Skocz do zawartości

Wyciagi


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

Aby Cię nieco sprowadzić na ziemię przypomnę tylko, że Twój montaż Dobsona do teleskopu Antares (porównywalny wielkością z Syntą) kosztuje 400 PLN (koszt teleskopu 2350 - koszt tuby optycznej 1950 PLN).  Przykładaj więc właściwą miarę do ocenianych rzeczy.  

Dalej także podtrzymuję opinię, że wyciągi cierne to konstrukcja gorsza od wyciągów zębatkowych.

L.J.

 

Tą opinię mogę zrozumieć bo nie nadają się do Twojej motoryzcji, to jest tu oczywiste :salu:

Jeśli nie widzisz różnic w sztywności i jakości naszych Dobsonów w stosunku do np Synty to pozostaje mi tylko ubolewać nad twoją spostrzegawczością i brakiem obiektywizmu.

 

Ps. Meteor to chyba nie Domek :shock: bo znam klienta o takiej ksywce, często pytam klientów pod jaką ksywka piszą na forum z czystej ciekawości i ten podał pseudo Meteor :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek ale z logicznego rozbioru twojego postu 8) naprawdę wynika, że na fotce spodziewamy się "COŚ TAKIEGO" czyli "Łożyskowanie wyciągu i do tego kompensacja temperatury" z wadą (pod obrazkiem) "to dość droga zabawka"

 

Kontekst jest jaki jest. ale juz nie rozwadniajcie tego wątku. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to Domek czy jak tam chcesz się nazywać (Meteor ?), że nie wystarczy być zdolnym i mieć harmonię pieniędzy. Trzeba mieć również trochę godności, której niestety nie kupisz.  

Twoja wypowiedź nie mieści się w przyjętym tu standardzie wypowiedzi. Gdyby na Twoim miejscu był MarcinL to prawdopodobnie Jesion nieomylny już by Ciebie zbanował. Ale ponieważ ostatnio jesteście kolegami i z Jesionem i z Piotrem Z. więc możesz się chyba czuć bezkarny w swoim bezprzykładnym chamstwie.

L.J.

 

No widzę Leszku, że nie zchodzisz z utartej już ścieżki wychowywania mnie i wytykania chamstwa jak to określasz. Widzę jednak, że puszczają Ci nerwy i zaczynasz przywoływać w brzydki sposób niezwiązane z tematem wątku osoby i sugerując jakieś tam osobiste powiązania w stylu - "jesteście kolegami". Szkoda, że te osoby są przez Ciebie wykorzystywane do osobistych porachunków z Domkiem (a jednak) :salu: .

 

Prosze Leszku przyjrzyj się właśnej osobie i zadaj sobie pytanie ile w tej twojej wypowiedzi powyżej jest "chamstwa" i jak widzę rozgoryczenia jakiegoś.

 

Pozdrawiam serdecznie

Domek

(Chamski)

 

 

A tak wracając do tematu to jek dużym problemem byłoby zrobienie właśnie łożyskowanego wyciągu - problem materiałowy czy wykonastwo. Czy może brak popytu na taki ewentualnie drogi wyciąg (może kilku klientów tylko) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie widzisz różnic w sztywności i jakości naszych Dobsonów w stosunku do np Synty

 

Przepraszam, ale ja podobnie jak Leszek, nie widzę również tej różnicy. No chyba że na korzyść Synty.

 

Przykro mi Oskarze ze nigdy nie byłeś posiadaczem Dobsona z Astrokraka i chyba Synty także nie miałeś by móc to miarodajnie ocenić :salu:

Obecnie produkowane Antaresy mają lustra 250 i będzie możliwość porównania ich Dobsonów z Syntą 250 to wtedy porozmawiamy o konkretach jak sztywność czy trwałość konstrukcji :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaluzny_m napisał:

 

Ty Dominik powiedziałeś że ten wyciąg ma kompensacje nie ja.  

 

Serdecznie Cię pozdrawiam !

