Skocz do zawartości

Mają jednak być SkyLuxy!


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

W witrynie www.binoviewer.at, podawanej już kilka razy na tym forum, znalazłem gotowe rysunki metalowych elementów poprawiających kontrowanie osi obrotu.

 

Opis operacji (w języku niemieckim i nie tak szczegółowy jak zdjęcia sp3uca):

http://www.binoviewer.at/teleskoptuning/lidlmonti.htm

Rysunki:

http://www.binoviewer.at/download/block_de.pdf

http://www.binoviewer.at/download/block_ra.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem ze sklepu z rzeczonym sprzetem ( 4 jeszcze zostały). Po wstepnych ogledzinach widze ze pewne elementy trzeba od razu wywalic , inne wymienic ale sprzet można przystosowac do obserwacji . jesli tylko bedzie kawałek czystego nieba postaram sie porobic jakies foty albo przynajmniej wizualnie potestowac. cdn ]

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Goliat to kupa kasy. Statyw teodolitowy trudny do zdobycia.

Poprostu trzeba zrobić NOWE NOGI, NIEROZSUWANE!!!!! To naprawdę proste i przy minimalnym koszcie możliwe do osiągnięcia!

 

Zauważ że sama luneta jest jakby mało sztywna, zwłaszcza wyciąg delikatny.

 

Moim zdaniem trochę za bardzo ludzi podpuściłeś. Ja kupiłem toto wyłącznie z powodu głowicy - i to niekoniecznie pod U-boota, bo wchodzi w grę zastosowanie do astrofoto zamiast kozła. Zmagam się od jakiegoś czasu z budową napędu (AstroPilot itd) i utknąłem na etapie przekładni paskowej, więc poszukiwałem ślimaków. A tu - proszę, są gotowe!

A skoro już mam sprzęt to przed jego kompletną przeróbką poprostu spojrzałem na niego - jaki on jest. No i uważam że na gotowo - wielu może się zawieść, nie do zniesienia są te potworne odblaski ale i znikoma sztywność (zauważalna dopiero podczas obserwacji, bo tak na oko to całość wygląda na stabilną!).  

No i jeszcze - dla zupełnych nowicjuszy - doradzanie szlifowania w otoczeniu soczewek - OSTROŻNOŚĆ I ŚRODKI ZABEZPIECZAJĄCE ELEMENTY OPTYCZNE SĄ KONIECZNE!!!!!

 

Rekapituluąc - lepiej że te sprzęty trafiają do bywalców FORUM a nie do przypadkowych nabywców prezentów mikołajowych  :salu:

 

Na poczatku napiszę, że uważam, że słowo podpuściłeś jest dla mojej osoby krzywdząca.

Nigdy nie pisałem, że SkyLux jest sprzetem jakimś extra. Pisałem, że za tę cenę nic lepszego nie ma i to podtrzymuję. Tak jak wszystko to co pisałem w innych wątkach gdzie wypowiadałem się o SkyLuxie. Myślę, że od biedy można z tym zacząć.

We wszystkich wątkach pisałem też o fatalnym mechanicznie diagonalu (bo optycznie jest nieźle) o wyciągu który na dłuższą metę jest w zasadzie do wymiany najlepiej na 2" a można poprawić odicia w nim achodzące przez zmatowienie.

Myślę, że i tak w takim zestawie jak go dają można juz coś zobaczyć (choc sam wywaliłem ten smieszny 4mm okular i tego barlowa - okular dostał przemas do swojego Apo :D ).

Cygnusie jesli nie testowałeś go na gwiazdach to na pewno masz takie wrażenia jak ja na Kudłaczach za dnia. Bo praktycznie było fatalnie i pamietam jak sam stwierdziłem, że no cóż ale mont pod MTO miał będę. Zdanie zmieniłem w nocy - zresztą nie tylko ja bo wtedy nie było osoby, która w to by nie looknęła i wszyscy byli zaskoczeni.

 

Z wyżej wymienionych powodów uważam, że słowo podpuściłeś nie jest odpowiednie.

 

Co to statywu - zaiste porozciągnięciu na max. wysokość nie jest najlepiej ale spokojnie można lookać z poziomu krzesła na minimalnej wysokości. Ideałem był by teodolitowy statyw i myślę, że zawsze jakoś da się go wykombinować. Goliat jak jest to dość drogi w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym jest do kupienia w bardzo dobrym stanie za 350 zł to nie mało ale widziałem drożej.

 

I to tyle bo wszystko inne napisałem w innych wątkach.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do statywu - zaiste po rozciągnięciu na max. wysokość nie jest najlepiej ale spokojnie można lookać z poziomu krzesła na minimalnej wysokości. Ideałem był by teodolitowy statyw i myślę, że zawsze jakoś da się go wykombinować. Goliat jak jest to dość drogi w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym jest do kupienia w bardzo dobrym stanie za 350 zł to nie mało ale widziałem drożej.

