Jump to content

Rubinar + okulary


pietia
 Share

Recommended Posts

Witam! Od jakiegoś czasu posiadam obiektyw Rubinar 5,6/500 który wykorzystywałem dotychczas do fotografii. Myślę obecnie o przerobieniu go na teleskop. W związku z tym są dwie opcje: dokupić nasadke okularową Turist FŁ lub złączkę okularową M42x1/1,25" i do niej okular Pllosla np. 10mm. Ponieważ nie znam się na tym za bardzo mam wielką prośbę o podpowiedź co powinienem wybrać. Pierwsza opcja jest tańsza - poniżej 100zł ale może złączka + Pllosl da mi lepszą jakość. Dodam że zależy mi na jak największym powiększeniu (obserwacja planet). Zaletą drugiego rozwiązania jest to że mogę wymieniać okulary na dłuższe lub krótsze ogniskowe. Pozdrawiam - Pietia

Link to comment
Share on other sites

gieneralnie to zapomnij o kątówce w nie przeogniskowanym obiektywie.

trzeba go rozebrać i wyjąć pierścienie ograniczające. Czyli jak widac nie możesz tego zrobic sam.

Bez przeogniskowania musiałbyś uzywac telekonwertera ok 100zł plus złączka 90° a i tak wiem, że najlepiej planety widać w przeogniskowanym obiektywie + prostka 3,5cm(45zł) + telekonwerter + kątówka90°. (wypadkowa ogniskowa koło 1500mm)

 

ps. a generalnie zupełnie to rubinar najbardziej się nadaje do pałerów ok 25-70x a i tak nie tak bardzo dobrze jak refraktor.

 

konkluzja? jak już to prostka i okular i nie do planet.

 

pozatym pietia powiedz jaka jest twoja determinacja 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Potwierdzam, Rubinar 500/5,6 poza dobrą jakoscia w astrofoto jako mały trawlerek wizualny ujdzie w tłumie ale raczej do małych i średnich powiększeń, ze złączką prostą i już napewno nie do dużych powerów planetarnych :roll:

Link to comment
Share on other sites

Determinacja? Czy chodzi o to co przede wszystkim chce obserwować? Jeśli o to chodzi to najbardziej interesują mnie planety dlatego zależało mi na dużych powerach. Mam jeszcze takie pytanka: do jakiej granicy mogę zastosować powiększenia na bazie mojego Rubinara (okulary 10mm, 7,5mm a może 6mm) i dlaczego? Od p. Janusza Płeszki dowiedziałem się że do 100x ale nie wiem co się dzieje powyzej tej granicy. Jest to stosunkowo jasny obiektyw (5,6/500) więc przy dużych powiększeniach aż tak bardzo chyba sie nie sciemni obrazu? No i nie wiem co sądzicie o nasadce Turist FŁ - warto sie w nią zaopatrzyć czy lepiej zainwestować w okular?

P.S. Aha, a jak odbywa się regulacja ostrości przy zastosowaniu okularu i złączki okularowej - czy jest to regulacja poprzez obrót np. tak jak w lornetkach, czyli w sposób płynny, czy też poprzez wyciąganie i chowanie okularu w złączce. Wybaczcie takie pytania ale ja znam na razie ten temat tylko z teorii :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ten Maksutow to jasny obiektyw fotograficzny i jego szczątkowa aberracja sferyczna wyjdzie przy większych powiększeniach psując nam obrazy dlatego nie zalecam na nim powerów ponad 100x co nie znaczy że się ich nie da uzyskać ale to nie ma większego sensu z punktu widzenia obserwatora :salu:

Link to comment
Share on other sites

takm jak napisałem najlepszy obraz to przeogniskowany obiektyw, przedłużka, ruski, telekonwerterx2, kątówka90° okular około 10mm całość 400zł i mniej.

 

160-200x przy dobrym seeingu jest w zasięgu. Pasy na Juwiszu widoczne Saturn z pierścieniem oddzielonym od planety i cieniem planety na pasie.

 

ps. co do determinacji to pytałem jak mocno to MUSI byc ten obiektyw. a nie cos normalnego do planet.

Link to comment
Share on other sites

Jak mocno musi to być ten obiektyw? Po prostu taki na razie mam :) Czyli jeśli nie ma większego sensu power >100x to chyba pomyślę o okularze 10mm lub ewentualnie 9mm (nasadka Turist FŁ). Mając jeszcze do dyspozycji telekonwerter fotograficzny 2x będę mógł uzyskać max. powiększenie 100x lub 112x

Link to comment
Share on other sites

niekupuj tej nasadki to 9mm okularu z polem około <40° fakt, że obraz prosty ale wiem z relacji Zaizika np. że LER tam jest nądzny.

