Skocz do zawartości

Uzupełnienie zestawu synta 6


Szadek1988

Rekomendowane odpowiedzi

Część.

Udało mi się nabyć za bardzo okazyjną cenę zestaw synta 6 z dwoma oryginalnymi okularami i trzema szkłami wiliam optics 25mm 72 stopnie, spl 6 mm i 9mm 72 stopnie.

Nie wiem czy to odpowiednie szkła do tego modelu.

Wcześniej nie bawiłem się w takie hobby ze wzgledu na koszty.

Chciałbym kupić jakaś lornetkę do nauki nieba ale z racji wady wzroku, potrzebne mi coś do patrzenia jednym okiem jednoczesnie lekkiego i do miasta na balkon i szybkie obserwacje. Przez synte mogę patrzeć z obrzeży średniego miasta oraz wsi.

Jak proponujecie rozbudować/modernizować taki zestaw przez totalnego amatora. Te szkła, które posiadam są dobre do tego teleskopu?

Budżet okolo 500zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Twój zestaw wydaje się O.K. Jedyne, co bym zmienił, to okular 6mmm na 7mm. Nieco mniejsze powiększenie (ok. 170x)pozwoli zobaczyć to samo, a jednocześnie będzie praktyczniejsze w teleskopie z ręcznym prowadzeniem w 2 osiach.

Druga sprawa to szukacz: jeśli masz 6x30, to ewentualnie warto wymienić go na 9x50 (może być konieczne dołożenie jakiegoś obciążenia z tyłu tuby jeśli pojawią się problemy z wyważeniem). To także w kontekście tego, że nie bardzo możesz obsługiwać lornetkę obojgiem oczu.

Nawiasem mówiąc, przyjrzałbym się tej ostatniej kwestii bliżej - może po prostu potrzebujesz lornety z dużym eye relief (odstęp źrenicy wyjściowej), która pozwala na obserwację w szkłach korekcyjnych (nie musisz zdejmować "patrzałek"). Na czym dokładnie polega Twój problem z oczami?

Ostatnia sprawa, to jakiś atlas nieba + czerwone światełko/filtr na latarkę. Jakoś te obiekty musisz znajdować. Może też być jakaś aplikacja z mapą nieba na smartfona lub tablet. Do domu coś podobnego na kompa/laptopa. Jest tego sporo w necie: Stellarium, HNSKY, CdC, SkyMap itp. Część darmowych, część płatnych.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, brakuje jeszcze czegoś w okolicy 15 mm, ja mam SWANA 15 70 st i on w zasadzie najczęściej jest w wyciągu:). Faktycznie 7 mm to do planet w sam raz, może jakiś Scopos albo GSO SV 30 mm do przeglądu nieba ale 2" by się przydał. Co do map nieba to najlepiej do nauki obrotowa na początek, SKY MAP czy stellarium, się przydają gdy masz już trochę orientacji co do podstawowych obiektów na niebie, nie ma co sie sugerowac tym że komórka wskaże dokładnie położenie po nakierowaniu jej na niebo. Inwestycja w lepszy szukacz czy łożyskowanie może być pod warunkiem, że nie będziesz myślał o zmianie teleskopu, ja też tak chciałem zrobić ale po rzuceniu okiem na M13 z mojej synty 6 i synte 8, już wiem, że korzystniej będzie zmienić lustro na większe, lepszy wyciąg nie zębatkowy, lepszy szukać i 5 cm więcej lustra. Nie opłaca się modyfikować 6". Więc już się rozglądam za syntą 8 w dobrej cenie. Naprawdę na gromadach otwartych jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.