Jump to content

ZAĆMIENIE W TORUNIU


sp2ukx
 Share

Recommended Posts

Tak jak planowaliśmy w sobotę o godz. 16-tej spotkałem się z Piotrem i ruszyliśmy na miejsce przyszłej obserwacji zaćmienia moona. Spotkanie o tyle ciekawe, że choć z Piotrem wymieniliśmy kilka e-maili to osobiście się nie znaliśmy. Jednak w imię szeroko rozumianego rozpropagowania astronomii w Toruniu doprowadziliśmy do spotkania i wybraliśmy się na toruńską skarpę rubinkowską dokonać wizji lokalnej. Jeśli wolno mi wyrazić osobistą opinię o kol. Piotrze (w celu zaprezentowania Go innym kolegom z Torunia) to stwierdzam jednoznacznie i bez ściemy - ten gość jest w porządku. Ma takiego samego hopla na tle astronomii jak my wszyscy, jest rozmowny i towarzyski. Co gwarantuje, że nie można się w jego towarzystwie nudzić.

Ale dobra - bo nie o tym miałem pisać. Piotra sami poznacie gdy spotkamy się na miejscu obserwacji.

Sama skarpa jest miejscem dość dogodnym do obserwacji jasnych obiektów (np. Księżyc i jasne planety) lecz jego przydatność do obserwacji DS-ów trzeba sprawdzić w praktyce. Osobiście co do DS-ów mam wątpliwości. Jest dużo miejsca na postawienie sprzętu w szeregu ponieważ skarpa jest przede wszystkim szeroka i długa. Za plecami mamy strzeżone osiedle mieszkaniowe no i związane z tym oświetlenie (okna, lampy) i nadzieję na mimowolną ochronę. Od samochodu do miejsca jest nie więcej jak 40 metrów więc sprzętu nie trzeba daleko dźwigać.

A teraz mniej miłe informacje. Otóż z pewnością trzeba się ciepło ubrać lub przynajmniej przygotować się na chłód. Może wiać wiatr więc jest problem drgań (może nie będzie wiało:)). No i nie wiem jak będzie z mgłą. Skarpa ma kilkadziesiąt metrów wysokości więc z pewnością zanim mgła dosięgnie sprzętu będziemy ją widzieć.

Za to wszystko mamy piękny widok na drugi brzeg Wisły no i na niebo od wschodniego do zachodniego horyzontu.

To tyle co miałem do przekazania a ewentualne pytania w poniedziałek na czacie lub mailem proszę - do mnie lub Piotra (wiemy tyle samo).

Link to comment
Share on other sites

Kilka lat temu był w Toruniu mecz którego stawką był tytuł drużynowego mistrza Polski . Jako goście wrocławski Atlas a wynik rozstrzygnął się w ostatnim biegu . Czy pamiętacie kto wtedy zdobył tytuł ?

Link to comment
Share on other sites

Dobra , pozdrowienia już były więc powróćmy do wątku zaćmienia który zaczęli gospodarze działu z Torunia . O żużlu więcej pogadamy na wolnych tematach .

 

 

Wiem , wiem że Wrocław przegrał w Tarnowie :P

Link to comment
Share on other sites

Wracając do tematu: przedstawiam wstępne ustalenia dotyczące zaćmienia:

Miejsce obserwacji: jak w pierwszym poście tego wątku.

Data i miejsce spotkania: spotykamy się dnia 27.10.2004r (środa) godz. 21.00. Miejsce spotkania odległe od miejsca obserwacji ok. 300m. Dość dobrze zorientowane na Planie Torunia. Jest to Dom Handlowy "Karolina" usytuowany przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego, Tłoczka i Przy Skarpie, osiedla "Na Skarpie", a ściślej miejscem spotkania jest parking od strony ulicy Przy Skarpie, na przeciwko usytuowanej w tym małym kompleksie sklepów "Biedronki". Mam nadzieję że nie zamotałem, jakby co załączam dwie mapki pomocne w zorientowaniu się.

Gdyby udało się nam spotkać w tym miejscu, to nie będzie już problemu z szybkim przerzuceniem sprzętu na miejsce obserwacji. Dojazd środkami komunikacji jest niezły. Na mapce zaznaczyłem w kółku przystanki aut. i tramw. Od przystanku jakieś 200m do miejsca spotkania.

Kto jest chętny na obserwacje niech da znać w tym wątku, jest już mało czasu na przedyskutowanie kwestii transportu i innych więc ludziska zabierajcie głosy w tej materii.

Oprócz tego "dyżurujemy" z Januszem na czacie tego Forum w każdy poniedziałek o godz 22-giej.

Kto nie ma sprzętu niech się nie łamie, tylko przyjdzie. Granic wiekowych nie ma, granic wyznaniowych nie ma, podziału na "pcie" nie ma, orientacja seksualna nie ważna, liczy się wspólne spotkanie i wspólne oglądanie a więc zapraszamy!!!

