Skocz do zawartości

Orion 15x70


a-p123

Rekomendowane odpowiedzi

od września jestem posiadaczem lornetki firmy Orion model little giant 15x70

o następujących danych:

pryzmaty Porro, BAK-4

długie oko 8.0mm

kat widzenia 4.0°

min odległ. 7,62 m.

masa 0,9 kg

wysokość 23,6 cm

szersze informacje na stronie producenta:

http://www.telescope.com/shopping/product/...ist=311&add=yes

 

Jestem bardzo zadowolony z posiadanego sprzętu zwłaszcza że udało mi się go kupić za 830zł (kumpel mi przywiózł ze stanów czyli bez ceł i prowizji miejscowych sklepikarzy.

ps. astrokrak proponował ten model za 1380zł)

 

Mam jeszcze lornetkę BPC20x60 więc jest to recenzja opierająca się głównie na porównaniu tych obu modeli.

Lornetkę otrzymałem w dobrym lekko profilowanym twardym pokrytym skórą futerale z adapterem statywowym. Sprawiła dobre wrażenie.

Przede wszystkim usatysfakcjonowała mnie jej masa 0,9 kg!

Można ja dłużej trzymać na oczach patrząc w nocne niebo, gdzie Kronos prawie się wbijał w czaszkę po 10min obserwacji (waży 1,4 kg)

Ostrość bardzo dobra

Obrazy gwiazd są punktowe

Niestety jest nieostrość na brzegach. Spodziewałem się ze będzie lepiej albo prawie wcale

na moje oko nieostrość pojawia się w odległości ~ 80% +/- 3% od centrum pola.

Wspaniała jasność i białość obrazów w stosunku do BPC

Lornetka dobrze leży w ręce wykonana z lekkich stopów Al. pokryta tworzywem sztucznym z osłonami gumowymi na krawędziach.

Nie zauważyłem zbyt dużej różnicy w wielkości powiększenia kronosa 20x60 a orionem 15x70, chyba kronos wcale nie ma 20x powiększenia?

W ciągu dnia używałem lornetki do celów turystycznych, obserwacji ptaków i sprawiła się znakomicie.

Obserwacje nocne były przeprowadzane w terenie średnio oświetlonym obrzeża miejscowości Polanica Zdrój i Stargard Szczec. Pewnie nie jest to najlepsze miejsce do testowania, nie miałem okazji jeszcze się wybrać za miasto i na dodatek nie jestem wyposażony w statyw, co wpływa na dalsze zafałszowanie wyników.

Proszę wskazać mi na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę by doszukać się błędów w ww. lornetce

ps. jestem początkującym lornetkowiczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz doszukiwać się błędów w swojej lornecie zamiast czerpać zadowolenie z jej użytkowania to proszę bardzo, oceń na bloku z oknami np dystorsję czy na jasnych krawędziach bloku aberrację chromatyczną czy choćby oceń ergonomię korpusu, jak leży w ręku i przy oku :salu:

 

Ps. Porównanie cen z przemytu i legalnego źródła jest tu delikatnie mówiąc nie stosowne :roll:

Wat, cło, koszty przewozu ubezpieczenia, odprawy celnej są nieodłącznym składnikiem końcowej ceny produktu w Polsce :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejne obserwacje przeprowadziłem już na statywie z żurawiem i tu dopiero widać cudownie, nie spodziewałem się aż takiej poprawy w oglądaniu nieba. Jest 2x ciekawiej!

 

Jeśli chodzi o ergonomię to rzeczywiście jest bardzo dobra. Dobrze się trzyma, a to pewnie ze względu na jej ciężar oraz gładkość i smukłość korpusu.

 

Generalnie do tego czasu zapoznałem się ze starszymi wątkami z forum na temat ergonommi 4-rech lornetek MarcinaL i szczerze mówiąc kierowałem się przy zakupie swojej 15x70 ciężarem mając nadzieję na dogodne obserwacje z ręki. Oczywiście da rade dość przyjemnie poobserwować (przez około 30min) niebo z ręki w porównaniu do kronosa 20x60 ale potem łapy chodzą jak przy kronosie.

 

 

Jak dla mnie wygodniejsze byłoby długie oko ma podobno 8mm w kronosie o 3mm więcej w sumie nie robi to dla mnie odczuwalnej różnicy, gdyby było 16 lub 20 mm (jak w innych modelach podobnych modelach) pewnie wpłynęłoby to znacząco na komfort obserwacji, a tak w obu przypadkach jest to dla mnie nie zadawalające.

 

A nabrałem chęci na lornetkę z długim okiem nawet mam na oku jedną o dość interesującej aperaturze 20x90 Strathspey – to jakaś chińszczyzna wniesiona na rynek szkocki. Może ktoś wie coś więcej o takich chińskich lornetach zresztą z tego co się zorientowałem to dość dużo robią dla renomowanych firm za które trzeba słono płacić. Być może to ta sama fabryka która wkleja tylko inny znaczek firmowy. http://www.binocularschina.com

 

Aberacja chromatyczna oczywiście jest (obserwacje księżyca). W centrum pola wydaje się że jej nie ma ,miłe zaskoczenie, na brzegach wzrasta i mieni się otoczką seledynu.

 

krótko:

moim zdaniem jeśli stosowne jest porównanie kronos 20x60 i orion 15x70 wybrałbym oriona, jest wyraźnie lepszy, ale nie należy się spodziewać w astronomii 2x lepszej jakości czy zadowolenia z obserwacji względem kronosa.

Jakość oglądanych obrazów nie jest tu funkcją kwadratową ceny, jak miałem nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.