Skocz do zawartości

Montaże Vixena


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję montażu vixena pod refraktor 102mm głównie do obserwacji wizualnych.

W ofercie są montaże gp-e, gp oraz gp-dx.

Oczywiście mniemam, że ów ostatni jest najlepszy (bo najdroższy). Jednak nie czuję się za dobrze w kwestii montaży. Proszę o Wasze zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, zerknij na te linki - http://www.teleskop-service.de/Vixen/Monti...rung/schema.htm, http://www.teleskop-service.de/Vixen/Monti...ntierung.htm#dx . Podają, że na GP DX do foto refraktory nawet 6", ale według mnie nie na tych alu statywach :roll: Ten GP DX dla twojej setki w sam raz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GP (Great Polaris) i GP-E (Great Polaris Economy) to ten sam montaż tylko ze GP-E jest wersja zubożoną.Tzn nie ma w zestawie lunetki biegunowej i "setting circles" - do tej pory nie mam pojecia co to jest.

W każdym razie mozna dokupic osobno i z GP-E zrobi sie GP.

GP-DX (DeLuxe) zawiera wszystko to co GP i ma jeszcze podniesioną nośność w stosunku do GP i GP-E

 

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GP-DX zwany tez montazem GP-D ma rowniez pare innych innowacji. Nylonowe "lozyska" cierne wystepujace w niektorych elementach, zostaly wymienione na odpowiedniki wykonane z teflonu, przekladnie zostaly wykonane duzo dokladniej (rzad wielkosci) oraz dotarte dla zwiekszenia precyzji (klania sie astrofoto), dodatkowo uzyto specjalnych smarow (w tanszych GP Vixen stosuje smary zupelnie inne). PE w tych montazach zalezy glownie od typu montazu GP-DX to najbardziej precyzyjny montaz z tej serii, posiada on rowniez najwyzsza nosnosc - 10-11kg.

 

Dokladne testy tego montazu (GP-DX) wykazuja sredni PE w granicach +/-8 arcsec, chociaz spotkalem sie tez z testami ktore mowily o PE rzedu +/-6 arcsec.

 

Do obserwacji wizualnych dobrym rozwiazaniem bedzie sporo tanszy GP-E z nosnoscia okolo 7kg.

 

GP-DX z silnikami MT2 oraz autoguiderem jest w stanie poprowadzic ogniskowa rzedu 1200mm w czasie do kilkudziesieciu minut, dla teleskopu o wadze 8kg.

 

Testy GP-DX z silnikami DA-1: http://www.pk3.org/Astro/index.htm?astroph..._mount_gpdx.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GP-DX z silnikami MT2 oraz autoguiderem jest w stanie poprowadzic ogniskowa rzedu 1200mm w czasie do kilkudziesieciu minut, dla teleskopu o wadze 8kg.

 

Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że GPDX z silniczkami MT-1 i autoguiderem spokojnie może poprowadzić większą ogniskową niż 1200mm. Jako dowód proponuję

http://members.inode.at/wasshuber/gallery/m57-2.htm

Jak widać da się i z ogniskową 3600mm. :lol:

To po prostu najlepszy w tej klasie cenowej i nośnosci do 10kg montaż. Jeśli myślisz o napędzie to z tego co wiem w himpolu 2 silniczki Mt-1 + kontroler DD-1 to wydatek rzedu 1600 zł. Do visuala z pewnością wystarczą a i w astrofoto kontroler spisuje się podobno znakomicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sprostowanie  :wink:  

 

P.S. Czy to prawda ze GP-D jest do sprowadzenia za 3300zl, chodzi o Delta Optical?

 

Oczywiście że tak pytałem się ich o montaże gp-e cena 1490zł i gp-d cena 3300zł tak napisali, i jeszcze że pokrywają koszty wysyłki do klienta :D :salu:

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sprostowanie  :wink:  

 

P.S. Czy to prawda ze GP-D jest do sprowadzenia za 3300zl, chodzi o Delta Optical?

 

Oczywiście że tak pytałem się ich o montaże gp-e cena 1490zł i gp-d cena 3300zł tak napisali, i jeszcze że pokrywają koszty wysyłki do klienta :D :salu:

.

 

Dziekuje pieknie za info, to wspaniala wiadomosc... Powoli sklanialem sie ku zakupowi Losmandy GM8 (uzywanego), ale to sprzet drogi i jak dla mnie na wyrost, GP-DX to bedzie idealne rozwiazanie... Jutro dzwonie do DO :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem juz o ludziach, którzy wieszali na tym montażu C-11 ale raczej do vizuala niz do astrofoto. No chyba że foto planetarne. Na necie można znaleźć także fotki wykonane przez C-9.25 na GP-DX, ale już nawet ten teleskop to raczej za dużo na ten model montażu Vixena. Niestety im większe zwierciadło tym większa ilość $$ które trzeba wydać na montaż. Dla C-11 minimum to jednak Losmandy G-11, ewentualnie radze szukać coś u Niemców np: OTE-150. Dla GP-DX do Deep Sky astrofoto to maksymalnie 8'' calowy katadioptryk.

Wieść niesie, że na rynku pojawią się nowe montaże Vixena (część z nich to stare w nowej szacie graficznej) - nowy GPDX to Vixen Porta. Zresztą zobaczcie sami:

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthre...o=&fpart=1&vc=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.