Skocz do zawartości

ASCT home made.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam dorobić do mojego Newtonka chłodzenie. Moja oprawa lustra wygląda tak jak na fotce załącznika, te trzy otwory mają średnicę 55mm. I teraz mam pytanie: Jakie dobrać wentylatorki ażeby ich wydajność była w sam raz??? Czy trzy małe o śr. około 40mm??? Czy może wieksze, około 50-60mm?? A może nie ma sensu montować trzech i wystarczy tylko jeden a pozostałe dziury zasłonić???

r3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeden większy i dekielki na pozostałe otwory, kupuj tylko dobre wentylatorki na łożyskach kulkowych i dobrz wyważone aby nie drgały im rotory bo trzęsawka może przenieść się na rurę i będzie kłopot :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lusterka mają nie parować to wentylator musi dmuchać przez tubę teleskopu bo cieplejsze o ułamek stopnia powietrze z chłodzenia jego silnika zapobiega przekroczeniu punku rosy przy lustrach i wnętrzu tubusa :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą przegladając stronę http://astroamator.pl natknąłem się na ciekawy projekt aktywnego systemu chłodzenia teleskopu. Ciekawostką jest system nadmuchu powietrza (otwór nadmuchowy z boku tubusa na wysokości lustra, natomiast otwory wylotowe 1/3 średnicy poniżej krawędzi na 30% obwodu). Do nadmuchu wykorzystano wentylator komputera, a do regulacji obrotów potencjometr. Coś takiego autor artykułu podobno wykonywał usługowo w Autokraku.

 

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko (właśnie jestem w trakcie budowy teleskopu- uzbrajanie tuby). Są rozwiązania z nadmuchem od spodu jak u Micha i bocznym stosowanym przez Astrokrak. Technicznie wszystkie są wykonalne, które lepiej spełnia swoje zadania (chłodzenie i zapobieganie roszeniu luster). Jak na razie czytam różne opinie i zaczyna się mętlik w głowie. Fachmani doświadczeni poradźcie zbłądzonemu nowicjuszowi.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczne jest zdecydowanie wydajniejsze(to klasyczne rozwiazanie) ale bardziej inwazyjne w tubus, decyzja wszak należy do Ciebie :roll:

Tylny nadmuch też spełnia swoje zadanie ale przy odpowiedniej budowie oprawy lustra z dużymi szczelinami wentylacyjnymi :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy przy wiatraczku umieszczonym z boku, nie będzie też parowało(zachodziło rosą) lusterko wtórne?  

 

Jeśli lusterka mają nie parować to wentylator musi dmuchać przez tubę teleskopu bo cieplejsze o ułamek stopnia powietrze z chłodzenia jego silnika zapobiega przekroczeniu punku rosy przy lustrach i wnętrzu tubusa  

 

Czyli chyba żeby nie parowało lusterko wtórne to musi byc nawiew od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :salu:  Teraz, jak już wiem to będę mógł sobie wiatraczek zainstalować  :)  Czy orientuje się ktoś ile kosztuje potencjometr i ewentualnie do czego go się podłącza, do jakiegoś zasilacza, akumulatorka?  :roll:

 

Koszt potencjometru to około kilka zł w zależności od typu. Wentylatorek można podłączyć w sposób pokazany na schemacie w załączniku. Przepraszam za jakość tego schematu ale robilem go w 10 sekund w Paincie :oops: Tranzystor to dowolny tranzystor NPN średniej mocy (w zależności od mocy wentylatorka) a wartości potencjometru i rezystora trzeba dobrać doświadczalnie.

schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko (moje pierwsze) :wink: Czy ASCT może chodzić podczas prowadzenia obserwacji, wydaje mi się że nie, poniewarz może powodować wiry powietrzne w teleskopie, które jak wiemy niekożystnie wpłyną na obraz. Czy mam rację? oby nie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :astrobrac:

Jeżeli nie chcesz aby parowały lustra to nawiew 'powinien' być włączony, ale oczywiście z rozsądną prędkością obrotową wentylatora (za duża będzie właśnie powodować turbulencje), którą trzeba dobrać doświadczalnie. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko (moje pierwsze) :wink: Czy ASCT może chodzić podczas prowadzenia obserwacji, wydaje mi się że nie, poniewarz może powodować wiry powietrzne w teleskopie, które jak wiemy niekożystnie wpłyną na obraz. Czy mam rację? oby nie :lol:

 

było tu

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?p=96411#96411

ale link nie działa :twisted:

 

Janusz prowadził testy

trzeba by go zapytać

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A o to mój system ASCT home made 8)

3 wentylatorki umieszczone z tyłu oprawy lustra. W oprawie 3 dziury no i w płycie pod lustro też są 3 dziury (jedna widoczna na asct1.jpg). Lustro od płyty odstaje na kilka mm więc pod lustrem jest przewiew na wszystkie strony. Do całości jeszcze jest prosty regulator obrotów na LM317. Do tej pory testowałem tylko raz i w tym czasie lustra nie parowały i szybko się wychłodziły. Zobaczymy jak się bedzie spisywać na mrozie.

 

Pozdrawiam Maciek.

asct2.JPG

 

asct1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.