Skocz do zawartości

Alpen 20x50


kszymon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z tego co zdołałem doczytać w innym wątku, to w/w lornetkę posiadasz, więc po co zadajesz takie pytanie - jak Jowisz pojawi się na niebie, to skieruj na niego obiektywy i sam się przekonasz.

 

 

PS. Wpisałem na google'u hasło Alpen 20x50, po czym pojawił się link do pewnej aukcji na Allegro. Zdjęcie owej lornetki pozwala mi z dużą pewnością powiedzieć, że to nie jest lornetka do astronomii i Jowisz może nie odkryć w niej szczegółów swojej tarczy...

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszymonie, nawet w Alpenach trafiają się czasem dobre sztuki i po prostu skieruj ją na Saturna lub niedługo na Jowisza i sam się przekonasz co zobaczysz, tak będzie najlepiej bo nabierzesz pierwszych doświadczeń obserwacyjnych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> czyli nat nie dojze tarczy jowisza ani saturna itd.??

 

Z planetami raczej cienko. Masz szanse np. "rozdzielic" Jowisza na punkt planety i dwa punkty najjasniejszych ksiezycow. Tarczy raczej nie zaobserwujesz (praktyka po BPC 20x60). Masz jednak szanse zobaczyc kilka fajnych obiektow DS. Przy kazdym praktycznie niebie odnajdziesz M31 (galaktyke w Andromedzie), przy czarnym niebie bedzie bardzo ladna. Mozesz takze powalczyc z gromadami otwartymi np. M34, Hihotkami, M103, M52, M39. Jezeli nie masz statywu to koniecznie lezaczek z podlokietnikami. Tak "usztywniony" mozesz pokusic sie o galaktyki M33, M51, M101, M63. Przy naprawde czarnym niebie mozna lornetka 20x50/60 wypatrzyc galaktyke M106. Z gromad kulistych w twoim zasiegu powinna byc M3, M13 i M92.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję mieć taką lornetkę w ręku. Po pierwsze to okazało się, że jest to 7x50, a nie 20x50. Po drugie to Taiga 7x50 przy niej to było mistrzostwo świata. Za pomocą tej lornetki Alpen ledwo można było dostrzec ksziężyce Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz wolny kraj, wolny rynek. Taką lornetke, która ma napisane 20x50, a okazuje się 7x50 można zwrócić sprzedawcy jako niezgodny z umową kupna. To jest w tym przypadku najlepsze rowiązanie. Oczywiście ja nie wiem czy kolegi lornetka tak ma ja tylko domniemywam na potstawie innej, którą miałem w ręku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że nie ma w Polsce organizacji która mogła by takiego oszusta ścigać z urzędu, jak mi mówił znajomy prawnik polska demokrecja to nie demokracva tylko bezprawie i pełną gębą anarchia i chyba trafił w sedno sprawy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak Januszu. Konsument ma swoje prawa określone choćby w przepisach dotyczących rękojmi i gwarancji, a jak to nie pomaga to pozostaje mu sąd powszechny. Osobiście to bym nie chciał aby była jakaś instytucja, która ścigała by takie sprawy z urzędu bo jak życie pokazuje taka instytucja żyła by sobie spokojnie opłacana z naszych podatków i gówno by robiła. Wolę aby było jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje nam misja dydaktyczna powszechnego uświadamiania klientów jak sprawdzić parametry lornetki przy zakupie i nie dać się oszukać cwaniakom i oszustom, czyli kawał ciężkiej pracy przed nami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka prosta metoda, bardzo siermiężna, ale wystarczy, żeby sprawdzić, czy bliżej jej do 7x, czy do 20x. Wybierasz jakiś stosunkowo odległy obiekt, tak, żeby się dobrze mieścił w polu widzenia. Patrzysz na niego jednocześnie jednym okiem przez lornetkę a drugim bez. I szacujesz ile takich "obiektów" zmieści się poukładanych jeden za drugim w powiększonym obrazie z lornetki. Ich ilość mniej więcej odpowiada powiększeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak moge sprawdzic jaką mam tą lornetke, czy rzeczywiście jest to 7x20??

 

Albo poprzez porównanie z inną lornetką ale bardziej renomowanej firmy albo tak jak opisał Arek na stronie camk-u

 

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/tes...est1/ocena.html

 

punkt c)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.