 

 

Czy ja napisałem, że wyciąg ze zdjęcia które zamieściłem ma kompensacje temperatury ? Napisałem gdzieś tak. Oglądales stronę www Paula i widziałes ile tam jest zdjęć. Wybrałem jedno z nich na chybił trafił bo fajnie wygląda.

 

Dominik, ja też to zrozumiałem tak jak papatki :? Tak napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominik, ja też to zrozumiałem tak jak papatki  :? Tak napisałeś.

 

No własnie, ja odniosłem się generalnie do produktu Van Slyke Engineering i pokazałem zdjęcie jednego z focuserów (robią ich całe mrowie rodzajów). Następnym razem :wink: postaram się bardziej starannie wybierać zdjęcia bo ten "ciśnieniomierz" :lol: na zdjęciu może wprowadzać w błąd i prowadzić do autosugestii. :lol:

 

Mam nadzieję, że teraz jest już jasne, że produkt VSE umożliwia kompensację temperatury i automatyczne ustawianie ostrości (ultradokładne) lub ręczne ustawianie ostrości (też ultradokładne). Podobno są to focusery najwyższej klasy.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to Domek czy jak tam chcesz się nazywać (Meteor ?)

 

Leszku, a mialem Ciebie za spostrzegawczego czlowieka... Fakt ze znamy sie z Domkiem i jestesmy dobrymi znajomymi nie zmienia niczego, i Meteor i Domek to dwie zupelnie inne osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale musisz przyznać Meteor, że śmiesznie to trochę wygląda. W środku nocy Domek wylewa wiadro g... na czyjąś głowę ...

 

No już dosadniej nie mogłem ale się starałem bardzo. Ileż można ? Mogłem mu po prostu dać Ignora ale ciągle w niego wierzę, że kiedyś napisze coś ciekawego tak jak pisał kiedyś bo teraz to się jakoś skupia na szukaniu "dziury w całym" w moich wypowiedziach.

 

Moim zdaniem lepiej jest nawet czasami dość (lub bardzo) ostro zareagować niż po prostu zignorować. Ja jeszcze Papatkiego nie "skreśliłem" :lol: Chamstwo - moim zdaniem szybka dosadna reakcja z mojej strony.

 

A i wróćmy do tematu:

 

Tak wygląda wyciąg w TMB w wersji CNC (wygląda to jakby cała reszta była tylko dodatkiem do wyciągu: :lol:

 

robofocus_tmb2.jpg

 

A tak to się prezentuje z Robofocusem:

 

robofocus_tmb.jpg

 

A tak wygląda wyciąg Takahashi do SCT (ponad 500 dolców takie gówienko kosztuje):

 

robofocus_mewlon.jpg

 

Oba wyciągi są moim zdaniem OK (ten Takahashi to tak zwane "masełko" a ten TMB chodzi dość ciężko ale płynnie). Bardzo przydatną sprawą jest możliwość obrócenia wyciągu o dany kąt oba wyciągi mają tą funkcje przy czym w TMB obraca się również szukacz - u mnie to się nie sprawdza bo mam dwa teleskopy powieszone blisko siebie i mi ten szukacz "haczy" :roll: .

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku w większości przypadków zwracam Ci tylko uwagę na "nieścisłości" w wypowiedziach, taki mam sposób wypowiedzi i to co robię tyczy się ogólnie rzecz biorąc postów produkowanych przez wszystkich forumowiczów (tu i TAM) a nie tylko twojej osoby. W przeważającej większosci wychodzi na to że to jednak ja bywam bliższy prawdy od Ciebie (vide wątek o składaniu LRGB, Celestron-Orion, wyciągi, itp.) twoje wypowiedzi są za to w stosunku do mnie w takim tonie jak ten powyzej. Nie owiając w bawełnę - wydaje mi się że powinneś coś chyba powiedzieć prawda ? Bo ostatnio naprawdę zdrowo przeginasz !

 

Zmień też proszę tony wypowiedzi w stylu : "nie skreślać go", "dać mu szansę" itp. Nie jestem ani twoim chłopcem na posyłki, i nie pozwolę sobie na wypowiadani się o mojej osobie w takim kontekście - zresztą za kogo ty się właściwie uważasz ?

