Skocz do zawartości

Najlepszy komputerowy atlas nieba


szymic1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ciekawy jestem jakie programy uzywacie jako atlasu nieba. Aktualnie zakonczylem tesotowanie HNSKY (zaisntalowalem wszystkie dodatki jakie sie dalo, choociaz sa problemy z katalogiem gwiazd USNO) robi wrazenie. Jestem ciekawy czy jakis program za darmoche moze go pobic?

 

Teraz zaczne testowanie SkyCharts wyglada obiecujaco..

 

A moze uzywacie jeszcze czegos innego? Jestem ciekawy jak te darmowe programy maja sie do programow platnych?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę sie z Mc Arti'm Cartes du Ciel to chyba najlepszy freewere na rynku. Jest bardzo dokładny. Według Mnie bardzo intuicyjna obsługa. Chociaż ma trochę upierdliwe funkcje, to jednak tylko jego używam.

Wyznaczyłem sobie lokalny horyzont, zainstalowałem większość katalogów.

 

SkyMapa 8 i 9 mam, ale to sa tylko dema więc dokładność tam kiepska i funckji mało i problemowa wydaje się obsługa, choć pracowałem na nim kiedyś z rok, to jednak nie przekonałem się do niego.

 

Mam też Starry Night. Ten znowu bardzo uzupełnia Mi planowanie obserwacji, ponieważ odrazu ma zainstalowane fotki obiektów mgławicowych. Posiada niesamowicie dobry i wygodny w obsłudze zegar i datę symulacji. Pokaże orbity. Fajny soft do szybkiego przeglądania co się poobserwuje następnej nocy. Łatwo się powiększa i porusza po mapach.

 

Czyli Ja stawiam na CDC i Starry Night. Do tego dodam jeszcze Ephemeris Tools do wyliczania praktycznie wszystkich efemeryd. I to wszystko czego potrzebuje do szczęścia.

 

HNSky gdzieś widziałem, ale nie podoba Mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti pisal ze GSC nie jest szybkie a probowales z katalogiem USNO ?

USNO ma 45mln gwiazd na dysku prawie 2GB.

Tylko kurcze cos chyba jest nie tak (albo ja nie wiem jak to uzywac). GSC pokrywa sie elegancko z baza gwiazd w HNSKY (oczywiscie w GSC jest wiecej gwiazd). Jak wlacze USNO to gwiazd jest duuzo wiecej ale gwiazdy miedzy GSC a USNO nie chca mi sie pokryc ?!

No ale nawet z GSC to i tak jest maks (zwlaszcza jak sie zciagnie inne dodatki), co do szybkosci to na 1GHz+Radeon 9200 kompie wszystko dziala smigusem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez dziala jak rakieta, no bo przeciez nie odpala sie GSC w duzym polu widzenia :)

 

W ogole te katalogi to mnie troche irytuja. Sa miedzy nimy duze roznica - za duze zeby to mialo jakis sens. Ostatnio analizowal gwiazdki w plejadach. Porazka... nawet jasnosci od czapy (gsc). Mialem nadzieje, ze ten USNO wreszcie bedzie sensownie kompletny, ale z tego co piszesz jest dokladnie tak samo. Roznice w jasnosci GSC-TYC dochodza nawet do 1.5 mag, co jest jakims zartem. Ktory jest wiarygodny? Chce np. dokladnie zmierzyc zasieg 80ED i nie wiem za cholere, kto mowi prawde. Nie jestem specem od zmiennych, wiec na oko nie ocenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ze ja nie analizowalem jasnosci a polozenie ! Problem w mojej instalacji HNSKY to pozycja gwaizd sie nie zgadza. Chyba ze USNO sa tylko takie gwiazdy ktorych nie ma w GSC (co chyba nie jest prawda). Co do jasnosci to z czego wynika ta roznica? Jakos nie chce mi sie wierzyc ze w trakcie tworzenia gatalogu GSC sie az tak mylili!

Sadze ze USNO jest kompletny jesli chodzi o ilosc gwaizd co by mowic 45mln gwiazd to juz magiczna liczba tylko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz - pierwszy lepszy przyklad. Ktory katalog mowi prawde? Srodek M45:

 

PS. Mozesz wrzuc to samo z USNO? Mam prosbe tez dla tych co maja Guide'a. Wrzuccie taki chart - please.

 

Zauwazcie, ze GSC w ogole jednej pomiarowej gwiazdki nie ma - i to dosyc znanej, tworzacej slynny trojkacik w plejadach. Dla mnie SZOK!

TYC.gif

 

GSC.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dolaczam ten sam wycinek dla USNO i GSC. Co ciekawe gwiazd jasnych na USNO wogole nie ma (mam wrazenia ze sa tam gwiazdy slabsze niz 8 mag.)! Moze tam wprowadzali gwiazdy powyzej jakies wartosci jasnosci. Ale trzeba przyznac ze na USNO widac wyraznie ze jest wiecej gwiazd slabych >15.

Co do rozbieznosci w jasnosci to miedzy GSC i USNO zarejestrowalem nawet 1.5 mag. roznice. Czyli jakby sie szukalo naprawde slabych obiektow to trzeba byloby sie przelaczac z katalogu standrdowego -> GSC (tu sie gwiazdy pokrywaja) --> USNO (tu sa tylko slabe)

 

Do listu dolaczylem dwie fotlki widok po wlaczeniu USNO i GSC.

Zeby porownac otworzcie dwa pliki i przelaczajcie sie miedzy dwoma okienkami IE (wtedy ladnie sie porownuje).

usno_thumb.jpg

 

gsc_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.