Skocz do zawartości

Poswiata-łuna


nerr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem dopiero początkujący, a podobnego tematu nie mogłem nigdzie znaleźć, więc proszę o wyrozumiałość jeśli jest to po raz 100-ny wałkowane.

Do meritum.

Wczoraj korzystając z ładnej pogody wybrałem się na nocną obserwację. Wychłodziłem teleskop przez 20 minut, i zacząłem obserwacje. "Na pierwszy ogień" poszedł jowisz, wycelowałem w przez szukacza i próbowałam złapać ostrość. Było to nie nie możliwe bo jowisz "emitował" strasznie dużą łunę, poświatę światła wokół siebie, przez którą ledwo przebijało się światło księżyców. Wcześniej obraz był ostry i wyraźny, było widać idealnie tarcze planety, bez żadnych rozbłysków. Gwiazdy też emitowały lekką poświatę, natomiast saturn wyglądał jakby był za chmurą. Czy to wina złych warunków pogodowych, powietrza (sezon grilowy), brudnych soczewek (niedawno czyściłem wszystkie soczewki mikrowłóknem i ipa), źle złożonej optyki. Mój teleskop to skyLUX 70/700. Załączam pliki które są próbą rekonstrukcji obrazu- symulacja widoku jowisza i saturna. Z góry dziękuje i pozdrawiam

post-30475-0-43212800-1462695992.jpg

post-30475-0-94093000-1462696265_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno z możliwych wyjaśnień jest takie, że na niebie wisiały cienkie chmury (np. cirrusy) których nie widziałeś gołym okiem a które pogarszały jakość obrazu. Takie rozwiązanie wydaje mi się dość prawdopodobne, bo umiesz obsługiwać sprzęt - piszesz że wcześniej obserwowałeś i nie było takich problemów.

Inna możliwość to taka, że na przedniej soczewce SkyLuxa osadziła się rosa i stąd efekt poświaty.

 

Ja bym Ci radził sprawdzić teraz na jakimś obiekcie naziemnym czy obraz jest ostry i kontrastowy. Po prostu wyceluj teleskop w jakieś oddalone drzewa czy zabudowania i sprawdź czy wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisałeś wycelowałem w komin sąsiedniego budynku. Obraz jest ostry, ale wydaje mi się nie jest kontrastowy (może jestem przewrażliwiony). W miejscu gdzie jest krawędź-bok komina, na 100% zachodzi taka lekka jasna mgiełka. Może źle złożyłem obiektyw teleskopu, bo obraz jest odwrócony góra-dół, prawo-lewo (patrzyłem bez kątówki), jakoś nie jestem pewien czy tak wcześniej było ( jak dam kątówkę to jest na 100% tak jak było, odwrócony tylko lewo-prawo). Obiektyw się składa z 1 grubej soczewki płasko-wypukłej i 2 cienkiej, podwójnie wypukłej, lub z jednej strony płaskiej lub lekko wypukłej. Założyłem je tak: gruba soczewka pierwsza do tuby wypukłością do okularu, płaskim do drugiej soczewki. Natomiast 2 oddzieliłem ogranicznikiem płaskim mniej płaskim do grubej soczewki, tak że wypukłością jest na zewnątrz.

post-30475-0-89527600-1462707564.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zapewne obiektyw Fraunhofera (chociaż nie musi to być normą, bo ja kiedyś miałem refraktor z obiektywem Steinheila!, niemniej jednak SkyLux ma obiektyw Fraunhofera):

doublet_achromats.PNG

 

Czyli pierwsza soczewka jest dwuwypukła i tylna powierzchnia wypukłością musi pasować do wklęsłości drugiej soczewki.

Mogło się zdarzyć, że jeśli rozbierałeś obiektyw, to np. zapomniałeś o przekładkowym dystansie dwóch soczewek, lub dystans taki (jeśli był z folii - zawinął się na brzegu i teraz masz nierówna przerwę na obwodzie lub - co bardziej prawdopodobne - przekręciłeś soczewki względem siebie.

Jeśli na krawędziach soczewek nie ma znacznika, to musisz założyć soczewki i pierścień tylko leciutko dokręcić, tak aby można było palcami obracać pierwszą soczewkę. Obracasz ja co jakiś kąt np. 15 stopni i patrzysz czy obraz jest lepszy.

Tutaj jeszcze rysunek, zeby nie było watpliwosci, gdzie która soczewka :

ref-rutten01.jpg

Na górze leży pierwsza soczewka od wlotu (od strony gwiazd ;) )

img_7648.jpg

EDIT

Przeczytaj uważnie tę stronę:

http://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html

i to przejrzyj http://www.michalbemowski.pl/astronomia/artykuly/recenzja_r127l_1.html

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grubej soczewce tej niby płasko-wypukłej, według rysunku jaki dałeś płasko-wklęsłej jest (bliżej jest jednej strony) znacznik. I tą strona (znacznika) zakładałem w kierunku soczewki czy tak ja na rysunku. Odklęciem i dopasowywałem pierwszą soczewkę do wypukłości drugiej. Jedna stron soczewki aż przyssawała się do ścianki ze znacznikiem, to tak ją włożyłem. Teraz zrobię tak jak napisałeś i napiszę o efektach.

 

Kręciłem 1 soczewka i chyba ustawiłem optymalne położenie. Co prawda jest lekka aberaracja chromatyczna krawędzi, ale najważniejsze nie ma mgiełki. B) Teraz tylko czekać na gwiaździsta noc, bo widzę idzie burza . -_- Proszę nie zamykać tematu.

Edytowane przez nerr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam, to nie było wielkiej różnicy jak cały zestaw soczewek (dublet) obróciłem tyłem do przodu... Ważne jest aby w środku powierzchnie były tej samej krzywizny. Zrób jednak tak jak powinno byc w prawdziwym Fraunhoferze, a wiec dwuwypukła z przodu.

Teraz uważaj!

Ważna sprawą jest siła docisku pierścienia. Niektóre teleskopy wymagaja niewielkiej (tak w zasadzie powinno byc normą) ale inne muszą byc ściśnięte z bardzo dużą - musisz sam wypróbować.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam tak jak opisałem wcześniej (zamontowałem na nowo obiektyw) i wszystko gra. Wczoraj po pracy udało się zobaczyć tranzyt, a w nocy idealnie (było widać Jowisza z pasami oraz księżycami, i chyba przerwę Casiniego). Mam jeszcze jedno pytanie nie na temat, Jakie DS-y można (czy jest to możliwe) tym teleskopem zobaczyć (skylux 70/700). Według AstroTAbac mam szanse na między innymi m101 104 31 57. Nie czy to prawda, ale ponoć łatwiej jest taki obiekt zobaczyć robiąc zdjęcie, niż bezpośrednia obserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.