Skocz do zawartości

Pytanie o tegoroczne max Leonidów


vega25

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie raczej słabe, bo sezon na deszcze meteorów z tego roju się skończył. Dodatkowo ma wystąpić

o 8:25 UT 17 listopada, a więc w czasie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce. Niemniej w nocy z 16 na

17 listopad i 17 na 18 listopada nad ranem, na pewno rzuciłbym okiem. Meteory to ciała bardzo kapryśne i

lubią robić niespodzianki. Na małe kilkadziesiąc meteorów, w dobrych warunkach, na pewno będzie można

liczyć.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś z Was wie coś na temat tegorocznego max Leonidów. Chodzi o to, czy będzie ono słabe jak rok temu, czy wręcz odwrotnie. Mam sprzeczne informacje i nie wiem, które są właściwe.

 

Rok temu to jeszcze takie slabe nie bylo (podobno, bo niewiele przez chmury widzialem procz zorzy polarnej 20-ego:>). Faktem jest ze jednak wielkiego wybuchu aktywnosci nie bedzie...

 

Z tym ze wielka niespodzianka -

 

Pierwsze maksimum juz za niecaly tydzien :)!

 

No to kolejno:

 

08 11 2004 23:30 UT - Strumien z 1001 roku, spodziewany ZHR 50-100, maksimum dosc szerokie, jak pogoda nie nawali to idealne dla nas tu w Polsce :) Wg: Vaubaillon, Lyttinen, Nissinen, Asher

 

 

Noeuds2004-1001.jpg

Strumien z 1001 roku

 

19 11 2004 06:42 UT - Strumien z 1333 roku, spodziewany ZHR~ 10, ze wzgledu na godzine mozna go sobie darowac.. (Vaubaillon, Lyttinen,Nissinen,Asher, niezaleznie Mikya Sato)

 

19 11 2004 21:49 UT - Strumien z 1733 roku, ZHR ~ 65, moze byc ciekawie :) (ci sami panowie co wyzej)

 

21 11 2004 08:21 UT - 1135 rok, wychodzi tylko w obliczeniach pana Sato i daje jakas nedzna aktywnosc. dla obserwatorow w Polsce bez znaczenia

 

 

fig2e.gif

strumienie meteorowe wg Mikya Sato

 

Tegoroczna aktywnosc opodobnie jak zeszloroczna nie jest jeszcze taka slaba :) Okres meteorowych deszczow takich jak w 2002 narazie sie skonczyl i troche sobie poczekamy.. A zanim doczekamy przyjdzie pewnie czas ze leonidy z aktywnoscia rzedu kilku meteorkow na godzine beda dostrzegane tylko przez meteorowych fanatykow ;)

 

Pozdrowki :)

 

Przemo

 

PS. Dzieki wam ludki za zyczenia urodzinowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej 16/17 nad ranem będzie maksimum stare. Brahi podał momentu spodziewanych

"wybuchów" związnych ze zbliżeniami do poszczególnych smug pyłu. W tym roku stare maksimum może

dać aktywność porównywalną z "wybuchami", a jest szersze i chyba bardziej pewne.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dali nam czasu na cały okres. Mam czas w okresie 11/12 do 15/16. Jak chcesz, to możesz w tym okresie

wpaść. Pogadamy i poobserwujemy. Był u mnie Piotrek i powiedział, że ma już połowe software'u do Twojego

teleskopu napisane. Będzie toładny program graficzny, no i będzie dorzucał headery takie jak w ostrowiku więc

bedzie pełna automatyzacja redukcji danych.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.