Skocz do zawartości

Kompaktowy sprzet przenosny.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ponizej prezentuje rozwiazanie, majace na celu przyblizyc, w jaki sposob mozna wykorzystac sredniosegmentowy aparat cyfrowy do zastosowan astrofotograficznych.

 

Do realizacji tego zadania wykorzystalem moj MTO11CA i cyfrowy aparat fotograficzny Olympus C-4000Z. Do polaczenia obu urzadzen w calosc posluzylem sie prosta zlaczke okularowa (rodem z firmy Astrokrak) a takze radzieckim mieszkiem makrofotograficznym. Nastepnym elementem jaki uzylem stal sie pierscien redukcyjny na gwint M42 (zamowiony w firmie Astrokrak) oraz tuleja filtrowa do Olympusa. Okular do projekcji, jaki stosuje to Soligor Plossl 40 mm.

 

Fotografie tego rozwiazania dostepne sa ponizej pod adresem:

 

http://www.timsi.com.pl/~gskow/sprzet.html

 

Calosc dziala wysmienicie. Rozwiazanie to z powodzeniem pozwala obrazowac takie obiekty jak Ksiezyc, Slonce, zacmienia, gwiazdy podwojne, gromady otwarte gwiazd i wiele innych, do ktorych nie wymagane jest jeszcze prowadzenie.

 

Obraz Ksiezyca wykonany wyzej opisanym zestawem prezentuje ponizsze ujecie:

 

http://www.timsi.com.pl/~gskow/photo/ksiez...mto_olympus.jpg

 

...co jeszcze nie jest szczytem mozliwosci takiego zestawienia. W niedlugim czasie, jak pozwoli pogoda, nastepne testy z telekonwerterem x2, takze na sloncu i innych obiektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie solidnosc tej konstrukcji :shock:

Pomysl jednak nad tym paralaktycznym montazem i prowadzeniem i ruszaj na podboj DS'ow :D

Sam wlasnie jestem w trakcie budowy takiego montazu i mam nadzieje ze sie nie zawiode :mrgreen:

moj sprzet to A60 i Tair 4,5/300 tyle ze nie w typowej proj okularowej :)

pozdrawiam

 

p.s. masz jakies fotki gwiazd? Badales juz zasieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie solidnosc tej konstrukcji  :shock:  

Pomysl jednak nad tym paralaktycznym montazem i prowadzeniem i ruszaj na podboj DS'ow :D  

Sam wlasnie jestem w trakcie budowy takiego montazu i mam nadzieje ze sie nie zawiode :mrgreen:  

moj sprzet to A60 i Tair 4,5/300 tyle ze nie w typowej proj okularowej  :)

pozdrawiam

 

p.s. masz jakies fotki gwiazd? Badales juz zasieg?

 

No kurde wiem... Mysle ze do marca przyszlego roku kupie wreszcie montaz z prowadzeniem, ktorego piorunsko mi brakuje, ale na szczescie pomaga mi w tym moj dobry przyjaciel. Ten aparat raczej do DS-ow na wieksza skale nie bedzie idealnym rozwiazaniem. No, ale wtedy pojde raczej w kierunku Canona D10. C-4000 to taka ATM-owa konstrukcja, idealna do tego co napisalem powyzej.

 

Co do zasiegu gwiazd niedlugo przedstawie pierwsze wyniki, bo odkad ta maszynke odpalilem nie ma pogody. Ale mysle ze zmieszcze sie w przedziale 11 - 12 magnitudo, oczywiscie mowa o pozamiejskich warunkach, i jeszcze bez prowadzenia. Moze bedzie nieco lepiej? :roll: Rejestracja sladow gwiazd, nie punkcikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar pojsc w kierunku 300D ale to za jakies dwa latka jak bedzie w rozsadnej dla mnie cenie :D . Ze slabymi DSami moze byc faktycznie chociaz ja wciaz mam nadzieje ze moj aparacik sobie jakos poradzi chociaz z calym messierem :)

A do czegos wiecej niz ksiezyc i planetki i tak trzeba prowadzenie wiec lepiej sie zawczasu zaopatrzyc... Patrzales czy sa jakies bressery albo skyluxy na allegro? Tam jest montaz za darmo niemalze :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz mam do Ciebie pytanie, sprecyzuj konkretnie A60, czym jest? Uzywasz A60, ja nie wiem co to jest A60 :)

 

Montazy na Allegro nie brakuje, przesledzilem niedawno ten temat. Niemniej caly czas balansuje i ostro sie zastanawiam, co bedzie dla mnie najlepsze, w rozsadnej cenie.

