Skocz do zawartości

Skrócenie tuby wyciągu.


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, co mi da skrócenie tuby wyciągu z refraktorze?.

Nie znam dobrze niemieckiego, ale z tego co mi przetłumaczył translator w artykule o modyfikacji (właściwie usprawnieniu) mojego refraktora Skylux 70/700 jest opisane skrócenie o 27mm tuby wyciągu od strony obiektywu. Niby taki zabieg + wyczernienie ma podnieść zdolność gwiazdową o 0,75 mag tego teleskopu.

Może mi to ktoś wytłumaczyć?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo nawet są zdjęcia.

Jakby ktoś mi przetłumaczył skrótowo w kilku punktach, co mogę dokładnie zrobić aby "wyciągnąć" co najlepsze z tego teleskopu,wg tego co jest opisane w linku byłbym wdzięczny.

 

http://astronomie.n-t-l.de/optimus.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zakupie SkyLuxa każdy robi następujące usprawnienia i było to wielokrotnie opisywane na naszym forum:

1. skraca drawtube wyciągu bo jest za długa i winietuje. Ja swoją skróciłem o około 40-50 mm wyrzucając jednocześnie wklejoną tam diafragmę

2. wyczernia drawtube bo oryginalne "wyczernienie" jest błyszczące

3. usztywnia wyciąg aby się nie kiwał

4. wyczernia szukacz

5. wyrzuca zakupione z teleskopem okulary lub używa ich jako kieliszki

 

proponuję wykonać wszystkie te ulepszenia, a teleskop sporo zyska

 

pozdrawiam

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na str napisali, ze telep nadaje sie tez do obserwacji dziennych i winien ostrzec bez disgonala nawet na zblizenie 20cm. stad pewnie dluga rura wyciagu ktora po wsunieciu do obserwacji astro z diagonalem - winietuje.

 

zamontuj diagonal, ustaw ostrosc na nieskonczonosc, wyjmij okular, skieruj diagonal na jasna powierzchnie i rzuc okiem przez frontsoczewke. jesli widac ze od srodka rura wyciagu tnie tor optyczny-to faktycznie cos zyskasz skroceniem tuby wyciagu.

 

w artykule napisano ze rura i ta plastikowa podkladka tnie aperture na 47mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 ok.skrócę tą drawtubę,teraz wiem co to diafragma,oraz że te obwodowe punkicki w tubie głównej po wykręceniu wyciągu to też difragmy.

Ad2. Kolejny raz oglądałem teleskop pod światło i ja nie widzę żeby promienie się odbijały.Wyciąg w środku jest taki porowaty a światło rozpływa się po jego ściankach stajäc się takie "miękkie"matowe.

Ad3.Teleskop jest nowy,na razie nie ma najmniejszego luzu przy poruszaniu tubą wyciągu.

Ad4.Szukacz tragedia, jak się patrzy ma wprost to nie widać nieba,tylko krążki świetlne od pobliskich źródeł światła.Do wyczenienia.

Ad5.Już kupiłem Plossle,drugi raz bo za pierwszym zostałem oszukany, a to co przyszło jest porysowane.

 

Jeszcze ode mnie...uźywam kątówki.Zastanawia mnie jedno, tuby kątówki z oby dwóch stron są srebrne.O ile od strony okularu to nie ma znaczenia bo wchodzi okular, to od strony teleskopu?-też wyczernić?.Zresztą to lusterko w kątówce wygląda jak przyklejona folia,chyba kupię lepszą kątówkę.

 

 

 

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swojego SkyLuxa dostałem chyba w 2004 roku i wtedy go poprawiałem więc nie wszystko dobrze pamiętam. Zdaje się, że kątówkę też wyczerniałem. Jeśli dobrze pamiętam to w szukaczu też była diafragma. Po jej usunięciu i wyczernieniu jasność obrazu w szukaczu znacznie wzrosła

 

niektórzy rozebrali też obiektyw (trzeba to robić uważnie i pamiętać o zaznaczeniu ułożenia soczewek) aby sprawdzić czy dystans jest równej grubości na całym obwodzie. W niektórych egzemplarzach były z tym problemy co powodowało spory astygmatyzm. Zanim rozbierzesz obiektyw wykonaj wymienione wcześniej czynności i dopiero wtedy sprawdź jakość obrazu, a gdy nadal będą zastrzeżenia pomyśl o rozbieraniu obiektywu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A efekt jest identyczny gdy patrzysz na przemian prawym i lewym okiem w okular? Bo może to coś ze wzrokiem?

 

Właśnie wprowadziłem małe modyfikacje.

Skróciłem wyciąg o 21mm (więcej się nie dało, bo musiałbym wejść na szynę wyciągu.

Wyczerniłem tubę w środku - węglem do szkicowania, trzeba tylko dobrze przedmuchać po rozmazaniu go palcami, tuba zrobiła się ciemno matowa.

To czego nie zrobiłem - nie wyciąłem tego pierścienia w wyciągu, na razie nie mam tak małych szczypiec.

Szukaczem zostawiłem na później.

Co do kątówki, węglę się nie dało, nie trzyma się na tak gładkiej powierzchni, będę wklejał kartkę.

Chyba jeszcze wyczernię odrośnik, jest plastikowy i daje spore odblaski.

 

Aktualnie mam dużo większy problem, ale opisuję go aktualnie (teraz) w moim poście o tym teleskopie.

http://astropolis.pl/topic/53918-skylux-bresser-70700/

 

Jest 22:56 czekam jak się zrobi ciemno namierzę 2 Messiery, które oglądałem ostatnio i porównam czy jest coś lepiej, ale chyba tak bo gdy szukałem na jeszcze wieczornym niebie Saturna, po drodze zobaczyłem kilka gwiazd, których nigdy wcześniej nie było bo jest za jasno.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.