Skocz do zawartości

Nikon CoolPix 4100 i astrofotografia?


astro_amator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was pytanie znalazłem w komputroniku taki aparat jak Nikon CoolPix 4100 czy nadaje się on do astrofotografi?

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13842

 

Chodzi mi tu głównie o MT-800+APARAT. Jaki wybrać obiektyw, żeby nie była widoczna koma lub nie wpływała źle na fotografie?

Mi się zdaje że to dobry aparat za przystępną cene. :)

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie pchaj się do astro w takie wynalazki :shock:  :salu:

 

Chodzi ci ogólnie o kompakty?

 

wpadł mi w oko jeszcze PowerShot S50 Canona - ( ten aparat miałby służyć jako wprowadzenie do świata astrofotografi np. na rok lub dwa, czy to dobre rozwiązanie? ).

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6487

 

A może pomyśleć o czymś innym niż kompakty?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezupełnie. Do prostego astro-foto NIEKTÓRE kompakty się nadają, choc oczywiście to pewna proteza. Ale ze względu na koszta może być atrakcyjna dla tych, dla których astro-foto jest tylko dodatkiem do "normalnej" fotografii. ja własnie zamierzam pójść ta drogą. Do astro amatora: poniżej podaje Ci minimum kryteriów, jakie musi spełniać taki aparat:

1. długie czasy migawki [sPRAWA PODSTAWOWA] z możliwością ustalenia czasu ekspozycji. Tu dwie podgrupy:

a) czasy do 15-16s -te aparaty nadają sie tylko do foto planet, Ksieżyca, Słonca przez filtr. O wiekszości DS mozna zapomnieć. Takich aparatów [ w tym dośc tanich] jest stosunkowo

sporo, nie będę wymieniał.

B) czasy od 60s w górę -to już pozwala na DS-y. Aparaty z tej kategorii można policzyc na palcach obu, albo i jednej reki. Zdecydowanym królem jest Nikon CP4500, 5400 z czasami B rzedu kilku minut. Poza tym CasioQV5700 z czasem do 60s. Od biedy na pograniczu jeszcze Sony DSC V1 i W1 z czasami 30s, ale to juz ledwo, ledwo.

2. manual focus -ręczne ustawienie ostrości. W ostatecznosci blokada autofocusa na nieskonczoność [ten ostatni wariant dorzuca do pudełka jeden z nowych modeli Kodaka]

3. preferowane: możliwośc zapisu oprócz jpeg takze w formacie nieskompresowanym [TIFF, RAW - zwykle tylko ten pierwszy w kompaktach, RAW-a widziałem może w dwóch...] Np. Sony DSC V1 ma TIFF-a, ale W1 tylko JPEG

Jako laik nie wnikam tu w szczególy, typu np. poziom szumów detektora, jakość obiektywów itp. -te dane trudno ocenić na podstawie danych tech. aparatu, rzecz jasna. W praktyce astro-foto za najlepiej przetestowanego kompakta uchodzi CP4500 Nikona. Z innych rzeczy należy uważac na aparaty z duzym zakresem zoomu, bo przy pewnych wartościach ogniskowej obrazy moga byc nie najlepsze [ ten problem chyba dotyczył Minolt Z1, Z2, ale moge się mylić]. Poszperaj na www.dpreview.com -tam masz kompleksowy przeglad cyfrówek, dane tech., opinie. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz trzeba to jakoś uporządkować.

 

Kompakty ogólnie nie nadaja się do astrofoto. - rozumiem.

Jeden z jedynych aparatów kompaktowych w miare nadających się do astrofoto to Nikon CoolPix 4500.

 

Co z tego wynika? (wady i zalety ):

 

Wady:

1. Jak piszecie kompakty nie nadają się ogólnie do astrofoto.

2. Jeśli pisze że przetwornik ma np. 5 MP to tak naprawde ma około 3 MP.

 

Zalety:

 

1. Niższa cena niz lustrzanki cyfrowe.

2. Jednak niektóre aparaty nadają się w bardzo amatorskiej astrofotografii np. podany Nikon CoolPix 4500.

 

Teraz mam do was kilka pytań odnośnie sprawdzania jaki parat się nadaje a jaki nie.

 

1. Co to znaczy minimalna i maksymalna szybkość migawki - czy ma to coś wspólnego z czasem naświetlania?

2. Czy jeśli mam aparat o np. jasności obiektywu 3f i jasności teleskopu 4f to coś z tego wynika?

3. Skąd mam wiedzieć czy ten aparacik ma czas Bulb "B" ?

4. Mniej więcej ile może ważyć najwięcej aparacik do astrofotografii?

5. Jakie dodatkowe części muszę dokupić ( np. czy muszą byc specjale astrofotograficzne okulary czy niekoniecznie?

 

 

Proszę o rzetelna i pełną odp. Gdy juz to bede wiedział będe mógł wam podać konkretne przykłady aparatów, które mam na oku. :)

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze sprawdzasz czy to CP4500, po drugie sprawdzasz czy to CP995, jeśli jest inny i chcesz go kupić piszesz w dowodzie kamikadze zamiast nazwiska to wszystko. :mrgreen:

 

ps. pozatym poczytaj forum, tone odpowiedzi masz wcześniej poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze sprawdzasz czy to CP4500, po drugie sprawdzasz czy to CP995, jeśli jest inny i chcesz go kupić piszesz w dowodzie kamikadze zamiast nazwiska to wszystko. :mrgreen:

 

ps. pozatym poczytaj forum, tone odpowiedzi masz wcześniej poszukaj.

 

No fajnie, fajnie szukam po forum ale nie znalazlem odp. na moje pytania postawione w poprzednim poście. :)

 

Pozdrawiam. Tomasz Szultka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

 

1) migawka to jest czas naświetlania!

2) SUZKAJ sam to pisałem więc to musi być ;)

3) z instrukcji albo www.dpreview.com

4) tyle ile pozwala umocowanie (300D to chyba 500gr)

5) złączki do tego określonego modelu np. dla CP4500 i CP995 to okulary projekcyjne WiliamsOptic lub podobne innych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.