wolfa równa się 98.

R=1(10X3+68)

 

Pozdrawiam Was

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą liczbą Wolfa to trudna sprawa, bo w zależności od tego jakim sprzętem się oglada, to ta sama osoba tych plam naliczy różnie. A ja przez swoje PICCOLO widzę naprawdę bombowo i najmniejsze drobiny mogę wyłapać, a przez MTO tę liczbę Wolfa miałbym sporo mniejszą. Dlatego rozrzut wyników jest zwykle spory wśród "Słoneczników" i tutaj średnia z wielu obserwacji daje pogląd na temat aktywności naszej gwiazdy. Obecnie przy zbliżaniu się do minimum nasze Słoneczko jest jeszcze nieźle plamione. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to to czy dane dwie plamy należą do jednej grupy czy są nie zwązane ze sobą widać a przynajmniej powinno być widać) na magnetogramach tarczy słonecznej. Jeżeli przyjmiemy, że plamy z reguły pojawiają się parami i mają przeciwną biegunowość magnetyczną to na tej podstawie można łączyć pobliskie plamy w spójne grupy.

 

Czyli jeśli dwie pobliskie plamy mają tą samą biegunowość to raczej nie są one ze sobą związane fizycznie, a jeżeli tworzą one dipol to możemy mniemać, że mamy do czynienia z grupą.

 

Pozdro!!!

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.