Skocz do zawartości

Gwiazdy nie tylko nocą


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem gdzieś, że można dostrzec najjaśniejsze gwiazdy nawet w środku dnia gołym okiem. Postanowiłem to sprawdzić w weekend. I co prawda gołym okiem nic nie widziałem, ale przez teleskop, a nawet szukacz (7x50) było pieknie widać Wenus i Jowisza, niestety Saturna nie udało mi sie dostrzec. Dalej dałem sobie spokój. Z ciekawostek system GoTo Meade zaproponował mi do oglądania bodaj M13, ponoć było ją zdaniem konstruktorów pięknie widać w ciągu dnia. Co jeszcze ciekawsze system nie zaproponował Słońca, ta najbliższa nas gwiazda chyba nie została przez nich uwzględniona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu też bawiłem się w odszukiwanie Wenus w dzień. Najpierw zlokalizowałem ją o zmierzchu (podczas wieczornej widoczności), a potem wypatrywałem każdego dnia wcześniej. I tak doszedłem do tego, że widziałem ją w samo południe. W dzień najpierw szukałem przez lornetkę, a potem po zlokalizowaniu planety obserwowałem ją gołym okiem.

 

Na innych planetach nie próbowałem, ale może w tym roku zabawię się z Marsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w niedzielę przez PICCOLO odnalazłem Wenus w kilkanaście sekund. Mając policzone aktualne współrzędne horyzontalne Słońca i Wenus, to po ustawieniu ostrości teleskopu na plamy słoneczne, a następnie po przeunięciu w wysokości teleskop na różnicę wysokości Wenus i Słońca, wystarczyło mniej więcej obrócić w azymucie teleskop o tyle co różnica azymutów i po kilkunastu sekundach "czesania" miałem piękną jasną tarczkę planety w środku pola widzenia. Nie muszę chyba dodawać, że te współrzędne policzyłem programem AstroJaWil :) co mi dało dodatkową satysfakcję. A teraz zadanie obserwacyjne dla wszystkich. O godzinie 5:27 w czwartek 29 maja na dwa dni przed zaćmieniem bedzie bliska koniunkcja Wenus i Księżyca !!! Planeta będzie zaledwie 0,5° od brzegu Księżyca. Odszukajcie Księżyc i Wenus i porównajcie, które z nich jest lepiej widoczne. Powodzenia. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że Wenus. Dwa dni przed nowiem widać już tak mało oświetlonej tarczy Księżyca, że często są kłopoty z jej zlokalizowaniem, szczególnie na rozjaśnionym niebie.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Wenus będzie dużo lepiej widoczna, bowiem jej jasność powierzchniowa jest o wiele razy (około 10-ciu) większa od jasności powierzchniowej Księżyca. Jak już kilkukrotnie obserwowałem zakrycie Wenus przez Księżyc w dzień, to zawsze zaskakiwało mnie, że widać ją w teleskopie, a co ciekawsze patrząc wzdłuż tubusa widziałem ją także gołym okiem. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną gwiazdę w dzień to teraz widzę i to gołym okiem. Ma jasność -26 mag. Ale na serio to jak mnie pamięc nie myli to widziałem zakrycie Regulusa tuż przed zachodem Słońca. Także pamiętam jak opowiadał mi Hermes jak obserwował kiedyś zakrycia i czekał na odkrycie gwiazdy 3 mag (którejś w Bliźniętach) ale nad ranem przysnęło mu się na dachu i obudziło go Słońce na chwilę przed zjawiskiem. Na szczęście zdążył zarejestrować. Czyli 3 mag w dzień też można zobaczyć. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzialem w dzien i Regulusa i Syriusza i Wenus i Merkurego i jeszcze wiele !!!

Ty Januszu tez widziales !

Razem to widzielismy.

Tak...11 sierpnia 1999 nad Balatonem ... Pamietasz Januszu!

 

 

A tak na serio to ja tez widze z gwiazd tylko Slonce.

Pare razy widzialem Wenus i Merkurego.

Zas lecac na ESOP do Barcelony wraz z dr hab. Markiem Zawilskim przez okienko Boeinga widzielismy jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.