Skocz do zawartości

Najbardziej odpowiedni teleskop


espro94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nazywam się Grzegorz. Mieszkam aktualnie w Anglii. Myślę o kupnie teleskopu. Ale od początku.

 

Początek mojej przygody z astronomią datuję na jakieś 3 lata temu. Amatorsko na działce poza miastem, ze starą lornetką taty "Tento 10x50" w dłoni, podejmowałem wysiłki aby znaleźć w gąszczu świetlistych kropek obiekty jak: galaktyka andromedy, gromady kuliste w herkulesie (chyba to były gromady), itp. Jako że ręka mi się trzęsła, trochę mnie to drażniło. Było wyjście: statyw, aczkolwiek nie chciałem na tamtym etapie w cokolwiek inwestować.

 

Jako że tu gdzie obecnie mieszkam mam optymalne warunki pomyślałem o teleskopie.

 

- zanieczyszczenie światłem sztucznym w skali od 1-10 oceniam na: 7,5

- kwota jaką mogę przeznaczyć na ten cel to: 250-300£ ~ 1250-1500

- do miejsca w którym planuję obserwację mam około 100m. A do dosyć wysokiego wzniesieniu gdzie jest czysta widoczność 360 stopni, mam 200m-250m. Będę tam chodził na piechotę.

- myślę o refraktorze. 90<->120/600? Może coś innego? Zależało by mi na dosyć szerokim kącie widzenia. Cóż, wiem że lornetce teleskop nie dorówna na tym polu, chociaż...

- obiekty jakie głównie będę chciał obserwować to: galaktyki, mgławice, gromady, a także planety. Planety chciałbym aby były dosyć widoczne, ale bardziej zależało by mi na gromadach, mgławicach itp. Jeśli chciałbym sobie oglądać planety to mógłbym sobie dokupić, dobrej jakości okular np. 5mm. Ale to przyszłość.

Cenię sobie mobilność (10kg to nie problem). Jeżeli miałbym obserwować na wzniesieniu to przydałby się jakiś dosyć stabilny statyw (wiatr).

- aktualnie nie myślę o fotografii. Ale w przyszłości... kto wie.

 

A może jakaś dobra lornetka na statywie?

 

Jeśli ktoś miałby ciekawe propozycje to mogą być podane odnośniki do sklepów w Polsce. Postaram się znaleźć te modele w sklepach w UK. Aczkolwiek jeśli ktoś jest zorientowany w sklepach w UK to link-i mile widziane.

 

Gdybym czegoś nie opisał proszę o informację.

 

Dziękuję za poświęcony czas,

 

Pozdrawiam, Grzegorz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Po pierwsze i najważniejsze, to czy zdajesz sobie sprawę że w teleskopie nawet 10" nie zobaczysz tego co na fotkach w internecie?

Ponownie polecę tablice wimmera, żebyś zobaczył jak to wszystko może wyglądać.

Jako że miałeś lornetke to powinieneś być tego świadomy.

 

10kg to może i nie dużo, tylko zależy ile objetosciowo zajmuje sprzęt.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przybliżonego wyglądu jestem świadomy jak to może realnie wyglądać.

 

Szczerze napiszę że, kupiłbym dużą lornetkę ale chciałbym jej też używać także do innych celów, co przy większym powiększeniu i rozmiarach jest nie wygodne.

Edytowane przez espro94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża lornetka wcale nie musi mieć dużego powiększenia :) są takie co mają 10x powiększenia a soczewki obiektywu 70mm a nawet 100mm,

fakt są ciężkie a niektóre nie ostrzą na bliskie odległości.

 

Jeśli chodzi o planety, to do tej specjalizacji refraktory mają dłuższą ogniskową i są ciemniejsze niż te do obiektów DS. w planetarnych sprzętach nie ma szerokiego pola widzenia, ale mgławice i delikatne DSy z terytorium UK to raczej nie możliwe do wypatrzenia tam jest ogromne zaświetlenie z miast, chyba że w północnej Szkocji albo w Snowdonii - w rezerwacie, tam będzie w miarę OK, ale i tak widać masywną łunę od Londynu - ! z 130 km.

 

Do takich podmiejskich brytyjskich obserwacji nastawił bym się na planety, plus gromady otwarte i kuliste, do tego dodał bym gwiazdy podwójne i obserwacje ciekawych gwiazd, czasami może udało by się zobaczyć jakąś najjaśniejszą planetarną mgławicę np kraba. przy dobrej pogodzie. Najwygodniejszy do tego był by mały Mak albo SCT tak do 150mm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.