Skocz do zawartości

Teleskop Mak 102


pormoskie28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Może ktoś mi pomorze w doborze teleskopu ... mieszkam w Gdańsku gdzie jest duża ilość świateł...
chciałbym prowadzić obserwację z balkonu: księżyca, planet i może krajobrazu...
może także DS.

 

chciałbym zakupić Mak 102 czy warto? czy ktoś posiada taki sprzęt? jak się sprawuje montaż

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_(BKMAK102EQ2)

 

czy to wystarczy na sam początek> co można dostrzec przy tym sprzęcie? może inny pomysł w tej cenie?
dzię ki za pod. pozd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie konsrtukcja typu MAK będzie świetnie sprawować się na planetach i przy oglądaniu drobnych detali na księżycu, jednak tutaj problemem okaże się bardzo małą apertura. Wadą Maksutowa jest niemożliwość uzyskiwania dużych źrenic wyjściowych, zatem oglądanie słabych DSów będzie bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Również system składajacy się z dwóch luster i dwóch granic powietrze-szkło będzie słabo się sprawdzał jako "łapacz fotonów", tak sama nie sprzyja temu apertura. Z DSów to w teorii mógłbyś oglądać gromady kuliste, jednak tutaj braki w aperturze utrudnią rozdzielanie ich na poszczególne gwiazdki, będzie widać "duszka". Zaletą MAKa jest mobilność, skorygowana aberracja sferyczna, brak aberracji chromatycznej, brak problemu z czyszczeniem luster.

Ogólnie to wszyscy zalecają największą możliwą aperturę, więc w tej cenie wszyscy polecać będą 200mm Syntę, albo nawet używaną 250mm. Jednak dla mnie gabaryty i masa Synty całkowicie ją dyskwalifikują.

Ja w tej cenie mam podobnych rozmiarów teleskop, ale jest to achromat 102mm średnicy i 500mm ogniskowej. Mały, mobilny, widać dużą aberrację chromatyczną, można stosować duże źrenicy i próbować wyłapywać DSy (przy zachowaniu mobilności). Jednak przy obserwacjach planet brakuje mi MAKa.

Ja bym proponował jednak szukanie czegoś większego, może używany MAK127, jeśli chcesz iść w planetki? A z uniwersalnych teleskopów to coś o światłosile f/7-f/10. Al

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maki bardzo dobrze niwelują komę i astygmatyzm. Do planet i księżyca będą wymiatać. Do DS trzeba pomyśleć o napędzie, ale wówczas montaż EQ2 okaże się za słaby. Co do rozmiaru to też mam Maka102 i na razie nie planuje zmiany na większy.Wszystko zależy co tak naprawdę zamierzasz obserwować. Warto jeszcze dodać, że podlinkowany sprzęt jest jeszcze dość mobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kolego za podpowiedz. nastawiam się do oglądania księżyca i planet
wiec Mak 102 jest dobry? niestety nie stać mnie na maka 127...
co mozna przez maka 102 osiągnąć i jego niewielkie rozmawiary... jakie widoczne są szczegóły
np. chodzi o platety pozd. i dzieki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.