Skocz do zawartości

Dobry montaż przenośny


Grzegorz.Wwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Miotam się od dłuższego czasu na sprzętem. Miotam się bardzo. Ale ostatecznie padło na przenośny zestaw dobrej jakości na bazie APO.

Pewnie na początku dzieciom pokażę a sobie przypomnę widoki różne, ale z czasem pewnie będę robił zdjęcia, a z jeszcze większym czasem

zmienne, podwójne, fotometria, spektrometria bo jak się znam same zdjęcia mi się znudzą:-).

 

APO - wahałem się długo, nawet na tym forum pytałem o różne 80mm. Ale ostatecznie postanowiłem celować w 100mm. Wahanie i miotanie

ma tę dobrą stronę, że w międzyczasie odkładają się fundusze. Po różnych bojach w zakresie 100mm padło na CFF 105/630 f6

(CFF telescopes). To już zaliczkowane, zaklepane, nie do zmiany, się robi:-). Będzie w czerwcu. 2016.

 

No i przyszedł czas na montaż. Tu już wypadałoby się zdecydować do czerwca. Szukam i czytam oczywiście ale pomyślałem ze może w międzyczasie

spytam o opinie praktyczne nt wstępnej selekcji i ew. na co zwracać uwagę. Warunek główny to przenośność (jak będę jechał na wakacje to chcę zabrać

np. do samolotu; ale też nie chcę się zniechęcać ciągłym dźwiganiem z/do domu) i jakość prowadzenia i wykonania (do pewnych granic cenowych

oczywiście) + po prostu praktyczne aspekty użytkowania (do obserwacji, ustawienia, etc). Nie chciałbym zmieniać po roku.

 

Ww APO waży niecałe 6kg, więc montaż musi mieć z 10(?) kg udźwigu do astrofoto.

Na początek do zdjęć będę używał mojego starego canona 350D, ale docelowo coś kupię.

Na początek wpadły mi w oko:

 

Celestron Advanced VX

AZ EQ5 GT

iOptron ZEQ25GT

iOptron IEQ30 Pro

Losmandy GM8 GLT + Gemini2

Takahashi EM11

 

Inne?

A najchętniej to bym kupił mini wersję ASA DDM60 (czyli nazwijmy DDM30) za 35% ceny DDM60:-). Ale nie ma:-(

Te dwa ostatnie to wyższa półka cenowa. Pozostałe porównywalne.

 

Co o nich sądzicie? Czy np. GM8 znacząco różni się jakością prowadzenia od np. IEQ30 albo AZ EQ5 GT?

Na surowo na pewno ale jak one wszystkie mają PECa to czy to nie wszystko jedno? Zakładam że taka półka to PE (jak nazwa wskazuje)

jest okresowy i można to poprawić waśnie PECem. I wszystkimi zejdę w okolice +/- 6-7-8 arc sec?

Wszystkie mają napędy na 2 osie, jakieś lepsze silniki, enkodery, etc (jeszcze szczegółowo nie doczytałem).

Pewnie że GM8 to CNC a IEQ odlew alu ale czy to aż takie ważne? Czytałem, że te chińskie i tak się poprawia (wymienia smary,

niektóre części, czasem w cenie). Więc czy warto dopłacać?

Ale może bredzę...

 

pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Why że spytam filozoficznie? Tak konkretnie. Natrafiłem na takie podsumowanie

http://lambermont.dyndns.org/astro/pe.html

 

EM11 ma +-20arc sec a z innymi dostaję dużo lepiej (na ile to są wiarygodne wyniki - cały czas szukam szczegółów). Ale link do iOptrona IEQ45 na cloudynights

pokazuje jak byk +-5 arc sec. Jak IEQ30 będzie trochę gorszy dlaczego mam płacić?

 

Teraz się jeszcze zastanawiam czy 9 kg (EM11) to nie za mało...

 

Ten czerwony drogi i za mały (8kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniasz bardzo powszechny błąd: sugerujesz się nieistotnym parametrem jakim jest PE. Tak długo jak guidujesz montaż wartości PE nie mają znaczenia, bo guider je skoryguje. Istotne jest by krzywa PE była możliwie gładka, stabilna i powtarzalna. Od tego zależy końcowy sukces. Co z tego że jeden montaż będzie miał PE +-4 jeżeli będzie szarpał i skakał po wykresie? Drugi może podążać po gładkiej sinusoidzie w zakresie +-20 i z guiderem będziesz miał same idealne klatki.

 

Avalon jest drogi, ale pytałeś o dobry montaż, lepszego pod apo nie znajdziesz no i waży całe 5 kilo, więc chyba jest całkiem przenośny ;) A to że nie wymaga meridian flipa i nie posiada backlesha to już wisienka na torcie.

