Skocz do zawartości

Kolimacja


Pawlik

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze ten temat był wielokrotnie poruszany w tym dziale ale nie moge znalezc rozwiazania mojego problemu. Kolimuje teleskop ale coś jest nie tak. Pająk jest wycentrowany, wyciąg jest prostapadły do tubusa, lustro główne jest położone osiowo. Jak skolimuje otwór w pająku na lustrze głównym to jak zamontuje wtórne obraz lustra głównego we wtórnym jest kompletnie nie symetryczny. Podczas obs. Słónca gdy cień wtórnego jest dokładnie na srodku głównego stożek światła wpada w wyciąg nieco przesunięty w bok.

Podobnie podczas patrzenia przez wyciąg bez okularu ścianka wyciągu wyjazuje lekki skos.

Kombinowałem już różne możliwości ale cały czas efekt jest ten sam.

Jeśli ktoś miał podobny problem prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W KTÓRĄ STRONĘ w bok?

Moim zdaniem to jest przekręcone osiowo lusterko wtórne albo zła głębokość lusterka wtórnego. Pierwsze da W BOK jakby pod kątem, czyli wyżej lub niżej (jeśli przy kolimowaniu ustawiliśmy tubus poziomo) drugie da "w bok" w lewo lub prawo (czyli przesunięte w stroną lustra lub wylotu). :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stożek przesunięty jest w strone wylotu tubusa i troche do góry :roll: Próbowałem z głebokością i przekręcałem je osiowo ale dalej efekt ten sam

 

Rozumiem że ognisko leży jakby przy tej krawędzi wyciągu bliższej wlotu do tubusa.

Diagnoza: lusterko wtórne jest za blisko lustra głównego. Jeśli mocuje się centralną śrubą w pająku a reguluje trzema śrubkami to wykręć te trzy śrubki i wkręt mocujący wkręć bardziej w lusterko.

Jeśli ognisko nadal będzie trochę za wysoko - moim zdaniem kątowe położenie lusterka wtórnego wymaga korekty, trzeba je przekręcić lekko wzdłuż osi tubusa. Ale to przecież się przestawi skoro będziesz korygował głębokość, więc nie wiadomo jak to wypadnie po korekcie głębokości.

Wszystko to przy założeniu że wyciąg jest prostopadły do tubusa i że osie wyciągu i tubusa przecinają się a pająk dokładnie wycentrowałeś suwmiarką i lustro główne jest skolimowane przez dziurkę w pająku. Dopiero laser pozwolił mi uprzytomnić sobie że z moim wyciągiem nie jest OK - osie tubusa i wyciągu mijały się o jakiś centymetr.

 

Przemyśl jak biegną promienie, sam wpadniesz na rozwiązanie! Kolimacja nie jest skom-likowana, trzeba sobie wyobrazić (dla ułatwienia można narysować) bieg promieni. I to nie tylko w rzucie w płaszczyżnie prostopadłej do wyciągu ale i w płaszczyźnie wyciągu, prostopadłej do osi tubusa!

 

Po takim ćwiczeniu z optyki geometrycznej sposób zastosowania lasera do końcowej kolimacji jest oczywisty. Ale i bez niego dojdziesz do tego samego tylko że nieco mniej dokładnie może, chyba że zmajstrujesz jakieś pomocnicze przyrządziki w rodzaju punktowej diafragmy w wyciągu.

:salu:

 

P.S.

Miałem kłopoty z dokładnym ustawieniem kąta osiowego lusterka w moim U-boocie. Gdy doregulowywałem z kolimatorem laserowym na tom był mały błąd położenia osiowego ale próba jego małej korekty prowadziła do skokowego przestawienia o duży kąt.

Wreszcie zauważyłem że taka uroda mocowania lusterka:

wkręty regulacyjne miały przypadkowo ukształtowane prawie płaskie zakończenia, te zaś wyżłobiły sobie nieregularne dołki w oprawce lusterka. Dołki wyszlifowałem bardzo drobnym papierem ściernym na płąsko, śrubki zakończyłem stożkowo.

