Skocz do zawartości

Zaćmienie Słońca - 31 maja 2003


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Obrączkowe zaćmienie Słońca

31 maja 2003

Zaćmienie będzie najbardziej niezwykłym zjawiskiem wśród zaćmień w ostatnich latach. Cień Księżyca przechodzi nad biegunem północnym i zanim padnie na powierzchnie Ziemi, zostanie odwócony i będzie się przesuwał odwrotnie niż na ogół - ze wschodu na zachód. Dzięki tej właśnie wyjątkowej konfiguracji, pas zaćmienia rozciągnie się aż na szerokość 4 900 km, ogarniając w ten sposób północną Szkocję, całą Islandię oraz prawie połowę powierzchni Grenlandii.

Duża szerokość pasa, da również możliwość obserwacji zaćmienia w fazie częściowej w północnej Ameryce. Obserwatorzy jednak muszą pamiętać, iż u nich zaćmienie będzie widoczne po południu 30 maja !

Częściowe zaćmienie będą mogli obserwować również mieszkańcy prawie całej Europy (w tym Polski), północno-zachodniej Afryki i Azji. Najbardziej korzystnym lądowym miejscem do obserwacji jest północno-zachodnia Islandia, gdzie zaćmienie można będzie obserwować teoretycznie od samego początku do końca, z fazą maksymalna wynoszącą w tym miejscu 0,965. Czas twania zaćmienia wyniesie tam 3 minuty i 35 sekund, a faza maksymalna nastąpi 4° nad horyzontem.

Na całej powierzchni fazy maksymalnej Słońce wraz przysłaniającym go Księżycem nie wzniesie się więcej niż 5° nad horyzontem.

W Polsce bedziemy mieli okazje podziwiać zaćmienie częściowe w dość dużej fazie, która zależnie od miejsca w Polsce będzie w fazie od 0,805 (południowo-wschodnia Polska) do 0,874 (północno-zachodnia Polska).

 

Szczegóły oraz efemeryda wraz z momentami dla kilkuset miast w Polsce i kilkunastu w Europie jak zawsze na stronie kalendarzyka AstroCD

http://www.astrocd.astronomia.pl/zs030531.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie koncepcje na zrobienie oslony przeciwslonecznej?

Ja, zastosowalem dyskietki 3,5" . Po sprawdzeniu na "naszym obiekcie" okazalo sie, ze potrzebne sa dwie warstwy czarnego krazka (slonce ok. 3 godz. przed zachodem). 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskietka okropnie zabarwia obraz na czerwono-brązowy.

Ja stosuję filtr słoneczny foliowy firmy "Baader Planetarium", który można dostać w np. w Astrokraku lub w Wydawnictwie Vega, ale myśle, że to już trochę za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pomiedzy filtry czerwony i zielony od swojego MTO 100/1000 wlozylem

fragment zdjecia rentgenowskiego kreagoslupa mojej mamy. Juz bylem zrobic

probe generalna. Kregoslup jest bardzo fotogeniczny. Ta ladna grupa plam tez :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do oglądania gołym okiem (tj. bez sprzętu optycznego) zamiast przydymionego szkiełka można użyć szybki od maski spawalniczej - o wschodzie Słońca chyba wystarczy taka o numerze ok. 8, ale w okolicach południa co najmniej 10,

zabarwia na zielono, a zdjęć przez tą szybkę się właściwie nie da wykonywać, ale za to fajnie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że zdjęcia zaćmienia wykonane za pomocą dyskietki wyglądają bardzo ładnie. Kwestia gustu. Mi nie przeszkadza kolor czerwieni i żółtego Słońca. Wykorzystanie szkiełka spawaliniczego niestety daje najgorsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A szkiełko spawalnicze akurat jest bezpieczne bo nie przepuszcza szkodliwego ultrafioletu i do obserwacji gołym okiem można go spokojnie polecać ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie... a jak tam z ultrafioletem w przypadku mylaru?

 

trzeba przyznać, że przy jasnych obiektywach obraz Słońca jest za intensywny w przypadku tego filtra i dlatego ja tylko raz po raz na krótko zerkam przez teleskop wyposarzony w mylar, a nie gapię się w nieskończoność, aż mi się plamy wypalą na siatkówce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mylar z Baadera jest powlekany aluminium a ono odbija szerokie spektrum światla słonecznego i jest w pełni bezpieczny dla oka :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że na następne takie zaćmienie widoczne w Polsce będziemy musieli czekać wiele lat. I wcale nie pociesza mnie fakt, że pierwsze obrączkowe zaćmienie widocznne z terenu naszego kraju będzie również widoczne jako obrączkowe w Jarosławiu, gdyż będę miał wtedy 106 lat. Oczywiście o ile ...

 

Od jutra odkładam na wyjazd do Hiszpanii :D

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do oglądania gołym okiem (tj. bez sprzętu optycznego) zamiast przydymionego szkiełka można użyć szybki od maski spawalniczej - o wschodzie Słońca chyba wystarczy taka o numerze ok. 8, ale w okolicach południa co najmniej 10,

zabarwia na zielono, a zdjęć przez tą szybkę się właściwie nie da wykonywać, ale za to fajnie widać

 

Właśnie spawalnieczej szybki użyłem! :) Obiektyw jupiter 135 mm, dwa szkiełka 9 i 11, ale 11 była za ciemna. Dzień wczesniej zrobiłem "przystawkę" na owe szkiełko. Sprawowała się przepięknie, oczu nie wypaliło, zobaczymy jak wyszły zdjątka...

Wypad by miodny, zwłaszcza ten spokój, polne zwierzaki, pikujące bociany, komarzyce, no i widok zaćmienia nad miastem...te 2 godziny szybko minęły! szast-prast... :o sobota po 3:00 do 7:00 jest piękna ;D ;D Mam nadzieję, że u Was też było tak wspaniale!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.