Skocz do zawartości

Egzoplaneta HAT-P-16 b przez przypadek? Było blisko!


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Sytuacja mnie tak zaskoczyła, że postanowiłem napisać o tym wątek na forum. Dzięki nowemu setupowi (ASI178MM-c i obiektyw Canon FD 300mm f/4) postanowiłem przejrzeć w Stellarium pozycje planet pozasłonecznych możliwych do zarejestrowania. Zauważyłem, że zasięg będzie można zwiększyć nawet do 12 mag (poprzednio 10 mag), a więc ilość dostępnych obiektów znacząco wzrosła. Jednak HAT-P-16 b odjęła mi mowę, jak coś zauważyłem...

 

Planeta ta znajduje się w konstelacji Andromedy. Orbituje wokół gwiazdy o jasności 10.8 mag - całkiem słabej, jak na poprzedni zestaw. Ale dzięki zastosowanej długiej ekspozycji (120s) i nieco wyższego ISO (1600), jej poziom ADU idealnie pasowałby do pomiarów fotometrycznych. Takimi parametrami mógłbym rejestrować ten tranzyt. Ale warto zwrócić uwagę na pozycję planety:

 

HAT-P-16 b.png

 

Przypomniało mi się, że fotografowałem M31 podczas zlotu astronomicznego StarParty w 2016 roku. Miałem bardzo szeroki kadr, więc spokojnie złapała się w nim.

 

M31 z HAT-P-16 b.png

 

Postanowiłem sprawdzić, czy podczas zlotu astronomicznego nastąpił widoczny tranzyt HAT-P-16 b. Co ja widzę? Tej samej nocy (10/11 września 2016 roku), kiedy fotografowałem, doszło do przejścia planety na tle swojej gwiazdy!

 

ETD HAT-P-16 b.png

 

Widzimy, że tranzyt nastąpił o godzinie 01:36, a skończył się o 04:40. To dlatego, że mieliśmy jeszcze czas letni i należy dodać dwie godziny. A kiedy zająłem się fotografowaniem M31 z tą gwiazdą? Od 22:53 do 00:23. Nieco ponad godzinę za wcześnie. Nie uwierzycie ile stresu miałem, gdy początkowo wyznaczyłem ten moment od 00:53 do 02:23 (dwie godziny do przodu - czyli idealnie pasujący). To dlatego, że miałem ustawiony czas w aparacie na UT - a ja kierowałem się początkowo datą zapisywaną systemowo (ten uwzględniał już GMT+2, więc niepotrzebnie dodawałem znów dwie godziny). Spadek jasności wynosi 0.015 mag (zamiast 0.010 mag), co podają efemerydy. Przy użytych parametrach ekspozycji prawdopodobieństwo uchwycenia tranzytu były naprawdę duże... gdybym tylko fotografował najpierw mgławice Serce i Dusza zamiast M31 :D

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.