Skocz do zawartości

Rubinar + okulary


pietia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od jakiegoś czasu posiadam obiektyw Rubinar 5,6/500 który wykorzystywałem dotychczas do fotografii. Myślę obecnie o przerobieniu go na teleskop. W związku z tym są dwie opcje: dokupić nasadke okularową Turist FŁ lub złączkę okularową M42x1/1,25" i do niej okular Pllosla np. 10mm. Ponieważ nie znam się na tym za bardzo mam wielką prośbę o podpowiedź co powinienem wybrać. Pierwsza opcja jest tańsza - poniżej 100zł ale może złączka + Pllosl da mi lepszą jakość. Dodam że zależy mi na jak największym powiększeniu (obserwacja planet). Zaletą drugiego rozwiązania jest to że mogę wymieniać okulary na dłuższe lub krótsze ogniskowe. Pozdrawiam - Pietia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gieneralnie to zapomnij o kątówce w nie przeogniskowanym obiektywie.

trzeba go rozebrać i wyjąć pierścienie ograniczające. Czyli jak widac nie możesz tego zrobic sam.

Bez przeogniskowania musiałbyś uzywac telekonwertera ok 100zł plus złączka 90° a i tak wiem, że najlepiej planety widać w przeogniskowanym obiektywie + prostka 3,5cm(45zł) + telekonwerter + kątówka90°. (wypadkowa ogniskowa koło 1500mm)

 

ps. a generalnie zupełnie to rubinar najbardziej się nadaje do pałerów ok 25-70x a i tak nie tak bardzo dobrze jak refraktor.

 

konkluzja? jak już to prostka i okular i nie do planet.

 

pozatym pietia powiedz jaka jest twoja determinacja 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Rubinar 500/5,6 poza dobrą jakoscia w astrofoto jako mały trawlerek wizualny ujdzie w tłumie ale raczej do małych i średnich powiększeń, ze złączką prostą i już napewno nie do dużych powerów planetarnych :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Determinacja? Czy chodzi o to co przede wszystkim chce obserwować? Jeśli o to chodzi to najbardziej interesują mnie planety dlatego zależało mi na dużych powerach. Mam jeszcze takie pytanka: do jakiej granicy mogę zastosować powiększenia na bazie mojego Rubinara (okulary 10mm, 7,5mm a może 6mm) i dlaczego? Od p. Janusza Płeszki dowiedziałem się że do 100x ale nie wiem co się dzieje powyzej tej granicy. Jest to stosunkowo jasny obiektyw (5,6/500) więc przy dużych powiększeniach aż tak bardzo chyba sie nie sciemni obrazu? No i nie wiem co sądzicie o nasadce Turist FŁ - warto sie w nią zaopatrzyć czy lepiej zainwestować w okular?

P.S. Aha, a jak odbywa się regulacja ostrości przy zastosowaniu okularu i złączki okularowej - czy jest to regulacja poprzez obrót np. tak jak w lornetkach, czyli w sposób płynny, czy też poprzez wyciąganie i chowanie okularu w złączce. Wybaczcie takie pytania ale ja znam na razie ten temat tylko z teorii :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Maksutow to jasny obiektyw fotograficzny i jego szczątkowa aberracja sferyczna wyjdzie przy większych powiększeniach psując nam obrazy dlatego nie zalecam na nim powerów ponad 100x co nie znaczy że się ich nie da uzyskać ale to nie ma większego sensu z punktu widzenia obserwatora :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takm jak napisałem najlepszy obraz to przeogniskowany obiektyw, przedłużka, ruski, telekonwerterx2, kątówka90° okular około 10mm całość 400zł i mniej.

 

160-200x przy dobrym seeingu jest w zasięgu. Pasy na Juwiszu widoczne Saturn z pierścieniem oddzielonym od planety i cieniem planety na pasie.

