Skocz do zawartości

Fotografowanie Słońca w H-alpha - prośba o parę rad na tranzyt Merkurego


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pytanie kieruję do fotografów Słońca, którzy korzystają z teleskopu słonecznego. Otóż jutro (na tranzyt Merkurego) dzięki uprzejmości Tomka Białkowskiego (członek PTMA), będę miał do dyspozycji taki sprzęt, a dokładnie Lunta o średnicy 60mm (dokładnie jaki model - tego nie wiem). Chciałbym go wykorzystać do zrobienia fotki całego Słońca wraz z widocznym Merkurym.

 

Do dyspozycji będę miał Canona EOS 60D wraz z złączkami niezbędnymi do fotografowania w standardzie 1.25" i 2". Do tego jest jeszcze soczewka Barlowa GSO 2.5x 1.25". I teraz mam pytanie - jak fotografować i obrobić fotkę?

 

Przy takiej ogniskowej, uzyskanie pełnego obrazu na pojedynczych zdjęciach nie powinno sprawić problemu - dopiero przy 1500mm Słońce nie mieści mi się w całym kadrze. Więc mogę robić ogólne fotki, ewentualnie aviki w crop mode. W przypadku 500mm, będę musiał zrobić mozaikę 5x5, aby całość się zmieściła. O histogramie i kanale czerwonym (mowa o prześwietleniu) to już czytałem.

 

1) Jakie mam (generalnie) używać parametry zdjęć? Czy to są krótkie czasy i niskie ISO (1/500s i ISO 400), czy raczej dłuższe i wysokie (np. 1/100s i ISO 3200)? Bo jak duże, to raczej Barlow będzie zbędny.

 

2) Jeśli będę robił mozaikę, to w jaki sposób mam nagrywać brzegi? Chodzi mi o to, ile pikseli od Słońca obraz robi się czarny.

 

3) Jak obrabiać taką fotkę? Zestackować zdjęcia/aviki, ustawić na B/W i potem dodać kolor? Czy tej procedury kolorowania nie trzeba robić, a wykorzystać takie barwy, jakie mi wyszły?

 

4) Czy wychodzi niebieskawe tło na zdjęciach (bo niektóre takie fotki widziałem)? Czy to jest sztucznie dodane?

 

Generalnie prosiłbym o parę rad, aby fotka była w miarę udana. Nigdy nie miałem do czynienia z takim teleskopem i ze względu na priorytety, nie przewiduję zakupu takiego sprzętu na najbliższe 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tak późno napisałeś. Jeśli w tej chwili chcesz coś jeszcze wiedzieć, to daj znać. Mam nadzieję, że stosowałeś ISO100, bo obraz jest generalnie jasny i nie ma co dodawać sobie szumu.

Co do niebieskiego koloru to jest to wynik zastosowania inwersji kolorów w obróbce. Co do obróbki, to ja bym zrobił tak, że po zestackowaniu wyciągnął ze zdjęcia sam kanał czerwony (nie zmieniał na bw, bo pozostałe kanały tylko psują jakość). Po wyciągnięciu jednego kanału będzie on z natury czarno biały. Wtedy na koniec obróbki możesz dodać sztuczny kolor (w PSie "balans kolorów");

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście popełniłem kilka podstawowych błędów. Generalnie czas naświetlania był w miarę dobry dla kanału R, ale zastosowałem wyższe ISO (400). Przy 100 byłoby po prostu tak długie (moim zdaniem), że chciałem uniknąć trochę problemów z seeingiem.

 

A teraz nauczka na przyszłość - nie focić wtedy, gdy Słońce jest blisko brzegu kadru! Gdyby montaż pracował normalnie, to może problemu takiego by nie było :(

Tranzyt-H-alpha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.