 

Oczekuję również odpowiedzi ze stony Rady Forum - na twoj atak na moja osobe, by wykracza to dalece poza dobry ton, kulturę i regulamin forum.

 

------------

 

Ponieważ Janusz jasno określił to czy projekt wyciągu jest objęty prawem autorskim - jeżeli zdążę dorobić zdjęcia do rysunków które posiadam - dziś lub jutro wrzucę PDFa ze zwymiarowanym wyciągiem made by Astrokrak. Powinno to ostatecznie rozwiązać wątpliwości co do konstrukcji. Moim zdaniem zrobienie tego wyciągu średnio sprawnemu tokarzowi (przy założeniu że w dolnej części zamias wcięcia zastosujemy płaskie zfrezowanie) nie powinno zająć więcej niż kilka godzin. Do wykonania wyciągu do Newtona potrzeby jest na dobrą sprawę wałek aluminiowy o średnicy 70 mm i długości 150 mm, blacha aluminiowa 70x70x13, dwa paski teflonu o gubości wymiarach 5x1x200 mm wałek stalowy o średnicy 6 mm i długości 80 mm kilka śrubek, pokrętła i to wszystko !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku ten zegar na Masterglide to nie kompensacja temperatury a analogowy odczyt położenia wyciągu (na czujniku zegarowym)

 

 

W tym co napisał Michał nie widzę nic prowokującego do takiej odpowiedzi jaką otrzymał . Myślę że Dominik w nocy chlapnął kielicha i dołożył Papie za całokształt . Oni się tak lubią na wszystkich forach . Gdybym to ja coś takiego zrobił to na pewno bym PRZEPROSIŁ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co napisał Michał nie widzę nic prowokującego do takiej odpowiedzi jaką otrzymał . Myślę że Dominik w nocy chlapnął kielicha i dołożył Papie za całokształt . Oni się tak lubią na wszystkich forach . Gdybym to ja coś takiego zrobił to na pewno bym PRZEPROSIŁ .

 

Piotrze i McArti robię to dla Was :salu:

 

Tak jest niestety w prawie każdym wątku z moim udziałem i udziałem Papatka. Mam nadzieję, że to ostatni tego typu "incydent" na tym forum. Zgadzam się też, że nie wytrzymałem ale przecież nigdzie nie napisałem, że "poniżej zamieszczone zdjęcie zawiera focuser z kompensacją temperatury", tylko, że VSE to łożyskowane wyciągi i mają możliwość kompensacji temperatury. Nieźle się wkurzyłem jak Papatek po raz kolejny wyjechał z tekstem w moim rozumieniu: "Dominiku bzdury piszesz" bo nie lubie jak ktoś mi przypisuje pisanie rzeczy, których nie piszę. Ale zrozumcie mnie bo to nie jest pierwszy raz, w którym Papatki jak widzi tylko moją wypowiedź to postanawia natychmiast coś napisać. Przestałem aktywniej pisać na Astro4u.net bo chciałem odpocząć od ciągłych kłótni z Papatkim ale dopadł mnie też tutaj :lol:

 

Papatki przepraszam za całokształt i przynajmniej z mojej strony deklaruję, że nie będe już marnować czasu ludzi z forum czytaniem postów nie na temat.

 

Do twojej ostatniej wypowiedzi powyżej już się nie odniosę bo patrz to co powyżej.

 

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do wachowców. Jestem na etapie budowy teleskopu Newtona 150/900.

Wg wyliczeń ognisko lustra głównego będzie wyprowadzone 90 mm nad tubę. Wyciąg 2", który mam zamiar zrobić będzie się składał z dwóch tulei. Tuleja dolna stała zamocowana do tuby i górna ruchoma wysuwana obrotowo (śrubowo). Prowadzenie- dolna tuleja na górnej krawędzi, górna na dolnej. Teraz pytanie czy wystarczy 80 mm długości dolnej tulei i jaka powinna być długość górnej.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku, czy możesz tego Takahashi w wolnej chwili zwymiarować?

może bym sobie coś takiego zrobił.

