Skocz do zawartości

Wyciagi


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

Przygladam sie newtonom dostepnym u nas i dochodze do wniosku ze ich slabym pktem sa wyciagi.

 

Synta - do przerobki..

Astrokrak - tez jest troche narzekaczy.

Nowa seria Starhopperow Celestrona - wyciag za krotki (na pewno w 8''. Inne modele - nie znalazlem komentarzy)

Zostaje Orion, ktory jest sprawdzony (przynajmniej o XT10 jest calkiem sporo pozytywnych opinii).

 

Czy mozna bezproblemowo zamontowac do teleskopu jakis inny wyciag? Na co musze zwracac uwage?

Chyba warto dac pare stowek wiecej ale miec przynajmniej wygode zapewniona na lata, prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymbardziej że już poprawiliśmy sprężyny dociskowe robiąc je z lepszej, sprężystej, gatunkowej stali oraz zwiększyli grubość ślizgowej listwy teflonowej co znacząco podniosło komfort pracy naszych wyciągów i ich trwałość.

Wpadnij do firmy, daleko nie masz i pomacaj jak chodzą i czy mają luzy a wyrobisz sobie własne i niezależne od kilku etatowych "szczekaczy" zdanie w tej materii :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No problemem o ktorym zapomnialem wspomniec jest chyba niestabilnosc produkcji..tak jak z lustrami synty, zdarza sie lepsze, zdarza sie gorsze. Podobnie chyba z wyciagami :?

 

Janusz..no mysle ze rozne sprzeciki ogladne jeszcze na obserwacjach :salu:

 

Tak czy siak: czy z technicznego pktu widzenia czy da sie bezproblemowo podmienic standardowy wyciag na inny? Czy np. budowa teleskopu na to nie pozwala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem wyciąg jeden wyciąg dość niedawno. Na pewno nie można do tego podejść od razu z wiertarą i pilnikiem. Najpierw zorientujmy się co i jak rozrysujmy sobie całą sytuację a dopiero potem wyjmijmy z telepa bebechy i zacznijmy ciąć. :salu:

 

Jak byś miał jakieś pytania to wal na maila.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać się napewno da dowodem czego są liczne w skali roku wymiany wyciągów "U" na "A" robione na zlecenie zrozpaczonych klientów :(

Trzeba tylko rozwiercić otwór w tubusie na większy i wywiercić i nagwintować 4 nowe otwory pod stopkę wyciągu, no problemos, robimy to praktycznie na codzień :salu:

Co do naszej produkcji to jest ona ciągle udoskonalana zreszta zgodnie z rozsądnymi sugestiami naszych klientów :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co zwierciadła to prawda ja wymieniałem diagonalne na większe.

I taka jedna porada używaj ręcznej maszynki do gwintowania. Tuba jest okrągła i ręcznie można precyzyjnie ustawić kąt gwintowania. Gwintownik automatyczny troszkę zawsze schodzi i potem śróby "odstają" dlatego jak nie masz wprawy to nagwintuj ręcznie.

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdamO zamierza skonstruować bardzo solidny wyciąg do astrofoto. Ale nie chce wyważać otwartych drzwi, dlatego prosił w osobnym wątku o sugestie, przykłady godnych polecenia rozwiązań czy pokazanie dobrego wyciągu. Na razie - niestety - bez odzewu. Widocznie kto ma dobry wyciąg - nic to go nie obchodzi, nie widzi potrzeby udoskonalania. Kto ma zły - kupuje w Astrokraku bo napewno będzie lepszy. Trzeciej postawy nie widzę. Sporo osób szlifuje lustra. NIKT nie chce zrobić WYCIĄGU? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Tec'a czy W-0 bo takie mogę przykładowo wskazać dobre wyciągi na rynku taki projekt sporo kosztował i nie rozumiem twojego oburzenia :shock: dlaczego ktoś miałby udostępniać go za darmo w dodatku do komercyjnych celów czyli rynkowej sprzedaży :roll:

Nawet żeby coś nielegalnie czy półlegalnie kopiować trzeba najpierw nabyć oryginał i jest to zapewne normalny prządek rzaczy w pirackim półświatku :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu jakoś w tym wątku nie miałeś zbyt wiele do powiedzenia na temat dość poważnych problemów z Twoimi wyciągami http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5657 wrecz się kajałeś kiedy mowa była o luzach i niedociągnięciach, a tutaj nagle twierdzisz że wszystko jest OK ? Nie jest OK, i nie twierdzę tego wyłącznie ja (jako etatowy krzykacz) ale kilka poważnych osób, które rónież miały poważne problemy z Twoimi wyciągami !