 

Jeżeli uda Ci się znaleźć na giełdzie EM11 to skoro Avalon za drogi to ten Tak polecany przez Wessela Cię nie zawiedzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek wyłożył wszystko. Mogę tylko dodać że jak Takahashi napisał 20 to znaczy że więcej ńie ma na pewno. Co do innych są poważne wątpliwości.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Rozumiem, że chodzi o powtarzalność. Dlatego napisałem na początku , że "Zakładam że taka półka to PE (jak nazwa wskazuje) jest okresowy i można to poprawić właśnie PECem".

Tak ma +-20. A ludzie dostają na IEQ45 +-5 po korektach...

 

Znalazłem też bezpośrednie porównania (szukam szukam i czytam).

http://astropolis.pl/topic/40575-zeq25-nowy-montaz-ioptron/

http://www.cloudynights.com/topic/375433-ioptron-ieq30-12-arc-sec-p-p-periodic-error/?do=findComment&comment=4814407

http://astropolis.pl/topic/40226-ieq30-vs-em-11/

 

Im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości dlaczego mam dopłacać sporo kasy (10 tys. różnicy). Czy to trochę nie jest tak że chińszczyzna dogania jednak ... ?

Czy nie lepiej kamerkę dobrą kupić za różnicę? EM-11 chyba odpada...Rozumiem że wyguiduję bo jest stabilny ale to samo zrobię

z innymi za dużo mniejszą cenę (choć cały czas to weryfikuję). Plus trzeba przerabiać dla szerokości >50st...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki: https://www.astromarket.org/monteringen-en-toebehoren-5/eq-goto-mounts-5/ioptron-5/cem25-w-tripod--case---payload-12kg--5

 

Nośność podobno 12 kilo, waży 5. Ma kompensację luzów ślimak - ślimacznica (Spring loaded gear system with customer adjustable loading force) czyli teoretycznie jest bardziej zaawansowana opcja niż sky watcher czy ... Takahashi... Ale... Nie mam teraz czasu przegrzebać internetu w celu weryfikacji czy deklaracje przekładają się na faktyczne wyniki. Prawda jest taka, że o ile nie zapłacisz dużo za nowoczesny montaż z wysokiej pułki to każdy klasyczny montaż oparty na ślimaku i ślimacznicy będzie pracował podobnie. Sky watchery i montaże z tego przedziału cenowego po solidnej modernizacji i regulacji poprowadzą przyzwoicie (moje zdjęcia mogą to potwierdzić), Tak będzie to miał po wyjęciu z pudełka, a używanego można kupić całkiem niedrogo. Jakość zostanie z nami na długo po tym jak zapomnimy o cenie :D

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki: https://www.astromarket.org/monteringen-en-toebehoren-5/eq-goto-mounts-5/ioptron-5/cem25-w-tripod--case---payload-12kg--5

 

Nośność podobno 12 kilo, waży 5. Ma kompensację luzów ślimak - ślimacznica (Spring loaded gear system with customer adjustable loading force) czyli teoretycznie jest bardziej zaawansowana opcja niż sky watcher czy ... Takahashi... Ale... Nie mam teraz czasu przegrzebać internetu w celu weryfikacji czy deklaracje przekładają się na faktyczne wyniki. Prawda jest taka, że o ile nie zapłacisz dużo za nowoczesny montaż z wysokiej pułki to każdy klasyczny montaż oparty na ślimaku i ślimacznicy będzie pracował podobnie. Sky watchery i montaże z tego przedziału cenowego po solidnej modernizacji i regulacji poprowadzą przyzwoicie (moje zdjęcia mogą to potwierdzić), Tak będzie to miał po wyjęciu z pudełka, a używanego można kupić całkiem niedrogo. Jakość zostanie z nami na długo po tym jak zapomnimy o cenie :D

 

Używany EM-11 czemu nie. Zapoluję i zobaczę ceny.

Dzięki za CEM25. Świeży upgrade do ZEQ25. Sprawdzam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie CFF-owców.

Ja osobiście używam heq5. To jest sprzęt na wyjazd samochodowy. Ale samolotowy już nie.

Pamiętaj, że waga samej tuby to nie wszystko. Dorzuć dwie kamerki, koło filtrowe, flattener, guider lub OAG.

Astrofoto wymaga więcej od montażu niż wakacyjny wizual. Montaż który by udźwignął cffkę z osprzętem, prowadził dobrze i do tego nadawał się do a samolotu? Będzie ciężko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz lekki dobry montaż to jest jeszcze troszke udoskonalona wersja CEM25 o enkodery - CEM25EC.

