Skocz do zawartości

gwiazdy na początek


sheratan

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam prośbe aby ktoś podał powiedzmy pięć gwiazd od ktoryc hmożna zacząć obserwacje czy tamte w temacie rv tauri są odpowiednie?i mam pytanie narazie dysponuje lornetką 8x40 ale niedlugo bede mial 20x60 moze poczekac z obserwacjami na tamtą gdyż gdzies czytalem ze najlepij uzywac od poczatku do konca jednego insrtumentu czy jak potem zmieni to nie bede mial jakiś trudności czy coś?dzięki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hery, przestań się wypowiadać na tematy, o których nie masz pojęcia :? .

 

Sheratan - jeśli chodzi o zmianę instrumentu, to mowa o tym, żeby podczas danej nocy obserwacyjnej używać jednego, gdyż inny w różnych instrumentach jest widok gwiazd w zależności od ich barw, dlatego może to powodować znaczne błędy pomiaru. Jednak jak jest konieczność, to trzeba. I tak mi się ostatnio nawet zdarzyło, że zaćmienie X Tri obserwowałem w jaśniejszej części lornetką, potem teleskopem. Poza tym oko się przyzwyczaja do danego sprzętu, więc adaptacja do kolejnego trwa z reguły kilka nocy obserwacyjnych. Uwaga ta jest więc zaleceniem, nie koniecznością.

Co do pięciu gwiazd dla lornetki 8x40, zacznij od R Sct, S CrB, T UMa, Z UMa i AF Cyg, a jeżeli wstaniesz przed szóstą rano, to V Mon, U Mon, T Mon (cefeida, ale długookresowa), X Cnc i R Cnc.

Wszystkie z wymienionych są obecnie jaśniejsze niż 7.5 mag, nie zmieniają szybko jasności, więc możesz spokojnie bez nerwów ich poszukać i oceniać.

Mam nadzieję, że dysponujesz CdC w celu ich namierzenia? Mapki do wszystkich możesz ściągnąć z AAVSO, chociaż nie są zbyt dokładne, ale i tak lepiej na początek te, niż samemu kombinować.

Jak się powprawiasz, to będziemy jechać dalej :salu: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie!! postaram sie w miare szybko opracować mapki i zabrać sie za obserwacje przy najbliższym dobrym niebie mgła u mnie ostatnio coś.pytanko mam jakiej metody używać najlepiej czytalem ze nba sie sprawdza najlepiej co sądzisz henryku?jaką ty stosujesz?jesli opracuje mapki na podstawie cartes du ciel to czy jasności gwiazd porownania ktore tam wybiore są dobre?skąd ty bierzesz jasnosci gwiazd porownania??dzięki!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do metod, wolę się nie wypowiadać, gdyż stosuję sobie znaną metodę Henryka, którą zacząłem stosować przed przeczytaniem o tych wszystkich opracowanych sposobach oceny :lol: . Po prostu patrzę na kilka gwiazdek i jasność mi się wyświetla gdzieś w półkulach :idea: . Nie byłbym więc dobrym doradcą w temacie, ale jest kilku solidniejszych obserwatorów ode mnie, może coś powiedzą na temat.

Co do mapek, proponuję na początek ściągnąć z AAVSO i zobaczyć czy wszystko pasuje, a później oczywiście opowiem Ci na co zwrócić uwagę przy robieniu mapek z CdC. Tak czy inaczej wypada poczekać kilka dni, aż Łysy będzie coraz bardziej spóźniał się ze wschodami :wink: .

 

Ooo widzę, że Robert był uprzejmy :Kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę Henryku, że pracujesz podobnie jak ja. Też, gdy obserwowałem gwiazdy zmienne to porównywałem gwiazdę zmienną z gwiazdami porównania i szybko przeliczałem sobie w głowie odpowiednie wartości stosując przy tym różne metody.

 

Mam zresztą nadzieję, że powrócę do obserwacji zmiennych. Tydzień temu podjąłem pierwszą próbę obserwacji, ale zanim przyzwyczaiłem wzrok do ciemności przegonił mnie z balkonu zimny wiatr. Drugą próbę podjąłem dwa dni temu, gdy było ciepło, ale tym razem Księżyc rozświetlał chmurki pierzaste "spacerujące" po niebie i nie było sensu robić obserwacji. Jak mówią - do trzech razy sztuka - ale najpierw musi trochę przygasnąć Księżyc (i bynajmniej nie chodzi mi o zaćmienie).

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem co prawda solidniejszym obserwatorem niz Henryk, ale metoda Pickeringa jest moim zdaniem najlepsza, przynajmniej moj mozdzek najlepiej sobie z nia radzi. Ale jak wiadomo zdania uczonych sa podzielone.

 

Do fajnych gwiazd na poczatek dodalbym polregularne W Cyg i RX Lep. Jezeli zaczac obserwowac ta druga teraz to mozna pociagnac ladnych pare miesiecy materialu az do wiosny, a W Cyg mozne obserwowac year round.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba też zaczne od pickeringa wydaje sie byc nieskomplikowana napoczątek i zobacze jak sie bedzie sprawdzać.w razie czego moge sprawdzac inne metody zobacze efekty.jutro jade wydrukowac mapki bo moja drukarka jakiś czas temu straciła przytomność.mam nadzieje ze szybko sie wprawie.dzięki wam za rady i pomoc!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja miałem coś polukać ale pogoda nie pozwala.

Ale wszystkie posty tego tematu przeglądam i ucze się teoretyki a w praktyce to jeszcze ....nic do przodu nie poszło.Ale będzie pogoda to powalcze.Acha jeszcze jedno mam 7x50 lornete co moge teraz zobaczyć i jako początkujący w tym temacie jakieś proste obiekty żeby się nie zniechęcić :oops: :mrgreen: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo, zaatakuj może T Cep, niedawno jeszcze była widoczna gołym okiem, a teraz prześledź w lornetce jej spadek jasności. To miryda, więc można ją oceniać tylko co kilka dni, więc wielka systematyczność nie jest wymagana. :salu:

 

P.S. Za oknem robi się pogoda, później wieczór sam ją dorwę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.