 

Dominiku ten zegar na Masterglide to nie kompensacja temperatury a analogowy odczyt położenia wyciągu (na czujniku zegarowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale K. niestety zmuszony jestem ignorować twoje pieniackie wątki o zabarwieniu ataków personalnych na moją osobę, tym samym witaj w ignorowanych przeze mnie na tym forum, czyli już bez odbioru i żegnam kolegę "... ... a karawana rusza dalej" :salu:

 

Ps. Nie przypominam sobie abyś nabył u nas jakikolwiek wyciąg więc twoje zachowanie nie pozostawia cienia watpliwości co do kierujących Tobą niskich pobudek, dowidzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, melduje się Twój "etatowy szczekacz".

Wybacz porównanie ale pierwszych kilka postów tego wątku to jakaś natrętna wersja artykułu sponsorowanego.

 

Ale do rzeczy. Robisz wyciągi o konstrukcji ciernej ale zachwalasz je jakbyś robił ósmy cud świata. Zyczę Ci więcej pokory wobec inteligencji i doświadczenia ich użytkowników.

Ponieważ masz manierę opowiadania 'na okrągło' to przypomnijmy fakty:

- wyciągi są dostępne (+)

- są dostępne w wersji 1.25" i 2" (+)

- mają konstrukcję cierną a więc możliwie prostą co przy ich cenie oznacza, że są chyba drogie (-+)

- konstrukcja nie zapewnia docisku części ruchomej w całym zakresie ruchu bo podparcie jest jednopunktowe (-)

- docisk jest problematyczny bo sprężyny się odkształacają (-)

- wyciąg nie nadaje się do motoryzacji (-)

================================================================================

======================

W skrócie mówiąc Twoje wyciągi, szczególnie te 1.25" , nadają się do budowy teleskopów i modernizacji gorszych wydań wyciągów. Wyciągi 2 " mają tendencję do szybkiego zaniku tarcia w mechaniźmie ruchu. Wszystkie wyciągi nie nadają się do motoryzacji. Komu wystarcza taki bilans powinien kupić wyciąg u Ciebie.

 

Moim zdaniem każdy wyciąg z zębatką jest lepszy od konstrukcji ciernej z kilku powodów o których już pisałem.

Na minus w tym przypadku należy zapisać także Twoją niechęć do poprawienia konstrukcji wyciągu i niezrozumiałe zaczepki personalne.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku ten zegar na Masterglide to nie kompensacja temperatury a analogowy odczyt położenia wyciągu (na czujniku zegarowym)

 

Papatki vel kalużny_m ty gówn... wiesz o focuserach wiec mor.. w kub... Jak będziesz miał jakiś focuser z prawdziwego zdarzenia to bedziesz GURU a na razie to możesz jedynie oglądać obrazki, które się w sieci pokazują - panie majster :salu:

 

Kto mówił, że akurat ten focuser, którego zdjęcie zamieściłem ma kompensację temperatury, no kto ? Papatki vel kałuzny_m :salu: Daj sobie chłopie na wstrzymanie bo trafisz do lekarza od główki :salu:

 

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

papatki i kaluzny w jednej osobie, czy jak ci tam... daj sobie na wstrzymanie, bo wydaje mi sie ze bladzisz w oblokach znacznie wyzej nizeli mozesz, i jakos ci to nie wychodzi... odpusc sobie bo zwyczajnie sobie szkodzisz... over i papatki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może cos takiego ?  :lol:Proste jak drut a jakże piękne:

 

Łożyskowanie wyciągu i do tego kompensacja temperatury  :salu:  

 

Obrazek

 

Ma też wadę - to dość droga zabawka.