 

PE deklarowane 0.3 arcs sec. Nośność 12.5 kg. a montaż waży niecałe 5kg. To chyba w tej chwili najtańszy montaż z takimi parametrami.

 

Do tego QHY Pole Master lub ustawienie na polarną metodą dryftu i możesz jechać bez guide.

 

http://www.ioptron.com/product-p/7102ec-hc.htm

 

A swoją drogą dopieściłem AZ-EQ5 i z guide prowadzi mniej więcej w zakresie 0.6-0.8 arc sec. Ale ten montaż pomimo że można go z łatwością przenosić razem ze statywem i jedną przeciwwagą to nie wydaje się bardzo "portable" ale jakościowo SW w tym przypadku się postarało. Już ciężko mówić że to typowa chińszczyzna...

 

Moim zdaniem:

 

Jeżeli cena odgrywa dużą rolę: CEM25, AZ-EQ5

Jeżeli cena nie gra roli: CEM25EC, EM-11

 

Jeżeli waga i przenośność ma duże znaczenie to CEM25, CEM25EC.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te enkodery są wysokiej rozdzielczości. Oprócz tego że montaż wie gdzie patrzy to wie to z ogromną rozdzielczością tak jak w ASA dlatego jest w stanie korygować swoje położenie bazując na odczycie z enkodera.

 

Dla porównania enkodery w AZ-EQ5 mają sens tylko do GoTo i mają rozdzielczość nieco ponad 4 minuty kątowe (240sekund) . CEM25EC ma rozdzielczość enkoderów lepszą niż 0.3 sekundy kątowej czyli ponad 800x dokładniejsze niż w AZ-EQ5.

 

W połączeniu z idealnym ustawieniem na biegun dostaje się zestaw do astrofotografii bez guide.

 

Problemy z enkoderami kiedyś były ale iOptron na bieżąco to usprawnia więc na chwile obecną takich problemów już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazując na zapewnieniach producentów można dojść do wniosku że chyba tylko Gemini i Mesu instalują jakieś badziewne bazarowe enkodery, bo wszyscy inni mają na pokładzie enkodery wysokiej rozdzielczości prowadzące tak dobrze że guider nie jest potrzebny :)

 

Tu jest wykres dla CEM60EC czyli sporo większego brata:

post-264-0-98969000-1404063208.jpg

 

gdzie ta sekundowa dokładność? Dodatkowo raportowane były szybkie oscylacje powodowane przez enkodery, możliwe że już się z tym uporali, ale entuzjastą bym nie był. Co do innych marek, to też trzeba podchodzić do deklaracji ze sporą rezerwą bo później okazuje się że firma rozumie rozdzielczość enkoderów jako ich powtarzalność itd...

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie CFF-owców.

Ja osobiście używam heq5. To jest sprzęt na wyjazd samochodowy. Ale samolotowy już nie.

Pamiętaj, że waga samej tuby to nie wszystko. Dorzuć dwie kamerki, koło filtrowe, flattener, guider lub OAG.

Astrofoto wymaga więcej od montażu niż wakacyjny wizual. Montaż który by udźwignął cffkę z osprzętem, prowadził dobrze i do tego nadawał się do a samolotu? Będzie ciężko.

 

 

dzięki. szukałem w sieci, nie wiedziałem że tacy są:-), żadnych testów... ale może słabo szukałem.

pamiętam i dorzucam, tak z 10kg liczę to montaż z 10kg+. walczę:-).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A swoją drogą dopieściłem AZ-EQ5 i z guide prowadzi mniej więcej w zakresie 0.6-0.8 arc sec. Ale ten montaż pomimo że można go z łatwością przenosić razem ze statywem i jedną przeciwwagą to nie wydaje się bardzo "portable" ale jakościowo SW w tym przypadku się postarało. Już ciężko mówić że to typowa chińszczyzna...

 

Moim zdaniem:

 

Jeżeli cena odgrywa dużą rolę: CEM25, AZ-EQ5

Jeżeli cena nie gra roli: CEM25EC, EM-11

 

Jeżeli waga i przenośność ma duże znaczenie to CEM25, CEM25EC.

 

CEM25EC wygląda ciekawie. Dzięki. Nie przeszkadza, że ma koło ślimakowe z aluminium a ślimaka z mosiądzu?

