Skocz do zawartości

Problem z Nex Guide.


Wojpisk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nastepujący problem. W 2014 roku kupiłem Nex Guide Celestrona. Wygodny, mały, a co najważniejsze fajnie i precyzyjnie guidował moje APO 420 mm. Jakby skrojony pod ta małą lunetkę. Działał 1,5 roku. Pewnego razu przestał guidować i gwiazdka zaczęła dryfować. Odesłałem go do naprawy do serwisu Delta Optical. Tam wymienili mi na nowy (tak twierdzą!). Tyle, że menu wygląda już inaczej i zupełnie inaczej się zachowuje. Bardzo szumi. Obrazy gwiazd są bardzo niestabilne, a tło zaszumione. Oczywiście funkcją Noise można wyczyścić tło od szumu. Pozostaje obraz gwiazdy, ale po uruchomieniu funkcji Lock, ukazuje się obraz gwiazdy w postaci wielkiej, zaszumionej plamy, mimo że zoom jest ustawiony na 1. Przed awarią miałem stabilny obraz gwiazdki, niemal punktowy i taki pozostawał. Po włączeniu guidowania w trybie Auto ustawiała się na środku krzyża i kamerka guidowała. Teraz tej szumiącej plamy nie może utrzymać na środku krzyża i obraz gwiazdy dryfuje. Guiding jest niemożliwy. Dwa razy odsyłałem już kamerkę do serwisu i dwa razy przysłali mi to samo urządzenie które nie guiduje i nie zachowuje się tak poprawnie jak przed awarią. Zamieszczam link do filmiku pokazującego jak wygląda obraz gwiazdki po włączeniu funkcji Lock.

 

 

Próbę robiłem wczoraj na Alnitaku. Słabsze gwiazdy giną w szumie, który trudno odfiltrować. Na filmie widać jak pozbywam się szumu funkcją Noise, ale potem obraz gwiazdy i tak jest po prostu szumiącą plamą, a nie punktem, jak to było przed awarią. Czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia z Nex Guiderem? Myślałem, że może ja coś źle ustawiam i źle operuję kamerką, ale robię wszystko tak jak podaje instrukcja i jak operowałem kamerką przed awarią. W czym może tkwić problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wygląda na to, że masz źle ustawioną ostrość. Uzywalem jakis czas synguider'a - to to samo. Był CHOLERNIE czuły na ostrość. Dokładnie takie same problemy miałem jak Ty, w końcu zmieniłem na klasyczne QHY5 i spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.