Skocz do zawartości

Co mam kupić do obserwacji ciał niebieskich?


kszymon

Rekomendowane odpowiedzi

I z tym jest największy problem ponieważ na duże lornetki o średnicy obiektywów ponad 7 cm statyw Pana Jerzego Poruczki może być za delikatny, a zwykłe statywy drewniane mogą przyspożyć nie lada kłopotów w obserwacjach obiektów znajdujących się z zenicie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem czy Taigę ze staywem kupisz za 500 zł. Ja bym polecił starego dobrego Kronosa 20x60 (do DS i kometek) chyba, że chciałbyś jeszcze dorzucić planety to wtedy potrzebowałbyś czegoś typu ZRT-457 albo inny mały refraktor.Poszukaj w starszych wątkach.

PS: choćby nie wiem co nie kupuj "teleskopu" w supermarketach, z allegro bardzo uważaj :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

mogę Ci tylko napisać co widziałem przez niego:

słoneczko+filtr z foli-bardzo ładny widok

księżyc-mnie powalił mnóstwo szczegółów(ale może inni co maję lepszy sprzęt nawet by na niego nie spojrzeli)

wenus-widoczna faza

saturn-widziałem pierścienie z przerwą i napewno jeden z księżyców Tytan

pozatym mnóstwo gwiazd choć pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza

Bardziej szczegółowy opis podam jak uda sie zrobić jakiś wypadzik z ekipą żeby było przynajmniej do czego przyrównać.Co do okularków to mogę powiedzieć tyle że ta 20mm która jest w zestawie może być, okular 4mm najlepiej wymienić choć oglądałem nim ale żadnej rewelacji się po nim nie spodziewaj, mam jeszcze z poza zestawu 10mm i ten mi pasuje najbardziej, może Janusz_P by coś doradził jaki ew.okularek do planet byłby najlepszy oczywiście w rozsądnej cenie.Inne uwagi na temat tego teleskopu były już przedstawiane na forum więc poczytaj wszystkie wątki.Ja zaryzykowałem i nie żałuję oczywiście za cenę 299 a nie 500 jak na allegro.

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

M31 zobaczysz jako plamkę, natomiast Jowisz powinien ukazać 2 ciemniejsze pasy chmur i 4 księżyce galileuszowe. Kupując np. u Janusza w Astrokraku za nieduże pieniądze kawałek folii Baadera możesz obserwować Słońce. Sam zaczynałem od 6 cm refraktorka. Nie polecam tego sprzętu, trzeba zdawać sobie sprawę co można tym zobaczyć, aby na lata nie zniechęcić się do astronomii :lol: Jeśli jednak tylko tyle kasy możesz wydać to nie ma innego wyboru. Zabawkowy teleskop lub dość dobra już lornetka (500zł).

Jaki to ma wyciąg 0,9" czy 1 1/4 " :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dokup do swojego Venus okular 10 mm 1 1/4 cala o kacie patrzenia ok 50 stopni . Prawdopodobnie masz o mniejszej srednicy okulary , ale jak odkrecisz redukcje to wejdzie ten duzy . Bedzie duza poprawa . Sky lux ma montaz paralaktyczny i to jest jego zasadnicza wartosc . Lustro 76 mm zbiera za malo swiatla aby na dluzej zadowolić obserwacjami . Sky lux troche wiecej ale to tez jest tylko podreczny sprzet .

Za ok 500 zl mozna poskladac teleskop np.150/1500 na Dobsonie . Jest wielokrotnie lepszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.