Drugi błąd utrudniający regulację - jedna z trzech śrubek regulacyjnych była nieznacznie skrzywiona i jej koniec próbował kółeczko zakreślić po oprawce. To właśnie powodowało nieregularne przeskakiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy o to chodzi ale lusterko wtórne nie moze być z definicji zamontowane symetrycznie. oś optyczna nie moze padać na punkt przeciącia się przekątnych !!!! a co za tym idzie cienie lusterka wtórnego nie sa symetryczne na lustrze głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg mam nowuitki prosto z Astrokraka, lusterko wtórne też i pająk. Wszystko łatwo się reguluje. Wszystko jest dobrze zamontowane a mimo to COŚ JEST NIE TAK. Powoli dochodze do wniosku że w moim U.... jest tubus krzywy albo wisi nademną klątwa braci U :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po piwerwsze primo niema możliwości żebyś ruszał lusterkiem i ciągle było tak samo :razz: nawet gdyby było wszystko krzywe to jak pisał cygnus... ruszasz lusterkiem góra-dół(głębiej-płycej) obraz chodzi w wyciągu tak samo. ruszasz osiowo, obraz w wyciągu chodi za lusterkiem w poprzek tubusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jak jeden pan w sprawie Kartaginy - powtarzam:

 

ODLEGŁOŚĆ LUSTERKA WTÓRNEGO OD ZWIERCIADŁA jest niewłaściwa!

Lusterko wtórne jest ZA BLISKO zwierciadła głownego. Skorygowane jest kątem ale należy skorygować głębokośc!

Chyba że wyciąg nie prostopadły....

 

Ja też mam U-boota, musiałem pod wyciąg z jednej strony wsadzić podkładek na TRZY MILIMETRY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie o tym mówiłem ale mysle, że jednak cygnus ma racje. Niewiem czy nie mylisz się w zeznaniach 8) w sumie to ty to widzisz jak jest.

 

jeżeli masz symetrycznie zamontowane lusterko co jest błędem! A sprawdzasz je przy założeniu że stożek światła ma trafić też w lusterko symetrycznie t omasz błąd pokazany właśnie na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek Pawlika nie odpowiada opisowi bo jest na nim nieskolimowane lustro główne.

Skoro jest wyjustowany centralnie otwór w pająku (co sprawdzono) i lustro główne skolimowane z osią tubusa - środkiem pająka to pozostaje wyciąg i lusterko wtórne.

 

Z reguły nie przesuwamy lusterka wtórnego wględem jego uchwygu. Jeśli otwór centralny w pająku jest dobrze położony to przykręcmy tam oprawkę lusterka i mamy je zamocowane w sposób zdeterminowany przez konstrukcję. Wcale się nie zastanawiamy czy oś optyczna pada na środek elipsy (tak być nie powinno, chyba że lusterko wtórne jest za duże i trochę nam "wystaje" poza odbicie zwierciadła głównego; wtedy niepotrzebnie powiększa się obstrukcja centralna ale na to nie mamy wpływu). Sprawdzamy przede wszystkim czy osie są prostopadłe i kąty dobre. No i czy całe lusterko wtórne mieści się centralnie w wyciągu. Jeśli wszystko jest cacy tylko lusterko nie jest na środku wyciągu to zła jest głębokość. Jeśli lusterko na środku ale obraz lustra głównego przesunięty w kierunku wlot-lustro główne - to głębokość lusterka jest niewłaściwa ale skorygowana ustawieniem lusterka. Mamy wtedy gorszą jakość obrazu bo promienie padają SKOŚNIE na okular. W obu wypadkach korygujemy głębokość i ustawiamy kąt lusterka wtórnego, lustra głównego nie ruszamy! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj mieszacie Panowie człowiekowi w głowie :roll: , radzę najpierw nauczyć się kolimacji a dopiero potem dawać rady. Polecam stronę

 

http://www.fpi-protostar.com/collim.htm

 

 

I fragment

 

However, it is important to recognize that all reflected components are not concentric. Specifically, 1.) the reflected human eye image is not centered within the secondary reflection, and 2.) the reflected image of the spider and secondary holder appear slightly shifted to the left within the open end of the tube (it's subtle, but you can see it). This makes sense, as the secondary mirror and spider really are shifted away from the focuser (i.e., not centered within the tube), so we would expect to see the non-centered reflection of this.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględnia się go zwykle już przy projektowaniu oprawy lustra wtórnego w danym telskopie :salu:

Pajaczek powinien być symetryczny a nie przesunięty bo inaczej z poczwórnego zobaczymy ośmiokątny promień wokół jasnej gwiazdy w obrazie dyfrakcyjnym a z potrójnego pająka nawet 12-to krotny :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględnia się go zwykle już przy projektowaniu oprawy lustra wtórnego w danym telskopie :salu:

Pajaczek powinien być symetryczny a nie przesunięty bo inaczej z poczwórnego zobaczymy ośmiokątny promień wokół jasnej gwiazdy w obrazie dyfrakcyjnym a z potrójnego pająka nawet 12-to krotny :shock:

Dokładnie tak jak myślałem. Ciekawe w takim razie jak Pawlik sam wyregulował offset.

W ogólności - trzeba by przesunąć lusterko wtórne względem jego oprawy. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.