Z poziomu krzesła to już koniecznie z kątówką. A jakoś się przyzwyczaiłem do obrazu "do góry nogami" więc na tę kontówkę spozieram z pewną nieśmiałością :?

Jeśli weźmiemy pod uwagę że cena całości była (w promocji) 300 zł, przy czym w zasadzie chyba wszyscy są zgodni że najlepszy w tym jest montaż (wymagający udoskonalenia, jeśli ma służyć do czegoś poważniejszego), to luneta jest poprostu EXTRA czyli za darmo. Inna sprawa czy ktoś z nabywców do tej bezpłatnej lunety dorzuci marne 350 zł za faktycznie okazyjnego Goliata!

Nie krytykuję wszystkiego, tylko ociupinkę uprzedzam Nowicjuszy że sporo trzeba nad tym popracować. Kto chce dobrze na gotowo - musi wyłożyć "trochę" więcej kasy na starcie!

 

Pamiętam o cenie ale doświadczywszy "stabilności" masywnego peryskopu U-boota trochę jestem uwrażliwiony na stabilność statywu.

Mam też statyw foto Velbon-a na którzm... cha cha cha... raz próbowałem zamocować Taira 3A :shock:

Mam nadzieję że zostałem uznany za usprawiedliwionego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że za tę cenę nic lepszego nie ma i to podtrzymuję. Tak jak wszystko to co pisałem w innych wątkach gdzie wypowiadałem się o SkyLuxie. Myślę, że od biedy można z tym zacząć.

 

Po dzisiejszych testach Sky Luxa mogę to całkowcie potwierdzić. Sprzęt w stosunku do ceny jest bardziej niż adekwatny. Może stanowić pewien początek do obserwacji. Nic wielkiego ale można już coś zobaczyć, co w porównaniu do ceny jest pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni jestem posiadaczem SkyLuxa i dzisiaj poraz pierwszy udało mi się poobserwować Księżyc przez ten sprzęt. Obserwacje nie trwały zbyt długo ponieważ niebo było bardzo zachmurzone i tylko momentami można było coś zobaczyć.

 

Przy okularze 4mm ciężko było mi ustwawić ostrość. Jednak ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Czekam tylko na lepszą pogodę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewaj się po tych 4mm właściwie niczego.

Ten okular to ściema bo to Kelner musiał byś "wsadzić" oko do środka :wink:

Ja osobiście znalazłem dla niego 1 zastosowanie a mianowicie na imprezie gdy jest 10 kieliszków a przyjdzie 11 gość... wtedy ten okular może się przydać.

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar dokupić sobie do swojego skyluxa jakiś okular. Przeglądałem ofertę okularów Plossla z astrokraka.

 

Chciałbym wybrać okular charakteryzujący się możliwie krótką ogniskową i dobrą jakością obrazu jednoczesnie.

 

Jaki więc wybrać okular??? :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że ze Skyluxa nie ma co wyciskać na siłę powerów większych niż 100.

No chyba, że przy dobrym seeingu.

Jeśli ma być tani to polecam jakiegoś 10 mm Ploslla. Jeśli ma być ogniskowa poniżej 10mm to raczej nie celuj w Ploslla.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że ze Skyluxa nie ma co wyciskać na siłę powerów większych niż 100.

No chyba, że przy dobrym seeingu.

Paweł Maksym

 

Skoro piszesz żeby Skyluxa nie żyłować powyżej 100x to przecież nie zależy to od seeingu tylko chyba tak oceniasz obiektyw i resztę.

Na każdym sprzęcie seeing jest potrzebny do powiększeń na granicy rozdzielczości określonej aperturą.

Właściwie co ja piszę. To jest właśnie blisko tej granicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej aperturze te 70x z 10mm to optimum. Oczywiście można tu spokojnie stosować 100 no powiedzmy do 120 (mimo znanej choć nie do końca poprawnej zasadzie max użyteczne pow. = 2x apertura w mm).

Ale nie polecam do uzyskiwania tych powiększeń Plossla, mimo iż twierdzi się, że sa one użyteczne do 6mm to ja jednak nie podzielam tej opinni i nikomu nie polecam takich okularów.

No ale to tylko moje zdanie.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Właśnie w dniu dzisiejszym (pardon... wczorajszym - 02:18 ;)) zakupiłem SkyLuxa. Te 300 zł to na tyle mało, że po prostu nie zjadłem dzisiaj jak zwykle bułki i jogurtu ;), ale dzięki temu stoi u mnie już trzeci refraktor...

