Skocz do zawartości

Zł. proj do Zoom 8-24mm "Soligor" / M42x ... jak t


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro dojdzie redukcja to ją obfotografujesz i opiszasz jak chcesz, wysyłam także przejście z gwintu T2 na M42 i złączkę okularową 2" pasującą do kompletu, jak sprawdzałem z Erflami to 2" jest całkiem przyzwoicie obsługiwane przez tego Maka 127mm tak jak i 42mm kadr małoobrazkowego aparatu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa M42x0,75!!!!

 

a złączkę 2" to ja bym docelowo chciał nakręcana na ten gwint bezpośrednio na maka (po odkręceniu istniejacego wyciągu) :roll: to coś koło 48mm będzie. Chodzi mi o to żeby katówka 2" była jak najbliżej telepa bo mi ogniskowa za mocno urośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą konfigurację już sprawdziłem i daje większe winietowanie z 2" okularem dlatego powinna być dopiero za złączką T bo boczne stożki światła wychodzące z Maka do krawędzi pola widzenia są lekko rozbieżne :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą konfigurację już sprawdziłem i daje większe winietowanie z 2" okularem dlatego powinna być dopiero za złączką T bo boczne stożki światła wychodzące z Maka do krawędzi pola widzenia są lekko rozbieżne  :roll:

 

Nie można samowolnie bez uzdognienia zmieniać składu i kosztów wysylki. Czy pozostaly one na takim samym poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ty mi każesz patrzyc tym okularem na wprost??? :shock: ma mnie pogiąć czy co? :lol:

 

ja chce katówke najbliżej przyssaną do telepa, wiec myślałem, że prostka 2" bedzie zamiast istniejącego wyciągu a kątówka 2" wkładana do niego. Poprostu zestaw obecny 1,25" zamienić na 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze złączką kątową 2" to przeogniskowanie Maka wyniesie gdzieś w granicach 1,55 a z okularem 2" na wprost zaledwie około 1,15 tak więc chyba jest się o co bić ale klient nasz pan oczywiście :roll:

W takim wypadku jeśli ma być nasadka kątowa 2" to ze specjalną obrotową łączówką robioną na zamówienie i do niej bezpośrednio okularki 2" a wtedy przeogniskujemy Maka w granicach 1,35x :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

moja złączka do aparatu powinna wyglądać tak... :roll:

 

chodzi o to, że jak jest obiektywik za daleko od okularu to wychodzi winietowanie.

 

gwint oczywiście jest M52x0,75 i cały numer żeby śróbki chowały się pod niego.

zlonczka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście złączki robimy z własnych, przemyślanych i obliczonych projektów bo w przeciwnym wypadku miałbyś już uszkodzony aparat z powodu braku kołnierza oporowego na gwincie złączki.

Wrkęciłaby się za daleko i wysuwajacy sie obiektyw aparatu miałby z nią paskudną kolizję skutkującą najczęściej zerwniem zębatki napędowej czyli nieopłacalną wymianą całego zespołu obiektywu :shock:

 

Na przyszłość proszę pomyśl co lepiej mieć?

 

Trochę winietowania na okularze?

 

Czy uszkodzony mechanicznie aparat ?

(przy uszkodzonym mechanicznie obiektywie nie było by już obiekcji z jego wypruciem i próbowaniem współpracy teleskopu z aparatem w głównym ognisku tak więc byłby to jednak jakiś pozytywny aspekt tej sprawy :roll: )

 

Ps. Złączki i redukcje wykonujemy też oczywiście z powierzonych projektów klienta ale wyłącznie na klienta odpowiedzialność jeśli chodzi o ich użyteczność i funkcjonalność :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz wiem o czym mówisz! i wszystko się zgadza! Ale ja ten aparat mam i tulejke mam i złączke mam i wiem, że w tej chwili między obiektywem a okularem mam:

 

- w trybie tele(zoomx3) 9mm!!!

- gdzieś w środku 11mm

- w trybie wide(zoomx1) 8mm

- przy otwieraniu obiektywu min. odległość 7mm

 

czyli jestem jakieś 5mm w plecy :mrgreen:

 

Jabyś mi zrobił taką złączkę to bym ją kupił. :D (truizm wyszedł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta odległość w twoim modelu aparatu wynosi minimalnie 8mm to rzeczywiście możemy "ukraść" jeszcze te 7mm chyba bezpiecznie, oczekuję więc na twój własny projekt z kompletem wymiarów do wykonania 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.