 

Poniżej lista, którą będziemy uzupełniać w trakcie zgłoszeń:

1. sp2ukx

2. Piotr B

3...........

miejsce spotkania 1.JPG

 

miejsce spotkania.JPG

Link to comment
Share on other sites

Dane zaczerpnięte z kalendarza astronomicznego:

Początek zaćmienia półcieniowego :0h06m UT

Początek zaćmienia częściowego :1h14m UT

Początek zaćmienia całkowitego:2h23m UT

Maksimum zaćmienia:3h04m UT

Koniec zaćmienia całkowitego:3h45m UT

Koniec zaćmienia częściowego:4h54m UT

Koniec zaćmienia półcieniowego:6h03m UT

Dane dla Warszawy

W razie kłopotów z transportem można słać do mnie maile: sp2ukx@op.pl

Może da się coś zaradzić w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

witam!!! :salu:

dopisuuje się do listy

 

3. ja :D

więc będe oraz będe miał :

1.lornetke ktonosa na "bardzo" ruskim statywie

2.chyba też aparat(PRAKTICE DTL 3) powinna dojść jutro i bę dą to moje pierwsze astrofotki ale czyba warto spróbować :wink:

3.pentacona 200mm

4.i pentacona 135mm

5. no i oczywiście statyw :mrgreen:

 

a co do aparatu to chyba klisze 400-tke kupię no nie?

no to czyba na tyle

 

P.S. a kiedy planujemy skończyć:?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Z końcem obserwacji tego ranka to jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Piotr skończy koło 5.00 (chyba, że się mylę). Ja natomiast muszę być na 7.00 w pracy więc będę kończył ok.6.30. no chyba, że będę miał zostać sam to pewnie tak długo nie będę siedział. Zresztš jeszcze nie wiemy co będzie z pogodš.

Link to comment
Share on other sites

Z końcem obserwacji tego ranka to jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Piotr skończy koło 5.00 (chyba, że się mylę). Ja natomiast muszę być na 7.00 w pracy więc będę kończył ok.6.30. no chyba, że będę miał zostać sam to pewnie tak długo nie będę siedział. Zresztš jeszcze nie wiemy co będzie z pogodš.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, chyba będę musiał pogadać z szefem w mojej nowej pracy, może wykaże zrozumienie :roll: . Żal mi Jowisza, o 6-tej nie jest już tak ordynarnie nisko. Jutro pogadam, się zobaczy...małe spóźnienie jeszcze nikogo nie zabiło :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ale to nie piątek tylko czwartek w piątek się przyg. koło23.....a wczwartek o jakiejś 2 zaczyna się półcieniowe więc w piątek to i może ja będe wyspany biorąc pod uwage że żadko mi się to zdarza.

 

co do filmu to dzięki za rade

 

-a wiocha zwana Łysomicami jest blisko choć bez transportu (samochód,rower,hulajnoga,wrotki,itp... :-) ) to trudno

ale może byś się do nas jakoś przedostał bo z tego co aktualnie wiem to około 3 osób będzie a to wynik symptomu toruńskiego

(czyli niemożność zorganizowania czegogolwiek...dla ni wtajemniczonych.....)

co zaobserwowało już wielw osób

jest to chyba wynik jakiejś klątwy

tylko kogo????

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj ICM przewidywał pogodę na "naszą" noc w miarę znośną, troszkę wysokich chmur i to wszystko. Przed chwilą tam zajrzałem ponownie i już widzę kupę chmur niskich, mgły i niską odczuwalną temperaturę z powodu silnego wschodniego wiatru :evil:

Krótko mówiąc zmiana o 180 stopni. Taka prognoza przypomina mi starą opowiastkę o góralu i jego kapeluszu z piórkiem...

No cóż, pozostaje im (ICM) życzyć, aby ich słowa obróciły się w g....

W razie gdyby nie doszło do "zlotu", proponuję zasadzenie się na najbliższy nów i obejrzenie obiektów głębokiego nieba. Trzeba iść za ciosem i nie marnować zapału!

Mimo wszystko optymistycznie kończąc

pozdrawiam

Piotr

Link to comment
Share on other sites

Niestety raczej nie dotrę na zlot, ale kiedyś spotkam się z wami na DS. :wink: (miejmy nadzieję). A pogoda to się...

 

piotrek(T) czy masz w rodzinie jakiegoś zawodowego astronoma?

 

bo w zeszlym roku byłem na wykładzie Romualda Tylendy o V 838 mon.

 

Jeśli o to chodzi, to... jestem młodszym synem :D

A wykład był na, no tym, Festiwalu Kultury i Nauki UMK czy jakoś podobnie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.