Skocz do zawartości

Nagler 31mm Pierwsze wrazenia


DaVe

Rekomendowane odpowiedzi

Do Ryśka , obraz przez Twojego Naglera 17 mm na Kudłaczach jest dalej najlepszym jaki widziałem w życiu . Tu decydują warunki górskie . M-103 i nad ranem M-42 do dziś mi się śnią . Mam nadzieję że w sierpniu na tygodniowy astropiknik do Jodłowa przyjedziesz wraz z refraktorem TMB 150 i zestawem świetnych okularów. Ja mam nadzieję że mój nowy teleskop 61 cm będzie też do dyspozycji wszystkich uczestników zlotu . Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Piotrze na tym teleskopie 610 mm przy obserwacji Naglerem 31mm musisz ostrzegać że to tylko i wyłącznie na własne ryzyko i sercowcom koniecznie wcześniej podawać nitroglicerynę ;) : :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie a raczej 40km na południe od niego odbędzie się zlot obserwacyjny na Kudłaczach w dniach 20 do 30 sierpnia z okazji Wielkiej Opozycji Marsa i takich tam pomniejszych widoczków astro   :o ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, Kudłaczy i Jodłowa sobie nie odpuszczę i będę na 100%   ;) . Chyba ta moja 17-tka skusiła Cię do zakupu tego olbrzymiego 31mm Naglera  ;D. To będzie widok !!!. Czy Ty zamierzasz taszczyć tą 610-tkę do Jodłowa !!??!!!!!! ;D. Jak to zabierzesz ? Kiedy planujesz spotkanie w Jodłowie ? W sierpniu są też Kudłacze. Pozdrawiam! Rysiek

Ps. Serce mam mocne i o mnie spoko  ;D. Już mi szybciej bije na samą myśl o spojrzeniu w okular Naglera 31 zamocowany w wyciągu 61cm Newtona   :P:P:P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki powiedzcie mi jak tam bedzie sie spać czy namioty -namioty fajnie by było a ile bedzie to kosztowało .Bo bym się wybrał i spotakł sie wreszcie z WAMi Wszystkimi .No i pokukac sobie przez te "armaty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Kudłaczach i w Jodłowie są schroniska i istnieje możliwość rozbicia namiotu. Za pokój ( wieloosobowy ) na Kudłaczach płaciło się chyba 15zł za dobę,a ile w Jodłowie nie pamietam, ale też coś w tych granicach i były lepsze warunki niż na Kudłaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na mapie ile to jest kilometrów z Jarosławia do Kudłaczy .I nic nie ma takiej miejscowosci moze to jest nie prawidłowa nazaw jak tam to podajcie mi całos dokładnie albo blizsza miejscowosć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie taki "okularek" bedę potrzebowałm do MK66. Tylko muszę nieco odetchnąc finansowo. Mam teraz (pożyczony) Nagler 17mm i to już jest okular jak mały teleobiektyw foto, co będzie dla 31mm?????! :o:o:o

P.s. Ostrość do krawędzi i wspaniała punktowość obrazow tym okularem, nie ma cawet porównania do "zwykłych" okul. Pole-full wypas!

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprawdzić w dzień na pionowych liniach jak z tym ugięciem w Naglerze, ale jeśli nawet jest uginanie-lepsze to przy zachowanej ostrości pola niż "mewki" na obrzeżach.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanko drodzy Panowie: jak jest z winietowaniem w przypadku zastosowania tego Naglera w konfiguracji SCT, w którym stożek swiatła opuszczający rear cell ma mniejszą srednice niż diafragma okularu? Może Janusz coś tu będzie wiedział???

 

Przemas

 

No niestety okular z tak dużą diafragmą będzie mocno winietowany przez wszystkie popularne teleskopy SCT 8 i 10", jak pracuje z większymi nie sprawdzałem ale zapewne podobnie ???

Co innego dobrze zaprojektowany Newton z dobrym wyciągiem 2" tu można w pełni wykorzystać taki OKULAR bez winietowania !!! ;D

Przemas, diafragma Naglera 31 i Pentaxa 40mm jest identyczna i ma średnicę 42mm więc nie ma co liczyć na nie winietowany obraz w SCT : :) :'(

 

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już zdjęcie tego naglera stojącego obok "zwykłego" okularu. Pomyślałem wtedy - "no, spora sztuka".

Ale teraz ta fotka z puszką pepsi - zdołałem wykrztusić tylko klasykę "O ku...!"

Myślałem, że chłopaki tutaj fantazjują troszeczkę "waży ponad kilogram". Biję się w piersi, niewierny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże   :o wiedziałem ,że jest duży i waży kilogram .Do porównania wziołem sobie do ręki kilogram cukru.No mi pomyślałem sobie ,że jak to się przymocuje do teleskopu małego to on się przewróci . :) Super sprawa mieć takiego Nagler31mm tylko trzeba  mieć około 800$.No ale jak ktos pracuje i zarabia to chyba wiekszego problemu nie ma . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.