EM-11 sporo droższy jednak (używka tyle kosztuje na podstawie zakończonej aukcji) ale cały czas mam wątpliwości czy nie

ma za małego udźwigu (liczę 10+kg na bezpiecznie)... i tu https://www.optcorp.com/takahashi-em-11-temma-2m-equatorial-mount.htmljeszcze czytam, że

pracuje między -5 a +30 st. C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura. W Polsce uźywałem go przy -20 C a w Grecji przy +34 nad rozgrzanym piaskiem plaźy. To jest najlżejszy z montazy który do 10 kg uciągnie do astrofoto przy ogniskowej do 600-700 mm. Uzywam go z astrografem Takahashi FSQ 106 z extenderem na ogniskowej 850 mm i kamera STL co roku w trakcie wakacji. Ile fotek przywożę i jakich - masz i na astropolis i na forum astronomicznym i na mojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytuję po prostu to co czytam i głośno myślę. ale to dobrze że się nie potwierdza, choć to zastanawiające dlaczego tak piszą.

Plus udźwig do 9kg. Nawet z 10 będę na granicy, a może dobrze mieć trochę luzu. Tak czy inaczej do wzięcia pod uwagę używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazując na zapewnieniach producentów można dojść do wniosku że chyba tylko Gemini i Mesu instalują jakieś badziewne bazarowe enkodery, bo wszyscy inni mają na pokładzie enkodery wysokiej rozdzielczości prowadzące tak dobrze że guider nie jest potrzebny :)

 

Tu jest wykres dla CEM60EC czyli sporo większego brata:

post-264-0-98969000-1404063208.jpg

 

gdzie ta sekundowa dokładność? Dodatkowo raportowane były szybkie oscylacje powodowane przez enkodery, możliwe że już się z tym uporali, ale entuzjastą bym nie był. Co do innych marek, to też trzeba podchodzić do deklaracji ze sporą rezerwą bo później okazuje się że firma rozumie rozdzielczość enkoderów jako ich powtarzalność itd...

 

CEM60-EC-guide-correction-graph.jpg

 

CEM60EC-Period-Error-Test-1.0arcsecond.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enkodery robią tutaj to samo co dobrze przygotowany PEC z tym że są w stanie korygować ruch w czasie rzeczywistym a nie na podstawie wgranej krzywej. Można oczywiście dywagować za i przeciw :) Zazwyczaj jest kwestia kasy. Jako przenośny montaż nie brałbym zapewne wersji EC bo żeby to miało sens trzeba dobrze ustawić na polarną a żeby to dobrze zrobić trzeba trochę czasu spędzić na ustawieniach i to przy każdej sesji no a jak wiadomo szkoda marnować cennych minut nocą. A z guide wystarczy mniej więcej przez lunetkę ustawić i będzie dobrze.

 

Natomiast do obserwatorium to bym się już grubo zastanawiał...

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enkodery robią tutaj to samo co dobrze przygotowany PEC z tym że są w stanie korygować ruch w czasie rzeczywistym a nie na podstawie wgranej krzywej. Można oczywiście dywagować za i przeciw :) Zazwyczaj jest kwestia kasy. Jako przenośny montaż nie brałbym zapewne wersji EC bo żeby to miało sens trzeba dobrze ustawić na polarną a żeby to dobrze zrobić trzeba trochę czasu spędzić na ustawieniach i to przy każdej sesji no a jak wiadomo szkoda marnować cennych minut nocą. A z guide wystarczy mniej więcej przez lunetkę ustawić i będzie dobrze.

 

Natomiast do obserwatorium to bym się już grubo zastanawiał...

 

Na cloudynights znalazłem podobne opinie. Sam iOptron nazywa to 'real time PEC'. Rozumiem, że same enkodery (urządzenia w automatyce jak doczytałem) służą do precyzyjnego wskazywania położenia. Ale jak rozumiem skoro korygują - muszą wiedzieć skądś jakaś pozycja jest dobra albo zła (tak jak w PECu - najpierw "ręcznie" korygujesz i to jest nagrywane a potem odtwarzane, czyli jest wzorzec), czyli muszą mieć informację zwrotną. na cloudy tez piszą "training is not needed, it's always on" ... Możesz 2 słowa jak to dokładnie działa, jak one się uczą poprawnej pozycji?

 

I czemu nawet jak "na szybko" ustawię na polarną nie mogę tego guidować? Przychodzi mi do głowy że oczywiście marnuję wtedy wydane pieniądze na precyzyjną funkcję i dodatkowo jeszcze marnuję kasę na zestaw guidujący, więc 2 razy wyrzucam, ale chodzi mi teraz wyłącznie o to, żebym dobrze zrozumiał czy to wtedy bezsensowne wydawanie pieniędzy czy kwestia techniczna, że nie można guidować takiego montażu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem właśnie w manualu, że w CEM25EC można wyłączyć używanie enkoderów i używać normalnego PECa. Czyli to takie 2 w 1 - na szybko PEC + ew. guidowanie;

jak jest czas - enkodery?

 

Niemniej pytanie o enkodery pozostaje otwarte, jak to dokładnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.