Jednak może uda się z dobrym skutkiem wrócić do meritum.

 

Januszu - gdybym miał na myśli wykonanie przez tokarza wyciągu Made in Astrokrak - to z pewnością poprostu bym go kupił (wyciąg, nie tokarza!). Nie sądzę by tokarz pokrył coś szafirem. :salu:

Obawiam się że płaskie sprężyny z odpowiedniej wysokogatunkowej stali nie zapewniają stabilności docisku. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie, co nie znaczy że nie znam takiego wyciągu, który obchodzi się całkiem bez sprężyn :(

 

Rózni Majsterkowicze najrozmaitsze Rakiety Ariane budują, więc i oryginalne konstrukcje wyciągów nie zastrzeżone jako wzór użytkowy mogą na zasadzie Open Source udostępnić!

 

Bardzo mi się podobał link... i te wyciągi cudne na łożyskach prześlicznych. Na początku zdawało mi się że to jakiś AUTOKLAW. W swoim czasie robiłem szafę wnękową (ech... nie mogę powstrzymać się od dygresji!) z drzwiami na łożyskach kulkowych, ale były trochę większe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie na różnych forach trafiłem na różne opinie o wielkości posuwu wyciągu (od 25 do 50 mm). Wg. moich prowizorycznych obliczeń ok. 50 mm powinno wystarczyć, z tym że 15 mm poniżej ogniska i 35 mm powyżej. Nie wiem czy to wystarczy dla Barlowa i okularu 35 mm. Jak to wygląda w markowym sprzęcie?. Czy może mi ktoś z doświadczonych kolegów doradzić?

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze nasze wyciągi 2" z przed 12 lat miały 18mm przesuwu i 45mm długości złączkę okularową po odkręceniu której zakręcało się poprzez złączkę foto o bazie 10mm body Aparatu na gwint M42x1.

Były wykonane bez malowania proszkowego a wewnętrzna tuleja była nie utwardzana i polerowana pod teflon filcem ręcznie na tokarce (taki wyciąg jest do zobaczenia w komisowym teleskopie Antares oferowanym w forumowskim markecie)

Działa on do dzisiaj bardzo dobrze a przez kilka lat teleskop stał pod kopułą Rotundy w Obserwatorium Fort Skała i służył tam miłośniczym obserwacjom członkom PTMA i Klubu Messiera.

Po 2 latach zaczęliśmy robić wyciągi z utwardzaną galwanicznie powierzchnią ślizgową o grubości warstwy około 20-25 mikronów, malowane lakierem somochodowyym Autorenolak-F w zaprzyjaźnionym warsztacie lakierniczym, to był znaczny postęp bo poprawilismy estetykę oraz zwiększyliśmy przesów do 28mm gdyż pojawiły sie na rynku nowe i dobre ale nieparofokalne zachodnie okularki 2" :roll:

Następne 3 lata produkcji z małym hakiem i już nasze wyciągi mają estetyczne i trwałe malowanie proszkowe oraz przesów na poziomie 35mm tak na wszelki wypadek.

W obecnie produkowanych wyciągach tuleja ruchoma utwardzona jest w technologii gdzie warstwa szafirowa ma 3x większą grubość niż uzyskiwana w poprzednim procesie, przesów jest już o zakresie 46mm i dalsze jego zwiększanie jest już nieekonomiczne bo za bardzo by odsunęło ognisko i zwiększyło rozmiar lustra wtórnego, dlatego dla mocno nieparafokalnych okularków oferujemy poza standartowymi złączkami okularowymi o długości 55mm także krótsze o bazie 35mm oraz dłuższe o bazie 75mm co zapewnia już pełną stosowalność wszelkich nawet najbardziej nieparafokalnych okularków 2" w naszych wyciągach i oczywiście teleskopach.

Baza wyciągu 2" do połowy wysuniętego ze standartową złączka okularową o bazie 55mm to obecnie 135mm, to ważna wiadomość dla konstruktorów i budowniczych swoich teleskopów :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.