 

Warto jednak poczytać i pooglądać:

 

http://www.observatory.org/index.htm

 

Pozdrawiam,

Dominik

 

Ty Dominik powiedziałeś że ten wyciąg ma kompensacje nie ja.

 

Serdecznie Cię pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, melduje się Twój "etatowy szczekacz".

Wybacz porównanie ale pierwszych kilka postów tego wątku to jakaś natrętna wersja artykułu sponsorowanego.

 

Ale do rzeczy. Robisz wyciągi o konstrukcji ciernej ale zachwalasz je  jakbyś robił ósmy cud świata. Zyczę Ci więcej pokory wobec inteligencji i doświadczenia ich użytkowników.

Ponieważ masz manierę opowiadania 'na okrągło' to przypomnijmy fakty:

- wyciągi są dostępne (+)  

- są dostępne w wersji 1.25" i 2" (+)

- mają konstrukcję cierną a więc możliwie prostą co przy ich cenie oznacza, że są chyba drogie (-+)

- konstrukcja nie zapewnia docisku części ruchomej w całym zakresie ruchu bo  podparcie jest jednopunktowe (-)

- docisk jest problematyczny bo sprężyny się odkształacają (-)

- wyciąg nie nadaje się do motoryzacji (-)

================================================================================

======================

W skrócie mówiąc Twoje wyciągi, szczególnie te 1.25" , nadają się do budowy teleskopów i modernizacji gorszych wydań wyciągów. Wyciągi 2 " mają tendencję do szybkiego zaniku tarcia w mechaniźmie ruchu. Wszystkie wyciągi nie nadają się do motoryzacji. Komu wystarcza taki bilans powinien kupić wyciąg u Ciebie.

 

Moim zdaniem każdy wyciąg z zębatką jest lepszy od konstrukcji ciernej z kilku powodów o których już pisałem.  

Na minus w tym przypadku należy zapisać także Twoją niechęć do poprawienia konstrukcji wyciągu i niezrozumiałe zaczepki personalne.

L.J.

 

Leszku szkoda że sam sie szuflakdujesz jako szczekacz bo nie Ciebie akurat miałem na myśli (sam tworzysz i pracujesz dla naszego dobra a inni tylko dziegciu dolewają) ale mniejsza o to, dzięki za szczerość, teraz odpowiem rzeczowo na twoje pytania:

 

-Wyciągi są obecnie dostępne w ciągłej sprzedaży zarówno 2" jak i 1,25" w wersji krótkiej do Newtona i długiej do refraktorów.

 

-Wyciagi 1,25" zostały przeprojektowane i powiększony jest ich przelot do 40mm z obecnych 32mm średnicy wewnętrznej.

 

-Blaszki sprężyste po uwagach użytkowników już zostały zastąpione lepszymi materiałowo ze sprężystej stali odpowiedniego gatunku.

 

-Trzeba sobie powiedzieć szczerze że nigdy nie miałem ich zamiaru motoryzować i do tego ten projekt nie został stworzony wiec się nie nadaje z założenia

 

-Wyciągi a raczej ich tuleja wewnętrzna jest docikana listwą teflonowa w 2 miejscach na całym obwodzie a rolka zapewnia tylko trakcję tulei i znajduje się w środku względem linii ich podparcia, zapewwniam Cię że na tym etapie to optymalne rozwiązanie.

 

-Udostępniłem Ci nieodpłatnie wyciąg do próby Motoryzacji z informacją że nie widzę szans na jej powodzenie, dobrze że sie o tym sam przekonałeś i teraz już to wiesz.

 

-Jeśli uważasz że są drogie to w czym problem abyś wyprodukował tańsze i lepsze z własnego projektu , to wolny rynek a wyciąg nie jest chroniony patentami, można go kopiować do woli, jeśli oczywiście ktoś chce i potrafi :lol:

Możesz także zrobić swój model na zębatce, nie widzę żadnego problemu, jednakże ja nie zamierzam sie cofać w wyciągach do epoki ząbków i trybików, popatrz co robią obecnie liderzy na rynku :salu:

 

Bez Urazy Leszku i teraz szczerość za szczerość bez ogródek, tak jak lubisz, wiem że jesteś zdolny i ambitny oraz zrobiłeś fajny projekt motofokusa, szkoda tylko że wcześniej nie rozeznałeś rynku i nie rozumiesz że klientów tanich, chińskich teleskopów nie stać na twoje upgready z definicji a do wyciągów Astrokrak to się nie sprawdza też z definicji bo nie zostały pod zmotoryzowanie zaprojektowane.