 

ps. co do determinacji to pytałem jak mocno to MUSI byc ten obiektyw. a nie cos normalnego do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mocno musi to być ten obiektyw? Po prostu taki na razie mam :) Czyli jeśli nie ma większego sensu power >100x to chyba pomyślę o okularze 10mm lub ewentualnie 9mm (nasadka Turist FŁ). Mając jeszcze do dyspozycji telekonwerter fotograficzny 2x będę mógł uzyskać max. powiększenie 100x lub 112x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nasadce Turist obraz jest prosty (ziemski) a przy złączce z okularem mam rozumieć że jest odwrócony tak? Jeśli tak to bardziej pasuje mi jednak nasadka dlatego że potrzebuje takiego układu również do obserwacji przyrodniczych W profesjonalny sprzęt astro będę mógł zainwestować dopiero za jakiś czas :(

P.S. Co to jest ten LER o którym pisał McArti?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak blisko musisz przystawić oko do szkła okularu, aby objąć całe pole widzenia dawane przez okular. Czym większy LER, tym większy komfort obserwacji. Jeśli podczas obserwacji musisz nosić okulary, z powodu np. astygmatyzmu, to minimalny LER wynosi dla ciebie ok 15 mm. A komfortowe obserwacje gołym okiem zaczynają się od 8-12 mm, choć zależy to w dużym stopniu od obserwatora - niektórzy spokojnie patrzą przez Plossle o odległości źrenicy wyjściowej równej 6 mm, a np. dla mnie minumum wynosi 10-12 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to ja kumam o co chodzi Mnie czasem trzeba łopatologicznie cos wyłożyć :D Noszę okulary (krótkowidz) więc dobrze jest teraz wiedzieć co to ten LER Dzięki wielkie. Powoli zdobywam doświadczenie i wiedzę a m.in. dzięki temu forum Jak mi się coś jeszcze przypomni to napisze Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pakuj się w turista fl :noughty:

 

mam i czasem zapinam do MTO

pole klaustrofobiczne , LER mały szorujesz rząsami po soczewce :wink:

no i możesz wygodnie obserwować tylko obiekty położone nisko

w zenicie to trzeba chyba być jogą :oops:

 

dla ornitologa pole też będzie za małe :roll:

 

lepiej przejściówka M42 i kątówka

45 stopni da ci zupełnie prosty obraz

90 stopni da ci obrócony stronami

 

45 st przy obserwacjach powyżej 70 st sprawia już problemy

 

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludziska nieprzeogniskowany Rubinar nie zadziała z kątówka!

 

przedchwilą sprawdziłem układ Rubinar + prostka+ odkręcony short barlow i włożony w kątówkę na gwint filtrowy+ kątówka+PL 10mm = da sie to oglądać i na styk nie potrzeba przeogniskowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jeszcze wymyśliłem dwa zestawy do high powerów z nieprzeogniskowanego Rubinara. :)

 

Zestaw pierwszy to wspomniany:

- Rubinar

- prostka M42/1,25"/M42

- sama soczewka short focus barlow x2 wkręcona nie do końca na papier do kątówki 1,25" (niestety normalnie się nie trzyma :? )

- kątówka 90° zwykła 1,25"

- okular

 

Zestaw drugi:

- Rubinar

- prostka M42/1,25"/M42

- soczewka short focus barlow x2 razem z oryginalną tuleją

- kątówka 90° M42/1,25"

- okular

 

Powiekszenie koło 130x obrazy nie jakieś genialne ale przyzwoicie niezłe!!!

RubinarHP-kątówka5.jpg

 

RubinarHP-kątówka4.jpg

 

RubinarHP-kątówka3.jpg

 

RubinarHP-kątówka2.jpg

 

RubinarHP-kątówka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz oświeć mnie

 

pryzmat pentagonalny współpracuje w lustrzankach jednoobiektywowych

z lustrem i bez niego da chyba obraz obrócony :roll:

 

Jakoś nie mogę wyobrazić sobie złączki 90* z tym pryzmatem w środku

 

Janusz może jakiś schemat optyczny co :salu:

 

No i jaką sprawność ma taka kątówka :roll:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aparatem, lustrem i pentagonem masz rację ale tu jest inny dachowiec Abbego o kącie łamiącym 90*pokryty fluorkowymi warstwami na wejściu i wyjściu o stratach po 1,5% a w szkle pryzmatu następuje już całkowite wewnętrzne odbicie ze sprawnością praktycznie 100% :salu:

Pryzmaty mamy w odmianie dachowej o pełnym odwróceniu obrazu ale za to mniejszym przelocie i zwykłe prostokątne o większym przelocie ale zamieniające lewo z prawo czyli jak zwykle coś za coś :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.