Przez nieciekawe warunki atmosferyczne nie jestem w stanie wiele o nim na razie powiedzieć. Może tylko tyle, że montaż jest rzeczywiście wypas (wszystko chodzi tak, jak powinno), 70 mm soczeweczka też coś tam skupia - oczywiście bez rewelacji. Mimo to podczas obserwacji dziennych nie zauważyłem wyraźnych wad tej lunety (śmieszne są tylko te okulary :lol::lol::lol: ). Ale co tam - 20 mm może zostać, do tego - tak jak napisał Paweł - jakaś 10, inny barlow i mamy w wyniku idealny sprzęt dla początkującego.

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręciłem okular z lornetki (nie wiem co to za typ, ale od ruskich kupiona kiedyś na targu 20x60) i o dziwo prawie idealnie pasował do mojego skyluxa. Ogniskowa tego okularu to ok. 10mm. Obraz jakością nie odbiega wiele od okularu z zestawu 20mm za to powiększenie odpowiednio większe. Dodatkowym plusem jest to że ten okular ma regulacje ostrości (w końcu z lornetki jest ).

 

Chyba poszukam na targu kolejnych lornetek... :) Będę miał i okulary i lornetkę! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inny barlow

Wygląda na to, że obraz przez "tego" barlowa nie różni się od obrazów dawanych przez "inny" barlow, co oczywiście brzmi bardzo śmiesznie.

 

Hi hi... nie różni się.... jeśli stanę na głowie! :mrgreen:

Bo bez tego to się różni minimalnie, poprostu jest PROSTY a nie odwrócony.

No ale przecież astro-fan to przeoczy, zwłaszcza gdy korzysta z kątówki i w zależności od tego w którą stronę przekręci "rurę" to obraz ma też stosownie skierowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To ja też się pochwalę, że nabyłem SkyLuxa :)

Niestety, pogoda ostatnio iście nie-obserwacyjna, ale w ubiegły piątek niebo okazało trochę łaski i przez chwilę mogłem popatrzeć na Saturna oraz M42 w Orionie.

 

Teleskop byl chlodzony jakies 40 minut. Obserwacja z balkonu, 9 pietro.

 

SATURN. W okularze 20mm niezly widoczek. Widac bylo Tytana oraz jeszcze jakis ksiezyc (moze to byla Rhea, ale nie sprawdzalem). Widac bylo na krawedziach planety i pierscienia takie "niebieskie kontury" (nie pamietam jak to sie fachowo nazywa). Okular 4mm okazal sie faktycznie slaby. Obraz nie byl ostry, tylko lekko zamazany. Co prawda lepiej bylo widac cienie, lekko tez mozna bylo dostrzec przerwe Cassiniego. Soczewka barlowa to w ogole porazka... zaraz z niej zrezygnowalem

 

M42. Musze przyznac, ze jak na miejskie niebo i tak ciemny refraktorek, to widoczek mnie zaskoczyl :) Oczywiscie okular 20mm. Bardzo ladna niebieskawa mgielka, wyraznie widoczna struktura, tzn. zarys mglawicy. Bylo widac tez cztery gwiazdki Trapezu (chociaz ta czwarta na granicy widocznosci)

 

Co do stabilnosci, to nie jest tragicznie. Powiem tak: poprzednio mialem reflektor 114/900 kupiony w MediaMarktcie za 800zl, teraz mam refraktorek za 300 zl i ten tanszy jest o wiele bardziej stabilniejszy!

 

Czekam teraz na Ksiezyc i pozostale ciala niebieskie :)

 

Pozdrawiam serdeczenie!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że ze Skyluxa nie ma co wyciskać na siłę powerów większych niż 100.

No chyba, że przy dobrym seeingu.

Jeśli ma być tani to polecam jakiegoś 10 mm Ploslla. Jeśli ma być ogniskowa poniżej 10mm to raczej nie celuj w Ploslla.

 

Paweł Maksym

 

Mam takie pytanko (bo nie znam się aż tak bardzo na okularach): Dlaczego jeśli ma być poniżej 10mm to nie Plosll? I jeśli nie Plosll, to jaki? Czy Plossly poniżej 10mm są kiepskie?

Też mam SkyLuxa i też chcę dokupić do niego dobry okular. Konkretnie to do obserwacji Księżyca oraz planet, czyli najlepiej 6, może nawet 4mm. Co polecicie?

Bede serdecznie wdzieczny za pomoc :)

Pozdrawiam!

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossle jako proste okulary są bardzo dobre tyle że te krótsze są tak samo dobre tylko brak im już komfortu obserwacji z powodu blisko położonej źrenicy wyjściowej ale jakość obrazu mają nadal nienaganną :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.