Skocz do zawartości

Aberracja chromatyczna przy AVIkowaniu planet/księżyca


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym prosić o poradę związaną z ujawnieniem się aberracji chromaycznej. Do AVIkowania planet i Księżyca korzystam z Canona EOS 60D, a filmuję w crop mode (640x480 pikseli, 50FPS). Do tego używam MAKa 127, GSO 8", Barlow GSO 2.5x, Meade TeleXtender 5x. Wszystkie Barlowy są w 1.25". Podczas filmowania oprócz seeingu dokucza mi aberracja chromatyczna, którą mogę poprawić za pomocą dopasowania trzech kanałów RGB. Jednak już samo przesunięcie przyczynia się do spadku jakości obrazu. Sytuacja jest następująca:

 

MAK127 (ognisko główne): przesunięcie o około 2-3 piksele

MAK127 + GSO 2.5x: przesunięcie o około 15 pikseli

MAK127 + TeleXtender 5x: nie testowałem, gdyż obraz jest za ciemny (f/58 za ciemny nawet dla Księżyca przy 1/30s i ISO 6400)

 

GSO 8" (ognisko główne): przesunięcie o około 2-3 piksele

GSO 8" + korektor komy MPCC 2": praktycznie brak przesunięcia

GSO 8" + GSO 2.5x: przesunięcie o około 10-15 pikseli

GSO 8" + TeleXtender 5x: przesunięcie o około 15-20 pikseli

 

Jedyny dobry obraz miałem przy wykorzystaniu korektora komy. Okazuje się, że to jedyny przypadek, kiedy nie używałem reduktora 1.25". Do Canona mogę podpiąć bezpośrednio korektor komy i wsadzić do wyciągu. W pozostałych przypadkach muszę używać reduktor, gdyż do T2 mam złączkę z redukcją do 1.25" (http://www.astrokrak.pl/fotograficzne/1027-zlaczka-125-t2-z-gwintem-filtrowym-.html). Nie mam możliwości podpięcia bezpośrednio do wyciągu. Teoretycznie mógłbym dokupić złączkę 2" i fotografować bez redukcji. Ale przesunięcie jest tak małe, że nie ma więszego wpływu. A mając do dyspozycji dłuższą ogniskową, uzyskam więcej szczegółów. Ale tutaj jest masa przełączek i redukcji, przez co obraz ma sporą aberrację. Z tego powodu uważam, że przyczyną aberracji jest ugięcie wyciągu pod wpływem ciężaru. A mając do dyspozycji dłuższe ogniskowe (2000mm, 3750mm, 4000mm), z chęcią bym je wykorzystał. Co o tym sądzicie? Jak temu pomóc? A może są to granice optycznych możliwości sprzętu? Dodam, że testy były wykonane w podobnych warunkach dla obiektu leżącego na tej samej wysokości nad horyzontem.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim to obiekcie robiłeś testy i na jakiej był wysokości? Na 90% przyczyną problemów jest dyspersja atmosferyczna, czyli AC wywoływana bezpośrednio przez samą atmosferę. Im planeta niżej, tym efekt silniejszy. Szczególnie na Saturnie w ostatnich czasach daje w kość. Nawet w Newtonie z Powermate widać tą AC, mówię z doświadczenia :) GSO 2,5x również używałem i on również nie wprowadza zauważalnej własnej AC. Ugięcia nie powinny również wpływać na AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowane na Księżycu na wysokości około 30 stopni oraz Jowiszu podczas górowania (chyba też mniej więcej tyle). Po prostu dziwi mnie ta różnica między foceniem bez Barlowa i razem z nim. Po dodaniu "wydłużacza" 2.5x przesunięcie zamiast wzrosnąć 2.5 razy, to zwiększa mi się nawet pięciokrotnie :) A w jakości klatek to od razu zauważalna różnica. Czasem nawet wolę dać mniejszą ogniskową, a obraz będzie ostrzejszy niż przy Barlowie 2.5x i pomniejszeniu obrazu o 2.5 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, powinno to rosnąć liniowo od krotności barlowa. No nie wiem, na pewno na GSO 2,5x nie miałem problemów z aberracją, ale na małej matrycy co prawda. Chociaż, ty robić w cropie, więc pewnie wymiary efektywnej części są też niewielkie.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.