 

ps. no chyba że bardzo tanio. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Przy nasadce Turist obraz jest prosty (ziemski) a przy złączce z okularem mam rozumieć że jest odwrócony tak? Jeśli tak to bardziej pasuje mi jednak nasadka dlatego że potrzebuje takiego układu również do obserwacji przyrodniczych W profesjonalny sprzęt astro będę mógł zainwestować dopiero za jakiś czas :(

P.S. Co to jest ten LER o którym pisał McArti?

Link to comment
Share on other sites

Jak blisko musisz przystawić oko do szkła okularu, aby objąć całe pole widzenia dawane przez okular. Czym większy LER, tym większy komfort obserwacji. Jeśli podczas obserwacji musisz nosić okulary, z powodu np. astygmatyzmu, to minimalny LER wynosi dla ciebie ok 15 mm. A komfortowe obserwacje gołym okiem zaczynają się od 8-12 mm, choć zależy to w dużym stopniu od obserwatora - niektórzy spokojnie patrzą przez Plossle o odległości źrenicy wyjściowej równej 6 mm, a np. dla mnie minumum wynosi 10-12 mm.

Link to comment
Share on other sites

No teraz to ja kumam o co chodzi Mnie czasem trzeba łopatologicznie cos wyłożyć :D Noszę okulary (krótkowidz) więc dobrze jest teraz wiedzieć co to ten LER Dzięki wielkie. Powoli zdobywam doświadczenie i wiedzę a m.in. dzięki temu forum Jak mi się coś jeszcze przypomni to napisze Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Nie pakuj się w turista fl :noughty:

 

mam i czasem zapinam do MTO

pole klaustrofobiczne , LER mały szorujesz rząsami po soczewce :wink:

no i możesz wygodnie obserwować tylko obiekty położone nisko

w zenicie to trzeba chyba być jogą :oops:

 

dla ornitologa pole też będzie za małe :roll:

 

lepiej przejściówka M42 i kątówka

45 stopni da ci zupełnie prosty obraz

90 stopni da ci obrócony stronami

 

45 st przy obserwacjach powyżej 70 st sprawia już problemy

 

:salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie zapominaj o oferowanych obecnie złączkach kątowych 90* na pryzmacie dachowym w pełni odwracajacych obraz od razu z końcówką do MTO :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Powiedzmy że wyżej wspominana 90* jest na samym dole oferty oraz model 45*też do MTO na trzeciej pozycji ale żeby od razu z pod lady :roll: :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ludziska nieprzeogniskowany Rubinar nie zadziała z kątówka!

 

przedchwilą sprawdziłem układ Rubinar + prostka+ odkręcony short barlow i włożony w kątówkę na gwint filtrowy+ kątówka+PL 10mm = da sie to oglądać i na styk nie potrzeba przeogniskowania.

Link to comment
Share on other sites

A więc jeszcze wymyśliłem dwa zestawy do high powerów z nieprzeogniskowanego Rubinara. :)

 

Zestaw pierwszy to wspomniany:

- Rubinar

- prostka M42/1,25"/M42

- sama soczewka short focus barlow x2 wkręcona nie do końca na papier do kątówki 1,25" (niestety normalnie się nie trzyma :? )

- kątówka 90° zwykła 1,25"

- okular

 

Zestaw drugi:

- Rubinar

- prostka M42/1,25"/M42

- soczewka short focus barlow x2 razem z oryginalną tuleją

- kątówka 90° M42/1,25"

- okular

 

Powiekszenie koło 130x obrazy nie jakieś genialne ale przyzwoicie niezłe!!!

RubinarHP-k&#261;t&#243;wka5.jpg

 

RubinarHP-k&#261;t&#243;wka4.jpg

 

RubinarHP-k&#261;t&#243;wka3.jpg

 

RubinarHP-k&#261;t&#243;wka2.jpg

 

RubinarHP-k&#261;t&#243;wka.jpg

Link to comment
Share on other sites

Janusz oświeć mnie

 

pryzmat pentagonalny współpracuje w lustrzankach jednoobiektywowych

z lustrem i bez niego da chyba obraz obrócony :roll:

 

Jakoś nie mogę wyobrazić sobie złączki 90* z tym pryzmatem w środku

 

Janusz może jakiś schemat optyczny co :salu:

 

No i jaką sprawność ma taka kątówka :roll:

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z aparatem, lustrem i pentagonem masz rację ale tu jest inny dachowiec Abbego o kącie łamiącym 90*pokryty fluorkowymi warstwami na wejściu i wyjściu o stratach po 1,5% a w szkle pryzmatu następuje już całkowite wewnętrzne odbicie ze sprawnością praktycznie 100% :salu:

Pryzmaty mamy w odmianie dachowej o pełnym odwróceniu obrazu ale za to mniejszym przelocie i zwykłe prostokątne o większym przelocie ale zamieniające lewo z prawo czyli jak zwykle coś za coś :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.