Skocz do zawartości

Powrót na łono astronomii czyli teleskop z goto :)


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

12 lat temu zaczela sie moja przygoda z astronomia... dobson 8", montaz heq5, refraktorek apo, guide'owanie kamerka itp. sytuacja finansowa sprawila, ze musialem na prawie 5 lat porzucic hobby... teraz stwierdzilem, ze moze warto wrocic :)

 

i tutaj zaczynaja sie schody. ogladam co oferuja w sklepach i to jest iscie kosmos mosci panstwo! teleskopy z wifi i innymi bajerami :o

 

jako, ze bede raczej niedzielnym obserwatorem i moze od swieta astrofotografem, chcialbym raczej w miare nieskomplikowana konstrukcje z goto.

 

pulap finansowy to hmmm oczywiscie im taniej tym lepiej ale powiedzmy, ze ratalnie zeby mnie to nie pozbawilo schaba raz na tydzien w niedziele to ok 6500zl i jest to kwota nieprzekraczalna.

 

jak to mowia do wyboru do koloru, jednak tak jak pisalem wracam po kilku latach przerwy i te wsystkie nowinki technologiczne sa dla mnie jak czarna magia :) znalazlem kilka ofert wartych uwagi, jednak moze bardziej doswiadczeni astronomowie cos doradza.

 

w tej kategorii cenowej widze albo:

- newtony 8" na heq5 z goto

- celestrony 6" sch-cass

- dobson 12" goto (tak, wiem, ze te pare stowek tutaj przekrocze gorna granice).

- istnieje rowniez opcja kupna uzywki meade lighstwitch 6" uzywanego za 5000zl

 

nie wiem jak w tym celestronie albo dobsonie goto wyglada dokladnosc prowadzenia teleskopu i ewentualnego zastosowania do astrofoto...

 

no chyba, ze polecicie cos innego? :)

 

z gory dziekuje za rzeczowe i konkretne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie newtona do obserwacji i porządny obiektyw do foto. Trochę wydasz na złączki. Obiektywy średnioformatowe można dość tanio kupić. Do focenia masz zestaw lekki i przyjemny w prowadzeniu. Popatrz co MaPa wyczynia na 200-300 mm.

 

Ja bym zainwestował w montaż a do obserwacji na początek chociażby SW 150/750. Na giełdzie się pojawiają.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.