Skocz do zawartości

Orestegor 4/200 redukcja filtrowa


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam obiektyw Orestegor 4/200 ale bez możliwości zmian przesłony (blaszki zostały zdementowane). Nie chciał bym robić zdjęć astrofoto na pełnej dziurze i wpadłem na pomysł żeby wkręcić do niego redukcję filtrową np. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/foxfoto-55---49-mm-redukcja-filtrowa.html lub http://www.fotograficzneakcesoria.pl/adapter-redukcja-filtrowa-55mm-52mm-55-52,id1771.html czy jest jakiś sposób aby obliczyć jaki to będzie odpowiednik przysłony przy zastosowaniu danego reduktora ? I który z tych filtrów waszym zdaniem byłby optymalny aby zniwelować jako tako niedoskonałości optyki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz flata przy takich samych parametrach w obu przypadkach. Parametry ekspozycji na f/4 ustaw takie, aby poziom histogramu znajdował się mniej więcej w 1/3 (dla lustrzanki) lub 2/3 (dla kamery CCD/CMOS), przy najmniejszej czułości. Potem zakładasz redukcję filtrową i robisz drugą klatkę.

 

I teraz taki przykład, na mojej kamerce. Przy pełnej dziurze będzie winieta, dlatego interesuje mnie tylko mały środek kadru (np. 200x200 pikseli). Zaznaczam go, potem prawym przyciskiem myszy wybieram "Statistics". Pobieram informację przy "Mean", w przypadku niżej to 826.21 (to jest jasność tła nieba, powinno być około 20 tysięcy dla flata). Maksymalna podawana wartość ADU w tym przypadku to 32767.

 

Załóżmy, że w pełnej dziurze wyszło ADU równe 20000, a po założeniu blokera - 16000 (bo ciemniej). To oznacza, że bez filtra wpada do mnie 25% więcej światła. Tak samo byłoby, gdybyśmy użyli obiektywu o powierzchni soczewki 25% większej. Pierwiastek stosunku większego ADU do mniejszego określa ile razy większa byłaby średnica przy braku blokera. W tym przypadku: (20000/16000)^(1/2)=1.118.

 

Jeśli Twój obiektyw ma średnicę 50mm (200/4=50), to dzieląc przez 1.118 uzyskamy analogiczną średnicę. 50/1.118=44.7mm. I teraz, znając nową średnicę i ogniskową, wyznaczymy przysłonę: 200/44.7=4.47. Czyli będzie f/4.47.

 

IRIS coś tam coś tam.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.