 

Ale raczej to bedzie lekki montaz z serii Soligora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale projekcja okularowa w Twoim przypadku i w przypadku stosowania A60 to chyba takze jedyna metoda, aby zaprzac ten aparat do dzialania z teleskopem. Pomysl nad tulejka filtrowa, i redukcja na jakis standard aby moc to podpiac do wyciagu. To jedyny najlogiczniejszy sposob, w dodatku wydaje mi sie ze najprostrzy. Aby fotografowac w ognisku, musialbys zdemontowac obiektyw aparatu, co chyba nie jest w przypadku tego modelu najprostrze. Pozatym moga pojawic sie wtedy problemy z automatyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor jeśli nie wiesz co to A60 to znaczy, że nie oglądałeś żadnego mojego zdjęcia? :roll: nim zrobionego ani żadnego wątku ze zdjęciami sprzętu? :|

 

moze byś otworzył pierwszą stronę działu cyfrowe kompakty i tak popatrzył sobie? :roll:

Z C-4000 w sumie to też twój dział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor jeśli nie wiesz co to A60 to znaczy, że nie oglądałeś żadnego mojego zdjęcia?  :roll: nim zrobionego ani żadnego wątku ze zdjęciami sprzętu?  :|

 

McArti, spokojnie. Nie skojarzylem tego aparatu, no a jest jeszcze jeden taki aparat, telefoniczny o nazwie A60, wiec chcialem sie tylko upewnic o czym mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od pewnego czasu nic tylko szarowka, i deszcze. Teleskop w domu zapakowany w kufrze, a warto by go troche przewietrzyc i porobic kilka nowych zdjec. To najgorsze chwile, kiedy odpalasz swoja maszynke, wiazesz z nia pewne plany na dlugi weekend, a tu totalna klapa pogodowa. No coz, wtedy tez przydaje sie ta cierpliwosc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem z poczatku tego nie pokazywac, gdyz wynik nie jest jeszcze taki jaki bym tutaj widzial. Niemniej zdecydowalem, ze warto jest pokazac czasami i te mniej udane produkcje, ktore sa wynikiem ciaglych eksperymentow i badania sprzetu.

 

Zdjecie Slonca w projekcji okularowej, jest to kontynuacja pierwszego postu w tym watku.

 

Warunki, w jakich zrobilem ta fotografie byly jednym slowem fatalne, ale mialem na celu "wysmaczyc" jedynie sprzet, aby wiedziec na przyszlosc jakie parametry ekspozycji powinienem ustawiac. Mysle ze zaowocuje to nieco pozniejszym, znacznie lepszym wynikiem.

 

Nie zadbalem wiec za bardzo o stabilna atmosfere, zdjecie wykonane z okna, gdzie ogrzane powietrze szlo do gory od sasiadow. W dodatku niebo zachmurzone, lekkie zamglenie. Slonce blisko zachodu.

 

Zdjecie powstalo z zastosowaniem slonecznego filtra szklanego do MTO:

 

http://www.timsi.com.pl/~gskow/photo/mto_c4000_sun.jpg

 

Zaniedlugo ujecie to zostanie powtorzone, moze z bogatsza grupa plam, w idealnych juz jak sadze warunkach pogodowych. Zaluje ze z tym sprzetem spoznilem sie na Tranzyt Wenus :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to zdjecie nie jest dla mnie wzorem, stad tez nie podawalem czasu, w jakim zostalo ono wykonane. Ale dla bardziej wnikliwych, byla to godzina 14:17, Slonce znajdowalo sie lekko ponizej 10 stopni nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to wszystko wyjaśnia 10° to jest mało niestety  :|

 

ps. hehe napisałem tak jaby w ostatnim tygodnu mogło być z 5 razy wyżej  :buahaha:

 

No coz McArti, zdaje sobie z tego sprawe, i zdaje sobie tez sprawe z tego ze w miare przyzwoite obserwacje a tymbardziej fotografowanie zaczyna sie przynajmniej od 30° co tez nie jest jeszcze szczytem marzen. Wiele tez zalezy od miejsca z ktorego prowadzisz rejestracje. Czasami i 50° moze byc za malo. No coz, wtedy zdjecia robi sie w takich warunkach, w jakich po prostu jest to mozliwe, gdyz w ostatnim czasie wyboru wielkiego nie ma.

 

Ameryka tu zadna nie zostala odkryta :lol:

 

Niemniej, skoro Slonko wyszlo przy tak kiepskich warunkach tak jak wyszlo, to co sie stanie jak przeniose sie w inne miejsce i o lepszej porze, kiedy nasza gwiazdka bedzie w miare wysoko? :salu:

 

Roznice mialem fotografujac bodajze ksiezyc, z okna wychodzila kiszka, a wyszedlem pod blok i od razu jest lepiej, co pokazalem wczesniej. Tak samo bedzie i ze Slonkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze probne zdjecie M45 bez prowadzenia przy pomocy projekcji.

 

Poniewaz Plejady nie mieszcza sie w jednym kadrze, trzeba bylo polaczyc dwie fotografie.

Rozne dlugosci sladow gwiazd wynikaja z powodu zlozenia dwoch ekspozycji, jedna 4 sek. druga 8 sek. ASA 400. Zdjecie mocno podciagniete, aby sprawdzic zasieg.

 

Calkiem niezle to wyszlo zwazywszy, ze M45 tego wieczoru widoczna byla jedynie przez szukacz 30 mm :) Okiem nieuzbrojonym wrecz nie bylo szans ja dojrzec. Wysokosc na niebie 25 stopni, mocne zamglenie...

pleyady_obr_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.