To samo się dotyczy motoryzacji Synty i jej Go To, jego koszty na poziomie większej części ceny teleskopu są nie akceptowalne dla wielu jego posiadaczy i to jest niezaprzeczalny fakt.

 

A teraz konkretna otwarta propozycja:

 

Pomyśl lepiej nad motoryzacją i konstrukcją platformy equatorialnej bo to ma sens i będzie działać nawet do astrofoto i sprawdza się dobrze nawet pod duże Dobsy.

Mogę partycypować w projekcie i kosztach wykonania jej mechanicznej części :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to Domek czy jak tam chcesz się nazywać (Meteor ?), że nie wystarczy być zdolnym i mieć harmonię pieniędzy. Trzeba mieć również trochę godności, której niestety nie kupisz.

Twoja wypowiedź nie mieści się w przyjętym tu standardzie wypowiedzi. Gdyby na Twoim miejscu był MarcinL to prawdopodobnie Jesion nieomylny już by Ciebie zbanował. Ale ponieważ ostatnio jesteście kolegami i z Jesionem i z Piotrem Z. więc możesz się chyba czuć bezkarny w swoim bezprzykładnym chamstwie.

Janusz, w tym wątku mówimy o Twoim wyciągu a nie o moim systemie goto. Twoje zaczepki personalne są w stylu "a u was biją Murzynów" - tak się robi jak nie staje rzeczowych argumentów w dyskusji. Robisz wyciągi jakie robisz. Można o nich mieć chyba własne zdanie ? Tobie jednak brakuje dystansu do własnej produkcji, nie możesz się pozbyć natrętnej megalomanii, gdyby nie to denerwujące chwalipięctwo to reszta jest do zaakceptowania. Kto chce kupi sobie Twój wyciąg, kto nie chce to go oczywiście nie kupi. Ale dzięki takiej dyskusji będzie miał możliwość poznania argumentów za i przeciw.

Ale jak już poruszyłeś ten temat to pozwolę sobie zauważyć, że pokazałem koszty systemu sterowania również i dlatego, aby rozwiać mit, że można to zrobić za 500 PLN. Aby Cię nieco sprowadzić na ziemię przypomnę tylko, że Twój montaż Dobsona do teleskopu Antares (porównywalny wielkością z Syntą) kosztuje 400 PLN (koszt teleskopu 2350 - koszt tuby optycznej 1950 PLN). Przykładaj więc właściwą miarę do ocenianych rzeczy.

Dalej także podtrzymuję opinię, że wyciągi cierne to konstrukcja gorsza od wyciągów zębatkowych.

Proponujesz jakąś współpracę przy motoryzacji platformy ale jakie z Tobą mogą być interesy jak nie potrafisz przez kilka lat zrobić jednego teleskopu ?. Jakie dasz gwarancje, że wywiążesz się z zaciągniętych obietnic ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty Dominik powiedziałeś że ten wyciąg ma kompensacje nie ja.

 

Serdecznie Cię pozdrawiam !

 

Czy ja napisałem, że wyciąg ze zdjęcia które zamieściłem ma kompensacje temperatury ? Napisałem gdzieś tak. Oglądales stronę www Paula i widziałes ile tam jest zdjęć. Wybrałem jedno z nich na chybił trafił bo fajnie wygląda.

 

Polecem Ci lekturkę tutaj: http://www.observatory.org/featurmc.htm

 

Robisz wszystko żeby się tylko przyczepić do tego co piszę. Wkładasz w to dość dużo wysiłku wiec wysil wzrok i poczytaj sobie na stronie, którą Ci podałem powyżej (jeśli wogóle umiesz czytać :salu: ) a najlepiej zrób tak: Ctrl+F (w IE) i wpisz słowo kluczowe "temperature" i kliknij na OK.

 

Roztropku życzę,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.