Skocz do zawartości

Montaż EXOS2 i tubka astrolon 60/700


SpawaczJWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem montażu firmy Bresser klasy EXOS 2, do tego z braku środków odkopałem ze strychu tubę optyczną astrolon 60/700 z kilkoma kitowymi okularami.

Musiałem ją oczywiście przerobić dorabiając szynę montażową oraz konieczna była naprawa wyciągu, co ciekawe w środku samej tuby jak i wyciągu znajdowały się stalowe blach z otworami, nie wiem po co może wy wiecie, ale wróćmy do meritum

Montaż został oparty na stalowym statywie górne rury o średnicy 2" a te wysuwane ok 1,5".(pomiary dokonane miarą więc mogą się różnić od rzeczywistych)

Statyw jest bardzo solidny i dosyć ciężki jak na swoje rozmiary, dokładnej masy nie znam ale zawsze można sprawdzić.

Głowica montażu została bardzo starannie wykonana nie ma żadnych luzów wszystko śmiga pięknie tylko zauważyłem jeden mankament który nie miał wpływu na dzisiejsze obserwacje a mianowicie pręt przeciwwag po dokręceniu ma delikatny luz który jednak nie przechodzi w drgania na osi deklinacji.

Montaż został oryginalnie wyposażony w lunetkę biegunową ale mam problem z jej wyostrzeniem w czasie dnia próbowałem to zrobić, albo nie widzę w cale tej kreski z dwoma podziałkami z napisem 60 i 40 albo widzę ją w dwóch miejscach dziwne może to od mojej wady wzroku noszę okulary -2 ale nie wiem w teleskop nigdy nie patrzyłem w okularach nawet w lornetkę i wszystko było w porządku.

Więc opowiem teraz o pierwszej nocy w moim skromnym "obserwatorium" cały teleskop rozmontowałem na czynniki pierwsze zapakowałem w celu sprawdzenia mobilności i powiem że rowerkiem można pojechać gdzieś niedaleko przy takiej tubie przy newtonie mógł by być problem ale też się sprawdzi, Po wyprowadzeniu sprzętu przystąpiłem do montażu i ustawienia wszystkiego statyw rozsunąłem na maxa i co mnie ucieszyło posadzka jest idealnie prosta.

złożenie w całość zajęło mi jakieś 15 min przy drobnych trudnościach, spróbowałem na oko ustawić gwiazdę polarną mniej więcej w miejscu po między punktami 60 a 40 z lunetki i chyba mi się to udało w bardzo zadowalający sposób, ale o tym przekonałem się dopiero po wyjustowaniu szukacza na księżycu okazało się że obraz nieznacznie ucieka w dół.

Nie pamiętałem w którą stronę trzeba było wyregulować azymut więc pozostawiłem to w spokoju, pierwszym celem oczywiście był księżyc zbliżający się do trzeciej kwadry, zaszokowała mnie ilość szczegółów jakie pokazał tak mały teleskop księżyc wyglądał naprawdę przepięknie kratery w dobrym kontraście nic się nie rozmywało po prostu malina.

następnym celem były plejady, ze znalezieniem ich po odnalezieniu aldebarana nie ma najmniejszego problemu,

nawet tak małe oko pozwala dostrzec sporo gwiazd niestety bez żadnego obłoku pyłowo gazowego ale nawet na to nie liczyłem w końcu łysy blisko i nieźle rozświetlał niebo następnie spróbowałem zlokalizować M31 ale niestety na ten obiekt musiał bym poświęcić za dużo czasu więc postanowiłem przelecieć się po paru ciekawych gwiazdach oraz sprawdzić pas oriona oraz mgławice koński łeb wiadomo z jakim rezultatem, widoczne tylko gwiazdy.

po ok godzinie obserwacji musiałem wracać do domu szykować się do pracy ale moje pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne prowadzenie francja elegancja chociaż drażnią pokrętła mikro ruchów czasem trzeba obracać kilka razy tubę aby znaleźć optymalne położenie.

W najbliższym czasie zamierzam zakupić do niego tubę SW 200/1000 i na pewno podświetlenie lunetki oraz szukacz kontowy 90st który w znaczny sposób poprawi wygodę odnajdowania obiektów zastanawiam się też nad jakimś refraktorem 80/700 lub coś w po dobie.

Pozdrawiam i życzę pogodnych nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.