Skocz do zawartości

Soft do zebrania mozaiki Księżyca


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Nie znalazłem na forum... to podpytam :) Czy jest jakiś sposób/program który zautomatyzowałby zbieranie materiału do mozaiki Księżyca? Chodzi o kierowanie teleskopu w kolejne obszary Księżyca.

 

I pytanko drugie, może się wydać trywialne dla tych co mozaiki trzaskają z taką łatwością jak ja smaruję masłem kromkę chleba ;) - ile sekund minimum warto przyjąć na jedną sekwencję avika (jednego obszaru)? Nagrywacie tyle filmów ile jest elementów mozaiki, czy jeden i potem tniecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywacie tyle filmów ile jest elementów mozaiki, czy jeden i potem tniecie?

Nie no, cięcie awików to same problemy :)

 

Ja nagrywam po 120s, ale to zależy ile masz kawałków i fps kamery. Mi przy jakiś 30fps tyle było potrzebne, a dla max kilkunastu kawałków nie zajmowało to jeszcze wieczności. Ale dla większej ilości paneli lub szybszej kamerki można zejść z czasem.

 

Ja stosowałem technikę, że ustawiłem kamerkę idealnie w osiach montażu i jeździłem poziomymi pasami po łysym. Podczas kręcenia nowego awika dokładałem jedną klatkę z niego do tworzonej na szybko "panoramy" w PSie (układałem je na szybko ręcznie), żeby kontrolować, czy czegoś nie przeoczyłem. 120s to akurat w sam raz, żeby zdążyć taki panel dołożyć bez spiny. A Firecapture ma opcję, że zapisuje pierwszą klatkę awika jako jpg i to właśnie wykorzystuję. Nie używałem EQMosaic, bo nie wydawał mi się potrzebny.

 

Ale ja tych panoram robiłem raptem kilka, więc jakimś guru nie jestem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i to jak tak dobrze idzie to zapytam jeszcze o dwie rzeczy :)

 

Mam już filmiki. Stackuję je... albo AutoStakkert2, albo Registax. Mam panele, które wrzucam w Microsoft ICE (przeczytałem gdzieś, że się sprawdza).

Jak wygląda kwestia zachowania równości poziomów w końcowym obrazku? ICE nad tym panuje, czy trzeba jakoś (jak?) o to zadbać na etapie obróbki po stacku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywaj z takimi samymi ustawieniami, to poziomy będą równe (ustaw exp i gain na jakimś kontrastowym miejscu - zawierającym najjaśniejsze i najciemniejsze obszary). No chyba, że będą jakieś chmurki, czy coś, to może być problem. Autostakkert na domyślnych ustawieniach normalizuje stacki do równej jasności, więc powinien to wyrównać. Czy ICE wyrównuje jasności, to tego nie wiem (być może tak, bo jakiś czas temu się mocno rozbudował).

Wyostrzanie i inne operacje na panelach wykonuj na każdym tak samo - najlepiej jakimś batch process.

I jeszcze jedno - po stackowaniu czy ostrzeniu mogą pojawić się na obrzeżach klatek kiepskie paski wynikające z nawet lekkiego dryfowania obrazu w czasie nagrywania (na krawędziach jest mniej klatek, niż na środku). Takie rzeczy trzeba wykadrować przed składaniem panoramy, bo najczęściej to potem widać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.