Skocz do zawartości

SZEŚCIAN?


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Doczytałem się przy wątku o prowadzeniu telepa o SZEŚCIANIE w celowniku (zamiast krzyża?)

O co chodzi? Kto objaśni?

 

 

Chyba najlepiej jak zrobi to autor :mrgreen:

 

Ja swój teleskop przerabiałem do astrofoto zanim słyszałem cokolwiek na temat Piggy Back, lunety prowadzenia oraz okularów z podświetlanym krzyżem, jakież było moje zdziwienie że odkryłem na nowo już odkryte rzeczy ale jak to w technice bywa skoro jest tylko jedno słuszne rozwiązanie to kilku niezależnych konstruktorów dojdzie do takich samych wniosków.

 

Budując okular prowadzenia założyłem ze będę to robił na ostrym obrazie gwiazdy a ciężko taką utrzymać na środku zasłaniającego ją krzyża dlatego postanowiłem zrobić oczko z druciku zwojowego 0,1mm. Kiedy go zastosowałem do okularu 10mm okazało się że oczko jest ogromne choć ma tylko 2mm, zrobiłem ,mniejsze i nadal zasłaniało pól pola widzenia a drucik wydawał się drutem. Przypomniałem sobie że stare bańkowe wyświetlacze Video mają w środku taką siateczkę fototrawioną o bardzo małych sześciokątnych jak plastry miodu oczkach i cieniutkich ściankach. Uciąłem delikatnie z takiej siateczki paseczek takich sześcianów i umocowałem w ogniskowej okularu zaznaczając środkowy aby posłużył za celownik. Prowadząc ekspozycję robię wszystko aby gwiazda prowadzenia siedziała na środku celownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład w okularze Meade do guidowania na środku krzyża znajduje się malutki kwadracik, w którym należy umieścić gwiazdę prowadzącą. Okular jest podświetlany i można sobie wyregulować częstotliwość mrugania tego podświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sześciany, kwadraty, czy sześciokąty?

 

Chyba Hamal miał na myśli sześciokąty bo przecież sześcian jest bryłą.

 

I ja miałem zawsze z rysunku technicznego 6 :mrgreen: a z geometrii 5 :mrgreen:

 

Jaka gafa, oczywiście sześciokąt :Boink::notworthy: bije się w pierś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stare bańkowe wyświetlacze Video mają w środku taką siateczkę fototrawioną o bardzo małych sześciokątnych jak plastry miodu oczkach i cieniutkich ściankach

Co to za wyświetlacze :shock: jak bonie dydy? Kojarzy mi się toto z maską cieniową z kineskopu systemu DELTA (oczywiście nie PIL bo tam są podłużne szczeliny).

Co mam rozwalić młotkiem żeby te sześciany wyciągnąć?

Opcje:

1) monitor Philips 109S - chyba na nic bo najwyraźniej PIL.

2) monitor IBM z lampą Sony Trynitron - chyba tam są te druciki o.1 mm o których pisał HAMAL a nie sześciany

3) tv 29" Philips - też zdaje się PIL.

4) tv LAZURYT 208 monochromat

5) tv Junost monochromat

Zdaje się ze LAZURYT i JUNOST nie mają żadnych masek cieniowych bo przecież te tylko w kolorze są. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie siateczki z szeœciokštów sš też w bardzo dawno temu używanych lampach elektronowych ( były to dawne czasy kiedy nie było jeszcze tranzystorów, układów scalonych i nowszych bajerów to była frajda włšczyłes radio czy telewizor i pełen emocji czekałeœ 5 - 10 minut czy zaskoczy).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli tu chodzi o siatkę z lampy el...

Ale przeważnie te siatki miały spore oka! Kojarzę raczej takie równoległe druciki - coś jakby obręcze a nie żadne sześciokąciki!

Coraz bardziej mi się to podoba. Mikroskopijna robota.

Od razu przypomniało mi się ćwiczenie z biofizyki pt. pomiar ciśnienia wewnątrzkomórkowego metodą manometryczną.

Po wkłuciu mikromanometru do wnętrza komórki Nitellopsis obtusa (pod mikroskopem stereo) i dokonaniu pomiarów trzeba było zmierzyć wymiary mikromanometru i wymiary komórki. Podczas domowego opracowywania wyników okazało się że udało mi się wkłuć mikromanometr do komórki która była kilkakrotnie.... CIEŃSZA od tego manometru (tak wynikało z moich pomiarów!) :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.